Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest czepiec ścięgnisty i jaka jest jego funkcja?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest czepiec ścięgnisty i jaka jest jego funkcja?

ilustracja ludzkiej głowy mózgu

Fot. nevarpp / Getty Images

Czepiec ścięgnisty jest płaskim i szerokim pasmem tkanki łącznej, zwanej inaczej rozcięgnem. Jego funkcją jest łączenie okolicznych mięśni z kością. Znajduje się na sklepieniu czaszki. Czepiec ścięgnisty jest cienką, ale bardzo mocną błoną, która jest luźno złączona z czaszką i bardzo mocno ze skórą głowy. Stanowi rozcięgno dla mięśnia potyliczno-czołowego i skroniowo-ciemieniowego. Oba mięśnie razem wzięte określa się mianem naczasznego.

To właśnie czepiec ścięgnisty odpowiada za unoszenie brwi, a także powstawanie zmarszczek, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne na czole. Znajduje się bezpośrednio nad czaszką, ale zamiast do niej przytwierdzony jest do skóry głowy. Jego położenie zależy zarówno od mięśni, które są z nim złączone, jak i kości czaszki.

Jakie mięśnie tworzą czepiec ścięgnisty?

Mięsień potyliczno-czołowy składa się z dwóch parzystych brzuśców – potylicznego i czołowego. Pierwszy z nich znajduje się w tylnej części głowy, blisko powierzchni skóry. Rozpoczyna się na kości potylicznej i przechodząc przez okolicę ucha zewnętrznego (wyrostek sutkowaty), kieruje się ku górze, gdzie struktura mięśniowa przechodzi we włókna czepca ścięgnistego. Brzusiec czołowy z kolei znajduje się na przedniej części czaszki. Początek mięśnia znajduje się w okolicy skóry brwi. Włókna mięśniowe przebiegają w kierunku szczytu czaszki i w połowie czoła, przechodząc w rozcięgno stanowiące część czepca ścięgnistego.

Kolejną strukturą tworzącą czepiec ścięgnisty jest mięsień skroniowo-ciemieniowy. Rozpoczyna się w okolicy czepca, a kończy na chrząstce małżowiny usznej. Mięsień ten jest strukturą szczątkową i zdarza się, że przebiega wyłącznie w obrębie czepca ścięgnistego, z pominięciem małżowiny usznej.

Polecamy: Płaty mózgu – krótki opis płata czołowego, ciemieniowego, skroniowego, potylicznego

Czy mózg można trenować? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Jaka jest funkcja czepca ścięgnistego w naszym organizmie?

Czepiec ścięgnisty,jest strukturą, którą można biernie przesuwać w kierunku czoła i potylicy. Umiejętność czynnego poruszania występuje u małp, które w znacznym stopniu potrafią poruszać skórą głowy. Zdolność ta bardzo rzadko występuje u ludzi.

Napięcie części potylicznej mięśnia czołowo-potylicznego odpowiada za utrzymanie położenia czepca ścięgnistego, który jest podparciem dla brzuśca czołowego. Jego funkcją jest unoszenie brwi. Jest również jedynym mięśniem, który odpowiada za tworzenie się fałdów na czole (zmarszczek). Ustalają się one wraz z wiekiem i stanowią część osobniczego wyglądu twarzy.

Czepiec ścięgnisty luźno przylega do okostnej, dlatego między nim a kością czaszki mogą powstać wylewy krwawe oraz szerzyć się infekcje ropne. Pierwsze są najczęściej wynikiem urazu, natomiast drugie zazwyczaj powstają w wyniku rozprzestrzenienia się pobliskiej infekcji ropnej.

Wielu teraputów i masażystów zwraca również uwagę na fakt, że nadmiernie przylegający do czaszki czepiec ścięgnisty może utrudniać właściwy przepływ krwi w naczyniach między pasmem tkanki a czaszką, co niekiedy bywa przyczyną m.in. bólu głowy o charakterze napięciowym. Dzieje się tak na skutek dużego napięcia przyczepionych do czepca cienkich pasm mięśni położonych pod skórą. Bóle opisywane są często jako powodujące wrażenie ucisku czy promieniujące do potylicy. Bardzo często są wynikiem ucisku jednego z nerwów podpotylicznych. Przyczyną dolegliwości może być m.in. stres, ale też brak ruchu i utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas (np. siedzący tryb pracy) czy uraz lub zaburzenia w oddychaniu. Pomóc może wizyta w gabinecie fizjoterapeuty, który zastosuje masaż rozluźniający i redukujący napięcie.

Bibliografia:

Anatomia Człowieka tom I, A. Bochenek, M. Reicher, Warszawa, 2013, s. 757–758.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
357
27
Polecamy
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne?
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne? Dzień Dobry TVN
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Znaczenie mięśni podpotylicznych. Jak się objawia ich uszkodzenie lub przeciążenie?
Znaczenie mięśni podpotylicznych. Jak się objawia ich uszkodzenie lub przeciążenie? TVN zdrowie
Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – ból, dolegliwości, stany zapalne
Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – ból, dolegliwości, stany zapalne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką