Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest boraks, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znalazł zastosowanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest boraks, jakie ma właściwości lecznicze i gdzie znalazł zastosowanie?

 Postrzępiony kryształ białego boru

Fot. hdagli / Getty Images

Boraks jest minerałem naturalnie występującym w środowisku. Charakteryzuje się dużym stężeniem ważnego dla zdrowia pierwiastka, a dokładnie boru. Najwięcej boraksu można znaleźć w rejonach Turcji oraz Kalifornii, w miejscach wysuszonych rzek bądź jezior.

Boraks ma wiele zastosowań, nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również w ceramice, garncarstwie, kosmetyce czy w szklarstwie. Charakteryzuje się właściwościami prozdrowotnymi i wykorzystywany jest jako wspomagacz w leczeniu łuszczycy, chorób stawów czy grzybicy. Boraks to inaczej sól sodowa kwasu borowego, w formie proszku łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Czym jest boraks?

Boraks to minerał, który występuje w środowisku naturalnym. W terminologii naukowej określany jest jako tetraboran sodu bądź czteroboran sodu. Zaliczany jest do nieorganicznych związków chemicznych i stanowi również sól sodową słabego kwasu bromowego. Jest przede wszystkim źródłem boru. Z boraksu powstają kryształy o bezbarwnej barwie, które z łatwością rozpuszczają się w wodzie. Taki roztwór ma charakter silnie zasadowy i po spożyciu przez człowieka wchodzi w reakcję z kwasem solnym znajdującym się w żołądku. Wzór boraksu naturalnie występującego w przyrodzie wygląda następująco: Na2B4O7·10H2O.

Boraks – właściwości lecznicze

Główny składnik boraksu, czyli bor, występuje niemal w każdym nieprzetworzonym produkcie żywieniowym. Bor jest składnikiem niezbędnym dla roślin i zwierząt. Wpływa także na organizm człowieka, a zwłaszcza na kościec. Znaczne niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do utraty wapnia i demineralizacji. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na bor wynosi od 2 mg do 5 mg na dobę.

Pierwiastek jest potrzebny do prawidłowego wzrostu roślin. Poziom boru w produktach roślinnych jest coraz niższy. Jest to spowodowane stosowaniem przez rolników nawozów mineralnych, które hamują wchłanianie boru z gleby. Niektóre związki chemiczne, np. kwas fitynowy będący składnikiem produktów zbożowych, takich jak płatki owsiane czy pieczywo, osłabiają wchłanianie boru z przewodu pokarmowego. W wyniku gotowania warzyw spada poziom zawartego w nich pierwiastka. Ze względu na omówione wyżej sytuacje wiele osób jest nieświadomych, iż wykazuje niedobór boru.

Boraks jest związkiem chemicznym o działaniu przeciwgrzybiczym, antyseptycznym, przeciwwirusowym oraz owadobójczym. Mimo iż bor i wszystkie jego związki są wydalane z moczem, jego obecność w organizmie umożliwia utrzymanie struktury błon komórkowych i bierze udział w przekazywaniu impulsów między presynapsami a postsynapsami, czyli połączeniami między komórkami nerwowymi (neuronami).

Skąd się bierze grzybica? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6.

Boraks – zastosowanie

Temat wpływu boraksu na zdrowie jest kwestią sporną. Związek ten wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i często stosowany jest w medycynie naturalnej. Wpływa pozytywnie na metabolizm niektórych pierwiastków, takich jak wapń, magnez czy fosfor. Jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego oraz przytarczyc. Jego długotrwały i znaczny niedobór może wywołać zaburzenia tych gruczołów. Dodatkowo (ze względu na pozytywny wpływ pierwiastków, takich jak wapń czy fosfor, których stężenie w organizmie rośnie pod wpływem boru), wspomaga pracę stawów w ludzkim organizmie i wzmacnia kości. Jednak rzadko jego suplementacja jest zalecana przez lekarzy, gdyż w niektórych krajach uznawany jest za związek trujący.

Część badaczy twierdzi, iż regularne spożywanie boraksu może przyczynić się do rozwoju niepłodności zarówno żeńskiej, jak i męskiej. Bez wątpienia nadmierne przyswajanie substancji w dużych dawkach może zaszkodzić zdrowiu. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, gdyż średnia dzienna dawka suplementowana wraz z pożywieniem wynosi 1 mg, czyli nie przekracza normy.

Boraks znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w przemyśle, np. jako produkt czyszczący i usuwający rdzę. Wykorzystywany jest w ceramice, garncarstwie, przemyśle szklarskim i kosmetycznym. Gospodynie domowe często łączą boraks z sokiem z cytryny, czym zwiększają jego właściwości czyszczące. Wówczas stosowany jest do mycia łazienek, przede wszystkim toalet oraz zlewów, którym nadaje połysk. Innym zastosowaniem boraksu jest usuwanie plam i zapachów z tkanin (np. odoru kociego moczu z dywanu). Środek ze względu na właściwości owadobójcze stosowany jest również do wybielania, eliminacji pcheł, mrówek, karaluchów, rybików, os, szerszeni oraz wielu innych insektów.

Bibliografia:

  1. Drobnik M., Latour T.: Badanie właściwości farmakodynamicznych roztworu kwasu borowego, „Rocznik Państwowego Zakładu Higieny” 2001.
  2. Zaprutko-Janicka A.: Piękno bez konserwantów. Sekrety urody naszych prababek. Jak Polki dbały o siebie w dwudziestoleciu międzywojennym, Wydawnictwo Znak Horyzont, Kraków 2016.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
135
14
Polecamy
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie?
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie? Dzień Dobry TVN
Przeciwutleniacze - czym są, jaką pełnią funkcję?
Czy znajdziemy przeciwutleniacze w żywności?
Przeciwutleniacze - czym są, jaką pełnią funkcję? Czy znajdziemy przeciwutleniacze w żywności? Dzień Dobry TVN
Brom – charakterystyka, działanie niepożądane, zastosowanie
Brom – charakterystyka, działanie niepożądane, zastosowanie TVN zdrowie
Kwas szczawiowy – jakie ma zastosowanie?
Jak go bezpiecznie stosować?
Kwas szczawiowy – jakie ma zastosowanie? Jak go bezpiecznie stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby