Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest bonding zębów? Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest bonding zębów? Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu

Kobieta, która się uśmiecha

Fot: Nancy Brown / gettyimages.com (1)

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny pozwalający na zniwelowanie nierówności, pęknięć, przebarwień i ukruszeń. Polega na nakładaniu cienkich warstw kompozytu na zęby. Wykorzystane do zabiegu materiały dobrze naśladują naturalne uzębienie.

Nierzadko pacjenci są niezadowoleni z kształtu swoich zębów. Pomocne okazują się wówczas różne techniki. Bonding zębów to jedna z popularniejszych metod rekonstrukcji powierzchni zęba. Zabieg na jednym zębie trwa zwykle od 30 minut do godziny. Podczas stosunkowo niedługiego czasu możliwe jest zamaskowanie wielu niedoskonałości.

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów to małoinwazyjny zabieg poprawy ich wyglądu, w którym wykorzystuje się materiał kompozytowy i zjawisko przylegania, czyli tzw. adhezji. Małą inwazyjność tłumaczy się jako oszczędzanie naturalnych tkanek zęba. Nazwa metody wywodzi się od angielsko brzmiącego określenia sposobu, w jaki aplikuje się kompozyt. Bonding tłumaczy się jako „klejenie”, „wiązanie”. Działanie takie wykazuje żywica kompozytowa, która zaliczana jest do tzw. lepiszczy, czyli spoiw łączących ze sobą materiały. Stąd też nazywana bywa także bondem. Bonding to zabieg możliwy do odwrócenia. Niekiedy traktowany jest jako tymczasowe rozwiązanie, kiedy konieczne jest odłożenie w czasie wykonania protetyki stomatologicznej.

Jakie są efekty bondingu zębów?

Bonding pozwala na naprawę starych wypełnień – ujednolica wierzchnią warstwę wielokrotnie plombowanego zęba, koloryt zębów i wszelkie przebarwienia, leczenia pęknięć na powierzchni szkliwa. Dodatkowo niweluje ukruszenia i nierówności zębów czy diastemę (szparę między zębami). Efekty bondingu zębów są widoczne natychmiast po zabiegu.

Bonding zębów – przeciwwskazania

Bonding zębów nie jest wskazany w przypadku m.in.: próchnicy, bruksizmu (nawykowego zaciskania i zgrzytania zębami) oraz schorzeń przyzębia. Zabieg nie zostanie przeprowadzony bez uprzedniego wyleczenia wszystkich chorych zębów.

Jak wygląda bonding zębów?

Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do zabiegu lekarz dopasowuje preparat kolorystycznie do odcienia zębów/zęba. Kolejnym krokiem jest wytrawienie szkliwa przy użyciu delikatnego kwasu, co trwa kilkanaście do kilkudziesięciu sekund i lekkie jego starcie z wykorzystaniem krążka ściernego lub odpowiedniego wiertła. W efekcie tego dochodzi do usunięcia tzw. nabytej osłonki.

Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się materiał kompozytowy, którym specjalista manipuluje – formuje, poleruje i wygładza do czasu, aż osiągnie pożądany kształt. Najpierw aplikowana jest żywica kompozytowa, później w razie potrzeby kompozyt właściwy. Na koniec materiał utwardza się z wykorzystaniem lasera lub promieniowania ultrafioletowego. Zabieg bondingu przez doświadczonych lekarzy uważany jest za relatywnie prosty.

Co jeść, aby mieć białe zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co jeść, aby mieć białe zęby? Źródło: Klinika urody

Dla kogo polecany jest bonding zębów?

Bonding zębów wskazany jest osobom niezadowolony z wyglądu uzębienia. Dzięki niemu możliwe jest m.in.: zmniejszenie nieestetycznej przerwy między zębami, wydłużenie zbyt krótkiego zęba, odbudowanie uszczerbień (dotyczy to przeważnie górnych, przyśrodkowych siekaczy). Zabieg jest tańszą alternatywą dla uzupełnień protetycznych takich jak korony czy licówki porcelanowe. Decydują się na niego osoby, które pragną uzyskać w szybkim czasie zadowalające rezultaty.

Zabieg przeprowadzany jest podczas jednej wizyty. W związku z tym to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kilkukrotne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Biorąc pod uwagę czas terapii, bonding to przeciwieństwo odbudowy protetycznej, która trwać może nawet do kilku tygodni.

Mimo że zabieg bondingu zębów wiąże się z wieloma korzyściami, niestety posiada też wady. Istnieje ryzyko pojawienia się przebarwień na kompozytach, do powstania których predysponuje częste spożywanie barwiących produktów jak np. kawy, czerwonego wina, herbaty, coca coli, jagód czy buraków. Trwałość kompozytów ograniczona jest czasowo i wynosi średnio 5 lat. Zbyt długo niezmieniany kompozyt może zacząć się kruszyć, a przez to wygląda mało estetycznie. Dodatkowo po zabiegu konieczne są regularne wizyty (co 3 miesiące), w trakcie których ma miejsce polerowanie kompozytów.

Ile kosztuje bonding zębów?

Cena bondingu kompozytowego wynosić może od 180 do 250 zł za jednego zęba. Rozbieżności w cenie podyktowane bywają renomą gabinetu, jego lokalizacją czy umiejętnościami lekarza, gdyż od jego zdolności manualnych, precyzji, doświadczenia, wyczucia zależy, czy odbudowane zęby zostaną ładnie dopasowane.

Bonding a bleaching

Bonding i bleaching są nierzadko mylonymi terminami. Bleaching to określenie dla wybielania zębów. Podczas tego zabiegu nie dochodzi do nanoszenia na stałe na powierzchnię zęba jakichkolwiek substancji. W wybielaniu stosuje się specyficzne środki chemiczne w celu odzyskania naturalnej barwy zęba. Bleaching nie wywiera żadnego wpływu na kształt korony. Dzięki niemu następuje wyłącznie zmiana barwy.

Bibliografia:

1. E. Korporowicz, P. Jasiński, Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, [w:] „Nowa Stomatologia”, 2013, 4, s. 175–179.

2. M. Geissberger, Stomatologia estetyczna w praktyce klinicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

3. Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, PZWL, Warszawa 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
8
Polecamy
Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?
Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli? TVN zdrowie
Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena
Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena TVN zdrowie
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?