Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest bakuchiol? Właściwości i zastosowanie botanicznego retinolu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest bakuchiol? Właściwości i zastosowanie botanicznego retinolu

Anna Gorbacheva/getty images

Bakuchiol uważa się za roślinny odpowiednik retinolu, jednak w przeciwieństwie do pochodnej witaminy A jego stosowanie nie wywołuje zaczerwienienia i pieczenia skóry. Związek ten wykazuje działanie ujędrniające, wygładzające, przeciwzmarszczkowe i złuszczające.

Bakuchiol to najnowsze odkrycie w pielęgnacji skóry trądzikowej i ze zmarszczkami. Dodatkowo usuwa przebarwienia, poprawia koloryt skóry i sprawia, że staje się ona bardziej promienna. Dotychczas tylko kilka marek kosmetycznych wprowadziło bakuchiol do swoich produktów. Ze względu na działanie przeciwzapalne związek ten od dawna wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej do leczenia egzemy.

Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol (wzór sumaryczny C18H24O) to fenol zaliczany do grupy pochodnych terpenów. Związek ten występuje w naturze, a największe jego ilości znajdują się w liściach i nasionach rośliny Psoralea corylifolia (znanej też jako Babći), która porasta tereny Indii, Pakistanu, Iranu, Chin i Sri Lanki. Po raz pierwszy wyizolował go w 1966 roku prowadzony przez Mehta zespół badaczy, właśnie z nasion tej rośliny. Występuje również w Otholobium pubescens, Prosopis glandulosa, Psoralea drupacea, Ulmus davidiana, Piper longum, Aerva sanguinolenta Blum. Rośliny te należą do flory Azji, Afryki i Europy Środkowej.

Bakuchiol, nazywany również botanicznym retinolem, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Pierwsze komercyjne wykorzystanie tego związku miało miejsce dopiero w 2007 roku, kiedy wprowadzony został na rynek pod nazwą handlową Sytenol® A przez Sytheon Ltd. Niestety na polskim rynku nie ma zbyt wielu kosmetyków zawierających ten składnik. Jak na razie bakuchiol znaleźć można w wybranych serach, płatkach, kremach przeznaczonych do stosowania rano i wieczorem lub pod oczy. W kosmetykach pełni funkcję substancji kondycjonującej, aktywnej, antymikrobowej i bakteriobójczej. Jak wskazują badacze, bakuchiol nie tylko wpływa korzystnie na skórę, lecz także ma działanie przeciwnowotworowe i zapobiega utracie masy kostnej.

Bakuchiol – kto powinien go stosować?

Kosmetyki z bakuchiolem przeznaczone są do wszystkich rodzajów skóry, a zwłaszcza trądzikowej, wrażliwej, nadwrażliwej na retinol, z widocznymi niedoskonałościami, przebarwieniami, zmarszczkami lub uszkodzeniami posłonecznymi. Sięgają po nie również osoby zmagające się z bliznami po trądziku i nierówną strukturą skóry. Bakuchiol może stanowić alternatywę dla peelingów chemicznych lub zabiegów mikrodermabrazji.

Bakuchiol: skutki uboczne

Mimo że budowa chemiczna bakuchiolu nie przypomina struktury retinoidów, to wykazuje on zbliżone do nich właściwości. W przeciwieństwie jednak do retinoidów związek jest lepiej tolerowany przez wrażliwą skórę. Przeprowadzone dotychczas badania nie wykazały, żeby powodował pieczenie, zaczerwienienie, przesuszenie czy podrażnienia. W odróżnieniu od retinoidów nie działa fotouczulająco, nie wymaga więc wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Należy podkreślić, że Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) zakwalifikowała bakuchiol do I grupy (bezpieczny podczas stosowania).

Jakie właściwości ma bakuchiol?

Związek ceniony jest zwłaszcza ze względu na właściwości przeciwzmarszczkowe. Zwiększa liczbę fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, czyli składników budulcowych skóry), oddziałując na głębsze warstwy skóry. Dzięki temu staje się ona bardziej sprężysta i jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Bakuchiol ma zdolność wielopoziomowego niwelowania oznak starzenia się naskórka. Skutecznie wygładza cerę dzięki właściwościom złuszczających (usuwa zrogowaciałą warstwę naskórka) oraz przywraca elastyczność i nawilżenie skóry. Przyspiesza też cykl odnowy komórkowej i regenerację naskórka, a także koi podrażnienia. Ponadto związek ten poprawia koloryt cery i likwiduje przebarwienia. Wynika to ze zmniejszania aktywności melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Wzmacnia również barierę ochronną skóry i chroni przed nadmierną utratą wody.

W przeprowadzonych badaniach dowiedziono także, że bakuchiol ma podobną do retinolu zdolność opóźniania fotostarzenia się skóry. Na uwagę zasługuje też antybakteryjne działanie związku, hamuje on bowiem namnażanie zarówno Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych bakterii. Podkreśla się też jego zdolność do zwalczania gronkowca złocistego (z łac. Streptococcus aureus) i gronkowca skórnego (z łac. Streptococcus epidermidis), przyczyniających się do powstania niedoskonałości skórnych. Bakuchiol ma także właściwości przeciwtrądzikowe, antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry) i skutecznie hamuje stany zapalne (blokuje prozapalne cytokiny i enzymy). Reguluje też poziom kwasów tłuszczowych w składzie sebum. Dość często występuje w połączeniu z niacynamidem, który normalizuje poziom wydzielanego sebum, zapobiegając powstawaniu zaskórników i nieestetycznego połysku twarzy.

Zobacz film: Bakuchiol – roślinna alternatywa dla retinolu

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, [w:] „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 6 (4), s. 541–545.

2. S. Dhaliwal, I. Rybak, S. R. Ellis i wsp., Prospective, randomized, double‐blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, [w:] „British Journal of Dermatology” 2019, nr 180 (2), s. 289–296.

3. R. K. Chaudhuri, K. Bojanowski, Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects, [w:] „International Journal of Cosmetic Science” 2014, nr 36 (3), s. 221–230.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
5
Polecamy
Cudowne obrzydliwości w kosmetykach.
"Jad żmii ma właściwości podobne do botoksu"
Cudowne obrzydliwości w kosmetykach. "Jad żmii ma właściwości podobne do botoksu" Dzień Dobry TVN
Bakuchiol, czyli lepszy retinol.
Sprawdź, jak działa nowy eliksir młodości
Bakuchiol, czyli lepszy retinol. Sprawdź, jak działa nowy eliksir młodości Dzień Dobry TVN
Czym jest ramnoza i jakie jest jej zastosowanie w przemyśle kosmetycznym?
Czym jest ramnoza i jakie jest jej zastosowanie w przemyśle kosmetycznym? TVN zdrowie
Co to są ceramidy?
Właściwości i działanie ceramidów na włosy i skórę
Co to są ceramidy? Właściwości i działanie ceramidów na włosy i skórę TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty