Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym charakteryzuje się pierwszy tydzień ciąży, czyli trzeci tydzień kalendarzowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym charakteryzuje się pierwszy tydzień ciąży, czyli trzeci tydzień kalendarzowy?

Kobieta, która zrobiła test ciążowy

Fot: Innocenti & Lee / gettyimages.com

Pierwszy tydzień ciąży należy rozumieć jako trzeci tydzień kalendarzowy. Dwa wcześniejsze można określić jako starania o dziecko, ponieważ są to początki cyklu menstruacyjnego, podczas którego dojdzie do zapłodnienia.

Okres ciąży obejmuje 40 tygodni (280 dni). Umownie przyjęto, że wynosi 10 miesięcy księżycowych, z których każdy liczy 28 dni, co daje 9 miesięcy kalendarzowych. Biologiczny pierwszy tydzień ciąży należy rozumieć jako trzeci tydzień kalendarzowy. Już na tak wczesnym etapie kobieta zaczyna doświadczać dolegliwości ciążowych i zauważać zmiany zachodzące w jej ciele.

Jak określić pierwszy tydzień ciąży?

Ciąża, z punktu widzenia medycznego, trwa dłużej niż od momentu samego zapłodnienia. Zgodnie z regułą Naegelego początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Do obliczeń wykorzystuje się następujący wzór: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok. Zasada ta sprawdza się wyłącznie w przypadku kobiet o regularnych cyklach menstruacyjnych. Na podstawie powyższego wzoru szacuje się tzw. środkowy czas trwania ciąży i planowany termin rozwiązania. W związku z tym pierwszy tydzień ciąży należy rozumieć jako trzeci kalendarzowy. Zatem kiedy kobieta mówi, że jest w trzecim tygodniu ciąży, tak naprawdę dziecko ma dopiero około 1 tygodnia, czyli ma miejsce pierwszy tydzień ciąży po zapłodnieniu.

Objawy w pierwszym tygodniu ciąży

Objawy ciąży mogą wystąpić już w biologicznym pierwszym tygodniu jej trwania. W większości przypadków kobieta nie wie jeszcze, że zostanie matką, w związku z tym doświadczane wówczas dolegliwości określa się mianem domyślnych objawów ciąży. Wczesne symptomy mogą być różne i zależą od stanu organizmu.

Za typowe objawy w 1 tygodniu ciąży uważa się zwłaszcza brak miesiączki w spodziewanym terminie krwawienia menstruacyjnego. Mogą się pojawić poranne nudności i skłonność do wymiotów. Dochodzi do zmiany apetytu (występuje brak łaknienia lub nadmierny apetyt na niektóre potrawy) i zwiększonego wydzielania śliny. Metaliczny smak w ustach może wpływać na smakowe odbieranie potraw. Kobiety narzekają na obrzęk i bolesność piersi oraz częste oddawanie moczu. Komórki gruczołowe w piersiach zaczynają się powiększać. Naturalnie zwiększa się objętość krwi i limfy, dlatego piersi stają się bardziej ukrwione. Może dojść do zwiększenia ilości wydzieliny w pochwie. Dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i spowolnienia procesu trawienia. Pojawiają się: zgaga, niestrawność, wzdęcia, zaparcia i zawroty głowy. U kobiet palących rozwija się niechęć do papierosów.

Zauważalne są także zmiany samopoczucia, które najczęściej objawiają się zmęczeniem, sennością, drażliwością, pobudliwością psychiczną i napięciem. Temperatura ciała jest nieco podwyższona. Duża część pań narzeka na niezwykle wycieńczające organizm biegunki, nierzadko powodujące zauważalny spadek masy ciała. Są to jednak symptomy, które można z łatwością pomylić z dolegliwościami związanymi z przeziębieniem, zatruciem pokarmowym czy też miesiączką.

Pierwszy tydzień ciąży – odczucia

Pierwszy tydzień ciąży obfituje w rozmaite odczucia. Ich źródłem jest zwłaszcza proces zagnieżdżania, zwany też implantacją, który polega na całkowitym wniknięciu zapłodnionego jaja w przygotowaną pod wpływem progesteronu błonę śluzową macicy (endometrium), gdzie ma odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Do implantacji dochodzi kilka dni po zapłodnieniu. Jeżeli embrion prawidłowo usadowił się w macicy, to zaczyna wysyłać kobiecie pierwsze sygnały. Typowe dla tego etapu jest krwawienie i łagodny ból w okolicy nadłonowej, tzw. podbrzuszu. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne – niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki. Taki objaw nie musi występować podczas każdego zagnieżdżania zarodka. Pojawia się wówczas, gdy w trakcie implantacji uszkodzeniu ulegnie ściana naczynia krwionośnego.

Po zagnieżdżeniu się zarodka następuje rozpoczęcie wydzielania do krwi hormonu HCG, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Zablokuje on na czas kolejnych miesięcy wytwarzanie jajeczek, a pobudzi produkcję estrogenu i progesteronu, które zapobiegają złuszczaniu się błony śluzowej macicy. HCG stymuluje też wzrost blastocysty i łożyska. Po implantacji poziom HCG we krwi zaczyna rosnąć od zera i podwaja swoją wartość co 2–3 dni. W 1 tygodniu ciąży jego stężenie wynosi około 5–50 mIU/ml. Ponadto organizm kobiety zaczyna uwalniać immunosupresant, czyli białko nazywane wczesnym czynnikiem ciążowym EPF (Early Pregnancy Factor).

Badanie USG

W 1 tygodniu ciąży nie przeprowadza się badania USG. Zarodek jest mikroskopijnej wielkości i ma średnicę niespełna 0,2 mm, czyli tyle co czubek od szpilki. Zapłodniona komórka jajowa, czyli blastocysta, zbudowana jest z dwóch warstw: wewnętrznej, z której powstanie embrion, oraz zewnętrznej, z której rozwinie się łożysko, przez które płód będzie otrzymywać składniki odżywcze i tlen z krwiobiegu, oraz worek owodniowy.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza wizyta lekarska przyszłej mamy powinna się odbyć między 7. a 8. tygodniem ciąży, a badanie USG dopiero w 11. tygodniu. Jeżeli chodzi o testy, to i one mogą okazać się zawodne na tym etapie ciąży, a z ich przeprowadzeniem najlepiej wstrzymać się do dnia spodziewanej miesiączki.

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

2. Bień A.M., Grudzińska M., Przebieg ciąży fizjologicznej, W: Bień A.M. (red.), Opieka nad kobietą ciężarną, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009, s. 45-54.





Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży?
Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży? Dzień Dobry TVN
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia.
Jakie objawy mogą wystąpić?
Czy USG pokaże już ciążę?
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę? TVN zdrowie
Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży?
Brzuch, samopoczucie
Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży? Brzuch, samopoczucie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty