Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy zwierzęta też będą szczepione przeciwko COVID-19?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy zwierzęta też będą szczepione przeciwko COVID-19?

Fot: MoMo Productions / gettyimages.com

Badacze z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych są zdania, że szczepionkę przeciwko COVID-19 trzeba będzie podać także zwierzętom. W ich ocenie, to najlepszy sposób, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Szczepionka przeciwko COVID-19 także dla zwierząt?

Koronawirus może zainfekować wiele gatunków zwierząt, w tym - koty, psy, norki i inne zwierzęta domowe, dlatego eksperci z University of East Anglia (UEA), ośrodka badawczego Earlham Institute w Norwich we wschodniej Anglii i University of Minnesota w USA uważają, że dalsza ewolucja wirusa u zwierząt, a następnie przeniesienie się go na ludzi "stanowi znaczące długoterminowe ryzyko dla zdrowia publicznego".

Zobacz także:

Aplidin - nowy lek na COVIC-19? "Jest skuteczniejszy niż remdesiwir"

Szczepionka Moderny dotrze do Polski z opóźnieniem

Szczepionki przeciwko COVID-19. Jak działają i czym się od siebie różnią?

- To nie jest nie do pomyślenia, że szczepienia niektórych gatunków zwierząt domowych może być konieczne, ażeby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji - napisali na łamach "Virulence".

W zeszłym roku rząd Danii wybił miliony norek, gdy okazało się, że setki przypadków COVID-19 w tym kraju były powiązane z wariantami koronawirusa, które się rozwinęły u norek hodowlanych.

Jeden z autorów artykułu w "Virulence", Cock van Oosterhout, profesor genetyki ewolucyjnej na UEA, wskazał, że psy i koty mogą zarazić się koronawirusem, ale nie są znane przypadki przenoszenia go na ludzi.

- Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt - powiedział.

Czy powstanie szczepionka dla zwierząt?

Dodał, że Rosja "już zaczęła opracowywać szczepionkę dla zwierząt domowych", choć jest "bardzo mało informacji na ten temat".

- Ryzyko jest takie, że (wirus)zaczyna przechodzić, jak to miało miejsce w przypadku norek, ze zwierzęcia na zwierzę, a następnie zaczyna ewoluować w szczepy specyficzne dla zwierząt, ale potem rozlewają się one z powrotem na populację ludzką i zasadniczo mamy do czynienia z nowym wirusem, który jest pokrewny, ale powoduje, że wszystko zaczyna się od nowa - powiedział redaktor naczelny "Virulence" Kevin Tyler. 

Dodał, że choć norki w Danii zostały wybite, "to myśląc o zwierzętach domowych, można pomyśleć o tym, czy można by je zaszczepić, by oddalić ten scenariusz".

Prof. van Oosterhout i prof. Tyler napisali artykuł w "Virulence" wraz z dyrektorem Earlham Institut, Neilem Hallem oraz Hinh Ly z University of Minnesota.

- Ciągła ewolucja wirusa w żywicielach zwierzęcych, po której następuje przeniesienie się wirusa na podatnych żywicieli ludzkich, stanowi znaczące długoterminowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. SARS-CoV-2 może zakażać się wiele gatunków zwierząt żywicieli: koty, psy, norki oraz inne gatunki dzikie i udomowione, dlatego też szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne - napisali.

- Podczas gdy kampanie szczepień przeciwko COVID-19 odbywają się na całym świecie, nowe warianty wirusa prawdopodobnie będą nadal ewoluować i będą mieć potencjał, by przetoczyć się przez populację ludzką - dodali.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Dowiesz się tego z filmu:

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
8
Polecamy
Koronawirus u norek.
Pierwszy znany przypadek zarażenia człowieka przez zwierzę
Koronawirus u norek. Pierwszy znany przypadek zarażenia człowieka przez zwierzę Dzień Dobry TVN
Zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem?
Są badania, które to potwierdzają
Zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem? Są badania, które to potwierdzają Dzień Dobry TVN
Koronawirus zmutował.
Co o nim wiemy?
Czy jest groźniejszy?
Koronawirus zmutował. Co o nim wiemy? Czy jest groźniejszy? TVN zdrowie
Australijska szczepionka przeciw COVID-19 ma szansę chronić przed transmisją wirusa
Australijska szczepionka przeciw COVID-19 ma szansę chronić przed transmisją wirusa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty