Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?

układ nerwowy

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Smog to przede wszystkim groźne dla zdrowia toksyny. Długotrwałe oddychanie powietrzem, w którym znajdują się pyły PM10 czy PM2,5 przyczynia się do rozwoju problemów nie tylko z układem krążenia czy oddechowym. Badania pokazują, że smog może doprowadzić do niektórych chorób neurodegeneracyjnych, a także znacząco zmniejszyć sprawność umysłową!

Do takich wniosków doszli badacze z Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Z przeprowadzonych przez nich badań na grupie 20 tysięcy mieszkańców Chin jednoznacznie wynika, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do problemów z pamięcią. W opinii badaczy negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza nasila się z czasem. Osoby, które bardzo długo oddychają zanieczyszczonym powietrzem znacznie częściej zmagają się z chorobą Alzheimera czy inną formą demencji. Już wcześniejsze badania dowiodły, że dzieci, które żyją w bardzo zanieczyszczonych miastach mają zaburzone funkcje poznawcze.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Jakie choroby może wywołać smog?

Smog to nic innego jak mieszanina groźnych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5. Jak trafiają do powietrza? Przede wszystkim z kominów fabrycznych, przemysłowych oraz domowych. Palenie w piecu surowcami, które nie są do tego przeznaczone to największy winowajca. Niewielki udział w tworzeniu się szkodliwej dla zdrowia i życia mgły mają także samochody i generowane przez nie spaliny.

Tak powstały zlepek toksyn i pyłów po wniknięciu do organizmu może doprowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym, a także układem krążenia. W pierwszym przypadku smog może znacząco utrudnić oddychanie i wywoływać duszący kaszel. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być bardzo niebezpieczne dla osób, które chorują na astmę czy alergię. W ich przypadku kontakt z toksynami obecnymi w powietrzu może zaostrzyć przebieg choroby.

Dla układu krążenia szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Jego cząsteczki są dużo mniejsze niż PM10 i z łatwością przenikają do pęcherzyków płucnych i stamtąd do krwiobiegu. Tym samym podnoszą prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, z zawałem na czele.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Pekinie oraz Yale długotrwałe oddychanie skażonym powietrzem odbija się także na intelekcie. Kontakt z toksynami może doprowadzić do problemów z zapamiętywaniem oraz uczeniem się nowych rzeczy.

Smog jak się przed nim bronić?

Walka ze smogiem wymaga zaangażowania i zdecydowanych działań ze strony instytucji państwowych, ale nie tylko. Sami bowiem – w pewnym stopniu – mamy wpływ na to, jak dużo szkodliwych pyłów trafia do atmosfery. Ich emisję można zmniejszyć choćby wymieniając piec (np. na gazowy) lub palić w nim węglem dobrej jakości, który będzie mniej szkodliwy dla środowiska. Warto także zostawić samochód w garażu i przesiąść się w komunikację miejską lub na rower.

Natomiast aby chronić się przed wniknięciem do organizmu szkodliwych pyłów warto zaopatrzyć się w specjalne maseczki oraz oczyszczacz powietrza. Maseczka, dzięki specjalnym filtrom zatrzyma szkodliwe pyły i nie pozwoli im przedostać się do organizmu. W domu za to warto mieć oczyszczacz, który wyłapie zanieczyszczenia i pozwoli oddychać nam naprawdę zdrowym i czystym powietrzem!

Jakie urządzenie wybrać?

Najlepsze są oczyszczacze powietrza firmy Sharp. Dzięki technologii Plasmacluster powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Tym samym redukują aż 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).

Oczyszczacze powietrza Sharp KC-G mogą także pełnić funkcje klimatyzatora. Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają o jego właściwą wilgotność. Dodatkowo wyłapują pył PM2,5, kurzu, zarodniki pleśni czy pyłki i szybko się ich pozbywają.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Polecamy
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu?
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu? TVN zdrowie
O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać?
O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.