Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?

Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?

Zainteresował Cię ten artykuł?
układ nerwowy

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Smog to przede wszystkim groźne dla zdrowia toksyny. Długotrwałe oddychanie powietrzem, w którym znajdują się pyły PM10 czy PM2,5 przyczynia się do rozwoju problemów nie tylko z układem krążenia czy oddechowym. Badania pokazują, że smog może doprowadzić do niektórych chorób neurodegeneracyjnych, a także znacząco zmniejszyć sprawność umysłową!

Do takich wniosków doszli badacze z Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Z przeprowadzonych przez nich badań na grupie 20 tysięcy mieszkańców Chin jednoznacznie wynika, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do problemów z pamięcią. W opinii badaczy negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza nasila się z czasem. Osoby, które bardzo długo oddychają zanieczyszczonym powietrzem znacznie częściej zmagają się z chorobą Alzheimera czy inną formą demencji. Już wcześniejsze badania dowiodły, że dzieci, które żyją w bardzo zanieczyszczonych miastach mają zaburzone funkcje poznawcze.

Jakie choroby może wywołać smog?

Smog to nic innego jak mieszanina groźnych dla zdrowia pyłów PM10 i PM2,5. Jak trafiają do powietrza? Przede wszystkim z kominów fabrycznych, przemysłowych oraz domowych. Palenie w piecu surowcami, które nie są do tego przeznaczone to największy winowajca. Niewielki udział w tworzeniu się szkodliwej dla zdrowia i życia mgły mają także samochody i generowane przez nie spaliny.

Tak powstały zlepek toksyn i pyłów po wniknięciu do organizmu może doprowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym, a także układem krążenia. W pierwszym przypadku smog może znacząco utrudnić oddychanie i wywoływać duszący kaszel. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być bardzo niebezpieczne dla osób, które chorują na astmę czy alergię. W ich przypadku kontakt z toksynami obecnymi w powietrzu może zaostrzyć przebieg choroby.

Dla układu krążenia szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Jego cząsteczki są dużo mniejsze niż PM10 i z łatwością przenikają do pęcherzyków płucnych i stamtąd do krwiobiegu. Tym samym podnoszą prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, z zawałem na czele.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Pekinie oraz Yale długotrwałe oddychanie skażonym powietrzem odbija się także na intelekcie. Kontakt z toksynami może doprowadzić do problemów z zapamiętywaniem oraz uczeniem się nowych rzeczy.

Smog jak się przed nim bronić?

Walka ze smogiem wymaga zaangażowania i zdecydowanych działań ze strony instytucji państwowych, ale nie tylko. Sami bowiem – w pewnym stopniu – mamy wpływ na to, jak dużo szkodliwych pyłów trafia do atmosfery. Ich emisję można zmniejszyć choćby wymieniając piec (np. na gazowy) lub palić w nim węglem dobrej jakości, który będzie mniej szkodliwy dla środowiska. Warto także zostawić samochód w garażu i przesiąść się w komunikację miejską lub na rower.

Natomiast aby chronić się przed wniknięciem do organizmu szkodliwych pyłów warto zaopatrzyć się w specjalne maseczki oraz oczyszczacz powietrza. Maseczka, dzięki specjalnym filtrom zatrzyma szkodliwe pyły i nie pozwoli im przedostać się do organizmu. W domu za to warto mieć oczyszczacz, który wyłapie zanieczyszczenia i pozwoli oddychać nam naprawdę zdrowym i czystym powietrzem!

Jakie urządzenie wybrać?

Najlepsze są oczyszczacze powietrza firmy Sharp. Dzięki technologii Plasmacluster powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Tym samym redukują aż 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).

Oczyszczacze powietrza Sharp KC-G mogą także pełnić funkcje klimatyzatora. Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają o jego właściwą wilgotność. Dodatkowo wyłapują pył PM2,5, kurzu, zarodniki pleśni czy pyłki i szybko się ich pozbywają.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
1
Więcej na temat
Alergie na sierść, kurz, pyłki - objawy uczuleń wziewnych. Wstrząs anafilaktyczny jako ostry symptom uczulenia
Alergie na sierść, kurz, pyłki - objawy uczuleń wziewnych. Wstrząs anafilaktyczny jako ostry symptom uczulenia
Katar sienny - przyczyny, objawy i leczenie alergicznego nieżytu nosa
Katar sienny - przyczyny, objawy i leczenie alergicznego nieżytu nosa
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje?
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem - co powoduje?
Pralko-suszarka - jak działa? I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu?
Pralko-suszarka - jak działa? I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu?
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?