Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci w okresie prenatalnym
menu
Polub nas na Facebooku

Czy zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci w okresie prenatalnym

Ciężarna kobieta w masce przeciwgazowej spaceruje po zanieczyszczonym powietrzu.

Fot. Donald Iain Smith / Getty Images

Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą być opłakane, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych. Z badań naukowców jasno wynika, że toksyny przedostają się przez łożysko do płodu. Mogą powodować liczne wady wrodzone, a także niską masę urodzeniową dziecka czy nawet poronienie. 

Zanieczyszczone powietrze jest dla nas zagrożeniem. Bardzo realnym zagrożeniem, ponieważ w Polsce dopuszczalne normy stężenia toksycznych substancji często są przekroczone. Dotyczy to nie tylko okresu zimowego, kiedy smog widzimy gołym okiem, ale i lata, kiedy towarzyszy nam tzw. smog wtórny. 

Więcej: Czy smog występuje tylko zimą? Co to jest smog wtórny?

W skład smogu wchodzą substancje podobne do tych, które znajdziemy w dymie z papierosów. Oznacza to, że chcąc nie chcąc, każdy z nas jest palaczem. Co więcej badania dowodzą, że rośnie liczba nowotworów płuc u osób, które nigdy nie paliły. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyliczyli, że w samej stolicy z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera co roku około 3 tys. mieszkańców. Bezpośrednią przyczyną ich śmierci są zatrzymanie akcji serca, zawał, udar mózgu albo rak płuc. (zobacz Źródło 1). Potwierdzają to najnowsze dane opublikowane przez NFZ - liczba zgonów w miesiącach, kiedy stężenie smogu jest największe, rośnie. W styczniu 2017 r. w porównaniu do 2016 r. zanotowano wzrost o 23,5 proc., a z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jasno wynika, że średnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w styczniu 2017 r. było rekordowo wysokie.

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Smog a ciąża

Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i ciężarnych. Toksyny przenikają przez łożysko i mogą uszkadzać płód, co potwierdzają badania. Naukowcy rozpoczęli testy nad wpływem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych na płód w latach 90. W badaniach prowadzonych w Nowym Jorku wzięło udział 600 kobiet. Uczestniczki  wypełniały kwestionariusze oraz otrzymały detektory zanieczyszczeń na 48 godzin, aby umożliwić naukowcom ocenę stopnia ekspozycji na węglowodory aromatyczne. Dzieci uczestniczek zostały poddane badaniom między trzecim a siódmym rokiem życia. 

Badacze zaobserwowali, że ekspozycja na zanieczyszczenia jest powiązana z symptomem ADHD oraz innymi kognitywnymi i behawioralnymi problemami, w tym obniżonym poziomem IQ, lękiem i depresją - zobacz Źródło 2.


Badania prowadzone równolegle w Krakowie i Nowym Jorku w 2000 roku potwierdziły, że dzieci matek narażonych na oddziaływanie smogu rodzą się z niższą masą urodzeniową (średnio o 128 g), mniejszym obwodem główki (śr. o 0,3 cm) oraz mniejszą długością ciała (śr. o 0,9 cm).

Dlatego tak ważne jest, aby smogu unikać. Jak to zrobić, skoro zanieczyszczone powietrze otacza nas z każdej strony? Przede wszystkim należy unikać wychodzenia z domu, kiedy normy są znacznie przekroczone. Jeśli musimy wyjść - załóżmy maskę antysmogową z filtrem HEPA. W domu powinien nam towarzyszyć oczyszczacz powietrza. Pytanie tylko, jaki wybrać?

Inteligentne oczyszczacze Sharp same reagują na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu, dzięki czujnikom, które monitorują: poziom kurzu (pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), poziom zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), poziom temperatury, wilgotności powietrza, natężenia światła i czujnik ruchu. Na podstawie zebranych danych oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy. W ten sposób urządzenie samoczynnie przełączy się w tryb cichy lub eko w momencie, gdy w pomieszczeniu nikt nie będzie przebywał. 

Jednak to, co wyróżnia oczyszczacze Sharp to opatentowana technologia Plasmacluster, która oczyszcza powietrze z pyłów zalegających na meblach lub zasłonach. Ta technologia oczyszczania powietrza usuwa 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy). Nowością obecną w oczyszczaczach Sharp KC-G jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów.

Oczyszczacze Sharp są także niezwykle ciche i mają praktyczną funkcję wygaszania wyświetlacza, dzięki czemu można przy nich spokojnie spać. A sen, zwłaszcza w czystym otoczeniu, to samo zdrowie!

Źródła

1. http://www.sharpdirect.pl/artykuly/czym-jest-smog-jaki-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie-poznaj-kluczowe-fakty-skuteczne-sposoby-oczyszczania-powietrza/index.html

2. Zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci – nawet przed ich urodzeniem


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu TVN zdrowie
Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?
Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Niebezpieczne powietrze.
Koronawirus może być obecny w smogu 
Niebezpieczne powietrze. Koronawirus może być obecny w smogu  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego