Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?

piersi

Fot.: Lars Zahner / stock.adobe.com

Torbiele w piersiach nie powinny boleć ani dawać jakichkolwiek innych objawów. Mogą to być duże, pojedyncze torbiele lub drobne, liczne zmiany. Antykoncepcja może mieć wpływ na ich powstawanie, jeśli jest stosowana dłużej niż 5 lat. W grupie ryzyka są też kobiety bezdzietne.

Jakiekolwiek zmiany w piersiach wyczuwalne podczas samodzielnego badania zawsze budzą niepokój kobiety i lekarza. Mimo wzrastającej zapadalności na raka piersi, wykrywane patologie są zazwyczaj zmianami łagodnymi, np. torbielami. Nowotwory mogą występować w każdym wieku, nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn.

Przyczyny i objawy torbieli piersi

Torbiele piesi są jednym z klinicznych objawów łagodnej dysplazji piersi. Dysplazja dotyczy najczęściej kobiet po 40. roku życia. Powstaje głównie w wyniku zaburzeń równowagi estrogenowo-progesteronowej. Po 40. roku życia dochodzi również do zmian zanikowych w piersiach. Torbiele w piersiach tworzą się wskutek rozrostu nabłonka przewodów wyprowadzających. Rozrastająca się tkanka włóknista podścieliska prowadzi do zamknięcia ich światła i zaburzeń w odpływie płynu ze zrazików. Torbiele są zbiornikiem jałowego płynu, wyścielone są nabłonkiem jednowarstwowym. Mogą być pojedyncze lub mnogie.

Leczenie torbieli piersi

Duże, pojedyncze torbiele mogą być leczone za pomocą biopsji i aspiracji płynu z wnętrza torbieli. Płyn poddaje się następnie analizie cytologicznej. Biopsja uznawana jest nie tylko za metodę leczenia torbieli, ale również za technikę diagnostyczną, pozwalającą na potwierdzenie łagodnego charakteru zmiany. Torbiele mnogie i małe nie są dobrze wyczuwalne, stąd konieczne jest wykonanie biopsji pod kontrolą ultrasonografii (USG). Oczywiście w przypadku dużych torbieli lekarz również wspomaga się obrazem ultrasonograficznym, by upewnić się co do lokalizacji igły, jednak w przypadku małych, mnogich torbieli USG jest niezbędne.

Niekiedy zdarza się, że łagodna zmiana, szczególnie torbiel, może zniknąć samoistnie. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko. Częściej w przypadku małych zmian istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że kobieta nie jest w stanie drugi raz wymacać danej zmiany. Warto wtedy rozstrzygnąć wątpliwości badaniem USG.

Wiele jest domowych metod na stany zapalne. W ciąży u kobiet karmiących mogą czasami być wyczuwalne guzki, będące wynikiem zastoju pokarmu. Towarzyszy im często zapalenie piersi. Sprawdzają się wtedy domowe sposoby, typu okłady z młodej kapusty. W przypadku podejrzanych zmian guzowatych w piersiach u kobiet niebędących w ciąży należy w pierwszej kolejności zdiagnozować zmianę i upewnić się co do jej charakteru. Żadna domowa metoda nie tylko nie ma udowodnionej skuteczności, ale samodzielne leczenie ziołami, okładami itp. może opóźnić diagnostykę i zwiększyć ryzyko zaawansowania zmian.

Zobacz film: Czy rak piersi zawsze pojawia się w formie guzka? Źródło: 36,6.

Torbiel w piersiach a rak

Wiele zmian łagodnych może z czasem przekształcić się w zmiany złośliwe. Jednak torbiel piersi jest przykładem nowotworu łagodnego, nienoszącego ryzyka transformacji w raka piersi. Niewielkie ryzyko istnieje w przypadku grubościennych torbieli, wówczas po biopsji aspiracyjnej usuwa się pozostałą torebkę torbieli.

Torbiele w piersiach jako jeden z rodzajów nowotworów łagodnych

Zmiany w piersiach dzieli się przede wszystkim według stopnia ich złośliwości – na łagodne i złośliwe. Zmiany łagodne piersi to m.in:

  • torbiele;
  • gruczolakowłókniaki – zmiany bardzo dobrze odgraniczone od otaczających tkanek;
  • brodawczaki;
  • rozstrzenie przewodów wyprowadzających;
  • guzy liściaste.

Czy torbiel w piersi daje jakiekolwiek objawy?

Torbiel to zmiana łagodna, która nie powinna dawać żadnych objawów oprócz guzka wyczuwalnego podczas badania palpacyjnego. Torbiele nie powinny boleć, choć kobieta może odczuwać dyskomfort w przypadku dużych zmian. Jeśli zauważy się nieprawidłowy wygląd skóry piersi, zmianę kształtu brodawki bądź wyciek płynu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż są to niepożądane objawy świadczące o rozwoju groźnych zmian.

Czynniki ryzyka powstawania zmian w piersiach

Istnieje wiele czynników mających wpływ na wzrost ryzyka rozwoju zmian w piersiach. Są to:

  • brak ciąż i porodów;
  • późny wiek pierwszego porodu (powyżej 35. roku życia);
  • używki;
  • wieloletnie stosowanie antykoncepcji lub terapii hormonalnej.

Ważnym elementem profilaktyki chorób piersi jest ich samobadanie, które należy wykonywać regularnie, najlepiej około 3 dni po ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
249
17
Polecamy
Eksperci:
ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka
Eksperci: ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka Dzień Dobry TVN
Cysta - czym jest i jak się jej pozbyć?
Cysta - czym jest i jak się jej pozbyć? TVN zdrowie
Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn
Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn TVN zdrowie
Wahania nastroju a podłoże hormonalne
Wahania nastroju a podłoże hormonalne Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?