Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy torbiel na jajniku może utrudnić zajście w ciążę? Czy jej usunięcie zawsze jest konieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy torbiel na jajniku może utrudnić zajście w ciążę? Czy jej usunięcie zawsze jest konieczne?

Jajniki

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Odpowiedź: Torbiel na jajniku jak najbardziej może utrudniać zajście w ciążę. Jest tak kiedy mamy do czynienia np. z torbielą jajnika hormonalnie czynną, która powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego i wywołuje plamienia międzymiesiączkowe. To utrudnia zapłodnienie i implementację komórki jajowej. W obrębie jajnika mogą występować również torbiele endometrialne, które również uniemożliwiają zachodzenie w ciążę. Jeśli wiemy, że mamy do czynienia z tego typu torbielą jest wysoce prawdopodobne, że kobieta ma również zmiany endometrialne wewnątrz jajowodów.

To powoduje powstawanie zrostów wewnątrz jajowodów i powoduje ich niedrożność, a przez to problem zejścia komórki jajowej do jamy macicy.

Torbiele jajników nie zawsze trzeba operować. Powinna to być ostateczność, ponieważ operacje jajników też nie sprzyjają płodności kobiety. Istnieją tzw. torbiele proste, pod postacią przetrwałego pęcherzyka owulacyjnego, który się powiększa. Tego typu torbiel najczęściej pęka samoistnie po miesiączce. Jeśli więc pacjentka ma tego typu zmianę, wykonuje się u niej ponowne USG po miesiączce, żeby ocenić, czy jest ona nadal obecna. Jeśli tak, to najczęściej w dalszym kroku włącza się hormonoterapię, która powoduje resorpcję, czyli wchłonięcie płynu z torbieli. Jeśli taka terapia również nie pomaga, to wówczas rozważa się wykonanie zabiegu laparoskopowego usuwania torbieli.

Trzeba bowiem pamiętać, że każdy zabieg na jajniku jest dla niego obciążeniem i może on w jego trakcie w pewnym stopniu ulec zniszczeniu. W ten sposób wydolność jajnika osłabia się, zmniejsza się również ilość komórek jajowych. Każda kobieta ma z góry zapisany w genach rezerwuar komórek jajowych. Z czasem więc ich zapas po prostu się wyczerpuje. Wycinając pacjentce kawałek jajnika, traci ona również ich część. Dlatego operacja tego typu zmian powinna przebiegać w jak najmniej inwazyjny sposób, zwłaszcza u kobiet, które chcą jeszcze zachodzić w ciążę.

Na pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Basta – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiej ginekologii estetycznej i plastycznej poprzez prowadzenie licznych badań naukowych m.in. nad skutecznością laserów ginekologicznych lub leczeniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest również twórcą kilku autorskich terapii m.in. pierwszej w Polsce metody leczenia pochwicy. Na pierwszym miejscu stawia dobrostan zdrowia intymnego swoich pacjentek, obejmujący nie tylko brak chorób, ale również komfort codziennego funkcjonowania i satysfakcję z własnej seksualności, dlatego systematycznie podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez uczestnictwo w wielu polskich i zagranicznych szkoleniach oraz sympozjach. Jego kompetencje potwierdzają liczne certyfikaty oraz publikacje naukowe. Jego zamiłowanie do zawodu skłoniło go do założenia krakowskiej Intima Clinic zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Kolejne pytania:

Czy używanie kubeczków menstruacyjnych jest bezpieczne?

Od jakiego wieku można zacząć przyjmować pigułki antykoncepcyjne? Czy można je przyjmować bez robienia siedmiodniowej przerwy?

Czy warto korzystać z żeli i chusteczek do higieny intymnej?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
4
Polecamy
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn Dzień Dobry TVN
Co wpływa na zatrzymanie miesiączki? I jak to zrobić samodzielnie?
Co wpływa na zatrzymanie miesiączki? I jak to zrobić samodzielnie? Dzień Dobry TVN
Czy torbiele jajników zawsze trzeba usuwać? Kiedy można je wyleczyć farmakologią?
Czy torbiele jajników zawsze trzeba usuwać? Kiedy można je wyleczyć farmakologią? TVN zdrowie
Czy ednometrioza całkowicie wyklucza zajście w ciążę?
Czy ednometrioza całkowicie wyklucza zajście w ciążę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?