Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy temperatura w lodówce ma znaczenie? Czy trzeba ją zmieniać latem?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy temperatura w lodówce ma znaczenie? Czy trzeba ją zmieniać latem?

Kobieta, która wyjmuje coś z lodówki

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Lodówka do urządzenie, które większość z nas kupuje z myślą, że będzie działała przez długie lata. To, czy tak będzie, w dużej mierze zależy od tego, jak będziemy dbać o urządzenie. Podstawą użytkowania lodówki jest ustawienie właściwej temperatury. Nie może być ona ani za wysoka, ani za niska. Ile powinna wynosić i o czym pamiętać, aby lodówka pracowała jak najlepiej?

Po zrobieniu zakupów ogromną większość produktów spożywczych wkładamy do lodówki. Mało kto zastanawia się czy układa je prawidłowo i czy temperatura, która panuje w lodówce jest właściwa. A to ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla prawidłowego działania samej lodówki, ale zużycia prądu i w konsekwencji wysokości rachunku.

Temperatura w lodówce. Jaka jest najlepsza?

Prawidłowa temperatura w lodówce to taka, która schładza, ale nie zamraża produktów spożywczych. Tym samym powinna się ona mieścić w przedziale od 4 do 8 stopni Celsjusza i na każdej półce jest inna.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Dlaczego ustawienie optymalnej temperatury w lodówce ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim to od niej zależy jak długo jedzenie zachowa świeżość. Zbyt wysoka temperatura może przyspieszyć psucie się produktów czy start procesów gnilnych.

Warto pamiętać, że temperatury w lodówce nie trzeba zmieniać wraz z nadejściem cieplejszych dni. Produkty spożywcze – przy prawidłowo ustawionej temperaturze i rozmieszczeniu – będą się dobrze przechowywały nie zależenie od pory roku.

Jak układać produkty spożywcze?

Samo ustawienie temperatury w lodówce to za mało. Aby cyrkulacja powietrza była właściwa produkty muszą być prawidłowo ułożone. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie działało prawidłowo, a jedzenie krócej będzie zachowywało świeżość.

Na samym dole w szufladzie należy przechowywać warzywa i owoce, tam temperatura jest też najwyższa i zazwyczaj wynosi ona 7-8 stopni Celsjusza. Na półce wyżej zaleca się trzymanie mięsa oraz ryb. Znajduje się tam optymalna dla nich temperatura, czyli ok. 2 stopni Celsjusza. Środkowa półka przeznaczona jest dla jajek, nabiału, wędlin, serów oraz przygotowanych wcześniej posiłków. W tej części lodówki temperatura wynosi od 4 do 5 stopni Celsjusza.

W drzwiach lodówki można trzymać te produkty, które nie wymagają mocnego schłodzenia. Do tej grupy artykułów zalicza się m.in. napoje, przyprawy w płynie czy sosy.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że niektóre produkty mają dość intensywny zapach i może one przenikać do innych artykułów spożywczych. Aby uniknąć takiego problemu – to co można – warto przechowywać w specjalnych pojemnikach, dzięki szczelnemu zamknięciu zapachy nie wymieszają się ze sobą.

Innym sposobem na przenikanie się zapachów i zachowanie dłużej świeżości produktów jest wybór właściwego urządzenia, np. takiego, które posiada funkcję pakowania próżniowego. Jakie urządzenie wybrać? Najlepiej marki Sharp.

Więcej niż wygoda

Na uwagę zasługuje np. model SJ-X300SL. Pojemność chłodziarki wynosi 164 litrów, a zamrażarki 60 litrów. W ciągu jednej doby może zamrozić prawie 3 kg jedzenia, a w razie awarii produkty będą zamrożone jeszcze przez 13 godzin. Dzięki systemowi J-TECH Inverter lodówka pracuje cicho i nie pobiera zbyt dużo energii (urządzenie posiada klasę energetyczną A++). Na mniejszy pobór energii wpływa nowoczesne oświetlenie LED wewnątrz lodówki, a także system sterowania elektronicznego.

Urządzenie posiada również system No Frost. Dzięki niemu na ścianach urządzenia nie osadza się lód, a lodówka automatycznie się rozmraża. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję Extra Cool w komorze chłodziarki Fresh Room, dzięki czemu możemy cieszyć się orzeźwiającym schłodzonym napojem lub świeżym owocem. Komora utrzymuje temperaturę około 0-2°C bez zamrażania.

W domu, w którym mieszka duża rodzina lepszym rozwiązaniem będzie model SJ-BA05DTXL1EU. Chłodziarka ma pojemność 194 litrów, a zamrażarka 70 litrów. Dzięki funkcji Adapti Lift możliwe jest regulowanie wysokości półek w drzwiach chłodziarki. Lodówka Sharp SJ-BA05DTXL1EU posiada technologię Gentle Airflow, która zapewnia automatyczne rozmrażanie. Urządzenie ma funkcję Opti Fresh, dzięki której można samodzielnie ustawić stopień wilgoci wewnątrz urządzenia. Chłodziarka oraz zamrażarka zostały wyposażone w funkcję NoFrost. Dzięki niej lód nie osadza się na ścianach urządzenia.

Dodatkowo lodówka marki Sharp posiada specjalną szufladę – Fruit & Veg Zone - na warzywa i owoce, dzięki której dłużej zachowują świeżość.

belka-lodówka

Fot: Sharp

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
2
Polecamy
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć? TVN zdrowie
Pełna lodówka nie oznacza zdrowej lodówki!
Jak przechowywać żywność, aby się nie psuła?
Pełna lodówka nie oznacza zdrowej lodówki! Jak przechowywać żywność, aby się nie psuła? TVN zdrowie
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić