Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Lekarz, który korzysta ze sztucznej inteligencji

Fot: Photographer is my life. / gettyimages.com

Naukowcy i lekarze coraz częściej ( i w coraz większym zakresie) korzystają z pomocy sztucznej inteligencji. Dzięki niej analiza danych czy dobieranie sposobu leczenia są dużo łatwiejsze. Czy już niedługo zamiast lekarzy będą nas leczyły komputery?

Naukowcy z Centralnego Szpitala w Wenzhou razem ze specjalistami z USA stworzyli program, który pozwala z dokładnością do 70-80 proc. wskazać, u którego pacjenta COVID-19 będzie miała ciężki przebieg. Jak to robi? Program analizuje stężenie enzymu wątrobowego - aminotransferazy alaninowej, ilość hemoglobiny oraz bóle w różnych częściach ciała. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze pracują natomiast nad programem, który ułatwi lekarzom stawienie diagnozy. Co ciekawe sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć, czy ktoś zachoruje na daną chorobę. System, stworzony przez ekspertów z japońskiego Uniwersytetu w Kanazawie, przewiduje kto zachoruje na cukrzycę z 94,9 proc. dokładnością.

Jak leczy sztuczna inteligencja?

Na tej samej zasadzie działa X-Ray Artificial Intelligence Tool testowany w australijskim Garvan Institute of Medical Research in Sydney. System rozpoznaje m.in. złamania, analizując zdjęcia rentgenowskie i obrazy z tomografii komputerowej. W jednym z badań wykrył aż trzykrotnie więcej osób zagrożonych osteoporozą niż specjaliści.

W Icahn School of Medicine at Mount Sinai działa algorytm, który czyta notatki lekarza i sprawdza czy ból, na który skarży się pacjent, ma charakter chroniczny czy ostry. Dzięki temu lekarz wie, która forma leczenia będzie lepsza i jak pokierować terapią, aby chory szybciej wrócił do zdrowia.

Ale to nie koniec możliwości, jakie ma sztuczna inteligencja. Eksperyment opisany w The lancet Oncology pokazał, że specjalny program - Gastrointestinal Artificial Intelligence Diagnostic System – GRAIDS - może zastąpić endoskop i lekarza.

System oraz lekarze z różnym poziomem kompetencji analizowali 1036 496 zdjęć endoskopowych pochodzących od 84 424 osób z potwierdzoną diagnozą raka górnego odcinka przewodu pokarmowego. Okazało się, że tylko lekarz ze specjalizacją z endoskopii i gastrologii okazał się lepszy (i to nieznacznie) niż sztuczna inteligencja w rozpoznawaniu nowotworów na podstawie wyników badania endoskopowego.

Zobacz film i dowiedz się jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią:

Zobacz film: Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem? Źródło: 36,6

Czy komputer może wybrać sposób leczenia?

Rozpoznanie i postawienie diagnozy to jedno, ale ustalenie schematu leczenia to już zupełnie inna sprawa. Okazuje się jednak, że sztuczna inteligencja i na tym polu radzi sobie coraz lepiej.

Algorytmy opisane na początku tego roku przez zespół z University of Texas Southwestern Medical Center (UTSW), pozwalają nieporównanie szybciej zaplanować radioterapię nowotworu i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Program w ułamku sekundy analizuje skomplikowane kliniczne dane i tworzy plan leczenia.

Ma to ogromne znacznie zwłaszcza w tych przypadkach, gdy stan pacjenta jest na tyle poważny, że nie może on czekać na ułożenie schematu leczenia i musi je rozpocząć natychmiast.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Mimo że sztuczna inteligencja ułatwia lekarzom leczenie oraz stawienie rozpoznania, to nie na każdym polu jest w stanie ich zastąpić. W leczeniu niezwykłe znaczenie ma właśnie czynnik ludzki, czyli empatia i zrozumienie dla chorego. Czegoś takiego komputer pewnie nigdy się nie nauczy.

Nieżyjący już znakomity polski lekarz i pisarz w jednej osobie, prof. Andrzej Szczeklik zapytywał o to, czy w medycynie istnieje... dusza. Interesowało go to, czy osiągnięcia medycyny i technologii zbliżą nas do poznania właśnie tego fenomenu czy też bytu, ubolewając, że duszę "wpędziliśmy w niebyt, zaprzeczając prawu do istnienia". Dla niego jednak nie było wątpliwości, że istnieje i znaleźć ją można w spotkaniu chorego z lekarzem.

Źródło: PAP Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
6
Polecamy
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię Dzień Dobry TVN
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać?
Od 8 stycznia e-skierowania są obowiązkowe. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby z nich skorzystać? Dzień Dobry TVN
Technologa kontra COVID-19.
Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią?
Technologa kontra COVID-19. Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią? TVN zdrowie
Telemedycyna – definicja i zakres zainteresowań.
Sytuacja prawna w Polsce
Telemedycyna – definicja i zakres zainteresowań. Sytuacja prawna w Polsce TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?