Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy spanie w biustonoszu ma szkodliwy wpływ na zdrowie?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy spanie w biustonoszu ma szkodliwy wpływ na zdrowie?

Kobieta, która śpi w staniku.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Około 80% kobiet na świecie nosi stanik na co dzień. Wiele z nich zastanawia się, czy można go również mieć na sobie nocą podczas spania. Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego zwyczaju.

Po dziś dzień nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy spanie w staniu szkodzi zdrowiu. Wraz z wiekiem piersi przestają być tak jędrne jak w wieku 20–30 lat i opadają. Aby tego uniknąć, wiele kobiet śpi w biustonoszu. Jednak skuteczność tej metody jest wątpliwa, gdyż na zmianę wyglądu piersi wpływa wiele czynników, takich jak: ciąża, karmienie piersią, nikotynizm czy predyspozycje genetyczne.

Czy spanie w staniku jest zdrowe?

Francuski profesor Jean-Denis Rouillon przeprowadził badania na temat wad i zalet spania w staniku. Wyniki nie wykazały wyraźnych korzyści dla piersi. Metoda, mająca na celu zapobieżenie utracie kształtu oraz jędrności biustu, okazała się nieskuteczna, a w kilku przypadkach pojawiły się rozstępy.

Inne badania wykazały pozytywny wpływ noszenia stanika zarówno w dzień, jak i w nocy. Dotyczyły głównie kobiet o obfitym biuście. Amerykański chirurg Randall Haworth z Beverly Hills twierdzi, iż spanie bez stanika przyczynia się do spłaszczenia oraz obwiśnięcia tkanek piersi, prowadzi do pojawienia się zmarszczek w okolicy klatki piersiowej. Jednak kluczowym elementem w jego badaniach okazało się dobranie odpowiedniego kroju oraz rozmiaru stanika. Zbyt ciasny biustonosz zaburzał bowiem krążenie krwi.

Jak sen wpływa na piersi? Jaką bieliznę wybierać do spania? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak sen wpływa na piersi? Jaką bieliznę wybierać do spania? Źródło: Klinika urody

Czy spanie w staniku jest szkodliwe?

Większość specjalistów oraz ginekologów odradza zakładanie na noc biustonosza. W piersiach zlokalizowane są węzły chłonne. Poprzez całodobowe noszenie stanika piersi są nieustannie uciskane, przez co zaburzone jest funkcjonowanie węzłów chłonnych.

Warto zauważyć, że spanie w staniku, zwłaszcza mocno dopasowanym do ciała lub zbyt ciasnym, przyczynia się do podrażnienia skóry. Może je również powodować ocieranie ramiączek o skórę. Z kolei poprzez nacisk wzrasta ryzyko pojawienia się torbieli oraz guzków w piersiach spowodowane nagromadzeniem płynów wewnątrzustrojowych w obrębie klatki piersiowej. Ucisk sięga okolic pach, przez co wydalanie zbędnych i szkodliwych substancji z organizmu jest utrudnione i zaburza swobodny przepływ krążenia.

Dodatkowe ubrania podczas nocnego spoczynku zwiększają temperaturę ciała, która sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych. W wyniku zwiększonej temperatury gruczoły łojowe wydzielają większą ilość potu, przez co rośnie ryzyko wystąpienia grzybicy. Wilgotne, ciepłe miejsca są idealnym środowiskiem dla grzybów. Większość producentów biustonoszy podkreśla, iż nie powinno się ich nosić dłużej niż 7 godzin bez przerwy. Mogą m.in. powstać na skórze przebarwienia wynikające z ciągłego kontaktu ciała z kolorowym materiałem.

Kobiety często pytają, czy również spanie w staniku sportowym negatywnie wpływa na piersi. Jest on co prawda pozbawiony fiszbin oraz metalowych elementów, jednak długotrwałe noszenie może przyczynić się do uszkodzenia tkanki gruczołowej. Wynika to z tego, że tego typu bielizna jest znacznie bardziej obcisła w porównaniu do tradycyjnych staników.

Wszystkie omówione sytuacje wpływają negatywnie na jakość snu. Zaburzają krążenie, przez co kobiety często czują się zmęczone i niewyspane.

Spać w staniku czy bez?

Jeśli kobieta nie wyobraża sobie spania bez stanika ze względu na komfort lub duży rozmiar piersi, powinna zainwestować w specjalnie przeznaczone do tego biustonosze. Najważniejsze, aby były bawełniane i zapewniały skórze możliwość oddychania. Mimo braku fiszbin dzięki odpowiedniemu kształtowi będą stabilizować piersi. Bardzo ważne są szerokie ramiączka, dzięki którym stanik będzie mógł utrzymać piersi. Miseczki powinny być zabudowane.

W celu dobrania odpowiedniego biustonosza zarówno na dzień, jak i na noc warto zasięgnąć opinii u brafitterki. Biustonosze na noc polecane są głównie kobietom o dużych piersiach. Najważniejszą kwestią podczas wyboru stanika jest wygoda jego noszenia. W ciągu dnia piersi są utrzymywane w górze, dlatego w nocy warto dać im możliwość regeneracji. Potrzebują jej zwłaszcza włókna kolagenowe oraz więzadła Coopera.

Nie wolno zapominać o odpowiedniej pozycji spania. Dla kobiet z dużym biustem najlepsze jest leżenie na plecach, jednak również podczas spania na boku biustonosz nie powinien zbytnio uciskać piersi.

Bibliografia:

1. Sirek M., Śliwiński A., Broma A., Kasprzyk T. Biust idealny. „Uroda i Medycyna” 3(5) 2014: 68–74.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Czy warto spać w biustonoszu?
Prawdy i mity
Czy warto spać w biustonoszu? Prawdy i mity Dzień Dobry TVN
Jak dobrze dobrać wkładki do biustonosza?
Jak dobrze dobrać wkładki do biustonosza? Dzień Dobry TVN
Proteza piersiowa – rekonstrukcja piersi bez implantów.
Jak dobrać odpowiednią protezę i do kogo zgłosić się po pomoc?
Proteza piersiowa – rekonstrukcja piersi bez implantów. Jak dobrać odpowiednią protezę i do kogo zgłosić się po pomoc? TVN zdrowie
Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary.
Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?
Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary. Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu
Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu
Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha?
Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha?
Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?
Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?
Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?
Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?
Choroba Battena – objawy rzadkiej choroby spichrzeniowej
Choroba Battena – objawy rzadkiej choroby spichrzeniowej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?