Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy smog może być niebezpieczny dla oczu?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy smog może być niebezpieczny dla oczu?

Badanie wzroku

Fot: Zero Creatives / gettyimages.com

O szkodliwości smogu mówi się bardzo dużo. Zazwyczaj jednak skupiamy się na jego negatywnym wpływie na układ oddechowy czy krążenia, zupełnie zapominając o oczach. Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na wzrok i do jakich problemów może doprowadzić?

Ale od początku! Czym jest smog? To nisko zawieszone pyły, które powstają w skutek działalności człowieka. Składają się na niego opary z kominów fabrycznych, przemysłowych, a także spaliny. Jednak najwięcej zanieczyszczeń trafia do atmosfery z domowych pieców, zwłaszcza jeśli palimy w nich surowcami, które się do tego nie nadają.

To wszystko sprawia, że w powietrzu pojawiają się pyły PM10 oraz PM2,5. Pierwszy z nich to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych. W jego składzie może się znajdować benzoapiren, metale ciężkie, dioksyny i furany. Oba rodzaje pyłów mogą podrażniać drogi oddechowe, tym samym mogą być bardzo niebezpieczne dla osób z alergią czy astmą. Pył PM2,5 jest znacznie drobniejszy, dlatego też bez większego problemu przedostaje się do układu krążenia. Jego nadmiar może przyczynić się nawet do zawału serca. Ale smog może szkodzi także oczom.

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Jak smog szkodzi oczom?

Głównym winowajcą jest pył PM10. Jego cząsteczki są stosunkowo duże, dlatego ich negatywne działanie odbija się przede wszystkim na górnych drogach oddechowych oraz oczach. W pierwszym przypadku podrażnia gardło, co może być bardzo niebezpieczne dla osób z alergią oraz astmą. W drugim przypadku pył wysusza oczy, tym samym przyczynia się do rozwoju zespołu suchego oka lub zapalenia spojówek.

Zespół suchego oka, czyli przewlekły stan zapalny oka, jest spowodowany niewłaściwym składem chemicznym łez, niską ich produkcją bądź upośledzonym rozprowadzeniem łez przez oko. Częstą przyczyną wystąpienia suchego oka jest również dysfunkcja w funkcjonowaniu gruczołów Meiboma. Ich nadmierne lub obniżone wytwarzanie tłuszczu tworzącego zewnętrzną warstwę filmu łzowego przyspiesza parowanie łez. Każda z tych przyczyn skutkuje przesuszeniem spojówki i rogówki oka i zwiększeniem jego podatności na zakażenia i infekcje.

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:

 • wrażenie suchości i pieczenia oczu;
 • przekrwione oczy;
 • światłowstręt;
 • zamglone widzenie;
 • strupy i ropnie na brzegach linii rzęs;
 • suchość w ustach.

Najskuteczniejszą formą leczenia jest aplikowanie kropel do oczu, tzw. sztucznych łez, które mogą nawilżyć oko i pomogą odzyskać mu równowagę.

Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej, która jest wewnętrzną częścią powieki, pokrywającą gałkę oczną. Podczas stanów zapalnych narządu wzroku dochodzi do przekrwienia naczyń, co przejawia się m.in. obrzękiem i zaczerwienieniem oczu. Schorzenie zazwyczaj objawia się:

 • kłuciem,
 • pieczeniem,
 • swędzeniem,
 • łzawieniem,
 • światłowstrętem.

Aby pozbyć się zapalenia spojówek konieczne jest przyjmowanie kropel do oczu, które nawilżają oko i łagodzą przykre dolegliwości. Te jednak najlepiej sprawdzają się w początkowej fazie choroby. Kiedy schorzenie jest już bardziej zaawansowane konieczna może być wizyta u okulisty i podanie antybiotyku.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?

Chroń swoje oczy!

Osoby, którym często zdarzają się problemy z oczami powinny pomyśleć o całorocznym noszeniu okularów, które osłonią oczy i nie pozwolą, żeby szkodliwe pyły podrażniły gałkę oczną. Ale to zdecydowanie za mało. O zdrowie oczu trzeba zadbać także w domu. W tym pomoże odpowiedni oczyszczacz powietrza. Tego rodzaju urządzenia nie tylko pochłaniają szkodliwe pyły, które wpadają do mieszkania przez otwarte okno, ale także kurz, który zbiera się w mieszkaniu i może podrażniać oczy.

Tym samym warto pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza, najlepiej marki Sharp. Dlaczego akurat takiego? Ich największa zaletą jest Plasmacluster, który do oczyszczania powietrza wykorzystuje jony, naturalnie występujące w powietrzu. Jony Plasmacluster redukują 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, dodatkowo usuwają aż 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to tyle, że urządzenie pochłania nie tylko groźne dla zdrowia pyły, ale także kurz i brzydkie zapachy.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G przyda się także latem. W gorące dni doskonale sprawdzi się jako klimatyzator. Urządzenie zawiera czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i automatycznie dobierają tryb pracy tak, by jego jakość była jak najlepsza. Czujnik temperatury stale ją mierzy i dba o właściwe nawilżenie powietrza. W sytuacji gdy wyłapie groźne dla zdrowie pyły – szybko je usuwa.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
1
Polecamy
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu?
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu? TVN zdrowie
O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać?
O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać? TVN zdrowie
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych.
Jak używać płynu fizjologicznego?
Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt i dorosłych. Jak używać płynu fizjologicznego? Dzień Dobry TVN
Zespół suchego oka.
Schorzenie, którego nie należy bagatelizować
Zespół suchego oka. Schorzenie, którego nie należy bagatelizować Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?