Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy przewlekłe zapalenie prostaty jest groźne?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy przewlekłe zapalenie prostaty jest groźne?

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Przewlekłe zapalenie prostaty nie ma najczęściej podłoża bakteryjnego, choć i taka postać choroby występuje u niektórych pacjentów. Znacznie częściej przewlekłe zapalenie prostaty ma charakter niebakteryjny i związane jest ze stresem, zaburzeniami hormonalnymi, autoimmunologicznymi oraz psychiczno-emocjonalnymi.

Przewlekłe zapalenie prostaty wymaga często długiego i żmudnego leczenia. Zwykle nie ogranicza się ono do farmakologii.

Przewlekłe zapalenie prostaty – przyczyny

Przewlekłe zapalenie prostaty różni się od ostrego zapalenia gruczołu krokowego przede wszystkim przyczynami. Sam przebieg zapalenia jest podobny, tyle że pacjenci z przewlekłym zapaleniem borykają się z nieco mniej odczuwalnymi objawami. W odróżnieniu od ostrej postaci zapalenia prostaty przewlekła jego forma może mieć dwie przyczyny:

  • bakteryjne,
  • niebakteryjne.

Za ostre zapalenie odpowiadają głównie bakterie dostające się do narządu, natomiast w przypadku zapalenia przewlekłego taka postać choroby jest rzadziej spotykana. Bakteryjne przewlekłe zapalenie prostaty najczęściej jest wynikiem niedoleczenia ostrego zapalenia, może być też powikłaniem po gruźlicy. Odpowiadają za nie bakterie Gram-ujemne:

  • Escherichia coli (przyczyna w 80% zachorowań),
  • Klebsiella,
  • Proteus.

Określenie jednoznacznej przyczyny niebakteryjnego przewlekłego zapalenia prostaty do tej pory się nie udało. Lekarze wskazują na kombinację różnych niesprzyjających czynników, m.in.:

  • zaburzenia w regulacji nerwowej,
  • napięcie mięśni prostaty lub cewki moczowej,
  • stres,
  • napięcie psychiczno-emocjonalne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia immunologiczne.

Przewlekłe zapalenie prostaty – objawy

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty są nieco mniej bolesne i uciążliwe niż w przypadku ostrej postaci. Trzeba jednak pamiętać, że aby mówić o stanie przewlekłym, pacjent musi borykać się z tego typu dolegliwościami dłużej niż 3 miesiące. Do najczęstszych objawów należą:

  • bolesne oddawanie moczu,
  • ból krocza,
  • ból wewnętrznych narządów płciowych,
  • problemy z erekcją,
  • ból podczas wytrysku,
  • nieprzyjemne, permanentne uczucie parcia na pęcherz.

Razem objawy te tworzą tzw. zespół bólowy miednicy mniejszej. Prostata jest rozpulchniona, a lekarz podczas badania per rectum z reguły stwierdza obecność zwłóknień i zwapnień. Podobny wynik daje ultrasonografia (USG) przezodbytnicza. Permanentny dyskomfort towarzyszący tym objawom często prowadzi do problemów emocjonalnych.

Przyczynę zapalenia stercza poznaje się m.in. poprzez test 4 szklanek Mearesa-Stameya. Badanie polega na pobraniu od pacjenta 4 próbek moczu na posiew. Pobiera się próbki z początkowego strumienia, środkowego strumienia, wydzieliny stercza pojawiającej się podczas masażu krocza oraz końcowego strumienia już po masażu. Nieco mniej skomplikowanym wariantem badania jest test 2 szklanek, polegający na pobraniu próbek przed masażem gruczołu krokowego i po nim. W diagnostyce przewlekłego zapalenia prostaty istotne jest również badanie mikroskopowe oraz mikrobiologiczne moczu, a także wydzieliny gruczołu krokowego.

Przewlekłe zapalenie prostaty – leczenie farmakologiczne

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty jest niestety z reguły ciężkie i długotrwałe. W zależności od przyczyn stosuje się antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Często sięga się po preparaty rozkurczające i rozluźniające mięśnie, a także blokujące wpływ testosteronu na prostatę.

Jak wyleczyć przewlekłe zapalenie prostaty?

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty bardzo często nie ogranicza się wyłącznie do farmakologii, szczególnie jeśli pacjent cierpi na zapalenie niebakteryjne. W takiej sytuacji terapia obejmuje bardzo różne dziedziny medycyny: od fizjoterapii, przez neurologię, czasem nawet po ortopedię. Wprowadza się m.in. ćwiczenia dna miednicy i elektrostymulację. Niektórzy pacjenci pomocy szukają w jodze lub akupunkturze. Mężczyznom z przewlekłym zapaleniem prostaty zaleca się m.in. gorące nasiadówki. Zioła w przewlekłym zapaleniu prostaty również mogą pomóc. Szczególnie poleca się napary z pokrzywy, wierzbownicy drobnokwiatowej, wyciąg z owoców karłowatej palmy argentyńskiej, żurawinę i zieloną herbatę. Ponadto duże znaczenie w leczeniu przewlekłego zapalenia prostaty ma dieta. Należy zrezygnować z:

  • alkoholu,
  • pikantnych przypraw i dań,
  • kofeiny.

W wyjątkowo skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie gruczołu krokowego.

Przewlekłe zapalenie prostaty – powikłania

Przewlekłe zapalenie prostaty może być wynikiem niepełnego wyleczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Niestety to właśnie przewlekła forma tej choroby jest trudniejsza do wyleczenia. Zapalenie może przyczyniać się do powstawania ropni w okolicy gruczołu krokowego i to często ropień odpowiada za to, że objawy się utrzymują mimo wprowadzonego leczenia. Ropień należy jak najszybciej usunąć, gdyż stanowi źródło zakażenia. Niebezpiecznym powikłaniem przy zapaleniu prostaty jest sepsa i wstrząs septyczny. Choroba ta może prowadzić również do zapalenia innych narządów, przede wszystkim jąder, najądrzy lub nerek.

Zobacz film: Prostata

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Sławomir Letkiewicz, Krzysztof Bar, Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego – problem dla lekarzy urologów, andrologów, seksuologów i psychiatrów, „Nowa Medycyna” 4/2002.

2. Sławomir Letkiewicz, Krzysztof Bar, Piotr Humański, Roman Łesiów, Zapalenie gruczołu krokowego – choroba o wymiarze społecznym, „Przegląd Urologiczny” 2/2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
5
Polecamy
Priapizm – zaburzenia erekcji.
Skąd się bierze?
Leczenie
Priapizm – zaburzenia erekcji. Skąd się bierze? Leczenie Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty:
objawy, przyczyny, metody leczenia i powikłania
Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty: objawy, przyczyny, metody leczenia i powikłania TVN zdrowie
Jak działa gruczoł krokowy?
Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?