Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?

pranie

Fot. evgenyatamanenko / Getty Images

Pranie ubrań jest proste - wrzucamy brudne rzeczy do pralki, ustawiamy odpowiedni program, wyjmujemy już czyste. Teraz wystarczy rozwiesić pranie i już można się cieszyć czystymi ubraniami. Jednak to, że nie ma na nich plam, nie oznacza, że są wolne od bakterii. Jak prać rzeczy, żeby pozbyć się bakterii? A może wcale nie trzeba się ich za wszelką cenę pozbywać?

Wydaje ci się, że wyjmujesz z pralki czyste i pachnące ubrania? Cóż, może i nie mają plam, ale to nie znaczy, że są wolne od bakterii! W bębnie pralki, która pracuje przy 40 stopniach Celsjusza, jest ponad 100 milionów bakterii jelitowych E.coli. Zaskoczeni? Większość bakterii zamieszkuje uszczelki w drzwiach pralki oraz miejsce, gdzie wlewa się detergenty. Stamtąd dość łatwo bakterie dostają się do wody, a więc i do ubrań w środku. 

Piorąc w 30 lub 40 stopniach Celsjusza dostajemy może i czyste rzeczy, natomiast z całą pewnością nie są one higieniczne. Tylko pranie w temperaturze od 60 stopni Celsjusza oraz stosowanie detergentu, który zawiera wybielacz, znacznie redukuje mikroby. Mało tego! Zaleca się, aby przy infekcjach prać ubrania nawet w wyższej temperaturze - niektóre pralki mają program gotowania... Pytanie tylko, jak nasze ubrania będą wyglądać po takim praniu?

Właśnie dlatego nie dajmy się zwariować -przy praniu stosujmy się do kilku zasad, a będziemy bezpieczni także podczas prania w niższych temperaturach:

  • pierz oddzielnie bieliznę, ręczniki, pościel oraz ubranka dzieci;
  • używaj detergentów odpowiednich do prania w danej temperaturze, ale raz na jakiś czas umyj miejsce, gdzie je wlewasz;
  • czyść pralkę - myj dokładnie zwłaszcza uszczelki w drzwiczkach, a także filtry lub pompy, jeśli zaleca to producent;
  • bardzo ważne jest także dokładne czyszczenie miejsca, gdzie wlewasz detergenty;
  • nie zamykaj drzwiczek do pralki, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza;
  • raz na jakiś czas dobrze jest wyczyścić pralkę od środka - można ją, nawet pustą lub z zawartością, którą można prać w tak wysokiej temperaturze, ustawić na program prania w 90 stopniach Celsjusza.

Pranie w niższych temperaturach jest szybsze, bardziej przyjazne dla środowiska, ekologiczne, gdyż wykorzystuje mniejszą ilość wody. Przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny będzie także zdrowe! Pamiętaj, że ubrania zawsze możesz wyprasować - wtedy zmniejszysz ilość bakterii w nich bytujących. 

Co ciekawe czas prania ma wpływ na to, ile bakterii zginie. Im dłuższy  program, tym więcej bakterii zostanie usuniętych z odzieży. Podobne znaczenie ma ilość wody - im więcej zostanie jej zużytej do prania, tym więcej bakterii zostanie wypłukanych!

Znaczenie może mieć też użycie wybielaczy lub środków do prania. Zwykły detergent zawiera środki powierzchniowo czynne, które uszkadzają błony i ściany komórkowe bakterii, tym samym je zabijając. Z kolei wybielacz dzięki zawartości chloru zabija bakterie, niszcząc strukturę ich białek. Zatem to wybielacz jest bardziej skuteczny w eliminacji mikrobów.

Nieco trudniej przedstawia się sytuacja osób cierpiących na alergie. Roztocza kurzu domowego giną w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, a pranie w niższych zabija ledwo 6 proc. pasożytów. Oznacza to, że alergicy powinni stosować się do zasady prania w wysokiej  temperaturze. Tylko co zrobić, aby nie zniszczyć ubrań?

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Odpowiedź jest prosta: wybrać dobrą pralkę. Dobrą, czyli jaką? Najlepiej zdecydować się na zakup pralki, która jest wyposażona w specjalny program dla alergików. Dzięki niemu z odzieży zostaną usunięte alergeny bez niszczenia jej praniem w bardzo wysokiej temperaturze! Tutaj niekwestionowanym liderem na rynku jest firma Sharp, w której pralkach znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK) - usuwa on z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie użytkowników. Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która poza programem przyjaznym dla alergików, została wyposażona w funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
155
13
Polecamy
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie TVN zdrowie
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach? TVN zdrowie
Jak prać wełnę merino?
Praktyczny poradnik
Jak prać wełnę merino? Praktyczny poradnik Dzień Dobry TVN
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (5)
sharp
kogo obchodzą bakterie, pralkę kupcie sharp i po kłopocie...
Czytaj całość
Adam
Pranie w wysokiej temperaturze ma sens jak mamy odież do tego przystosowaną. Obecnie kupowana odzież jest przystosowa do prania w temperaturze 40stopni. Pranie jej w temperaturze większej powoduje stopniowe jej kurczenie. Tak więc nie wszystko można prać w temperaturze powyżej 60 stopni. Napiście lepiej jak prać ubrania w niskich temperaturach aby pozbyć się bakterii o których piszecie.
Czytaj całość
Grażyna, Kraków
U mnie w domu jest taka zasada, że w niskiej temperaturze piorę tylko ciuchy założona raz, lekko zapocone na zasadzie odświeżenia. Ręczniki i pościel piorę zawsze w 90 stopniach, dodatkowo do prania dodaje olejek eukaliptusowy, który zabija roztocza. Kiedyś wszystko prałam w niskiej temperaturze ale po pewnym czasie ciuchy miały brzydki zapach – moim zadaniem zwyczajnie nie były dobrze uprane.
Czytaj całość
ela
poszaleli z tym zabijaniem bakterii , pozniej sie dziwic ze 70 proc dzieci ma alergie.
Czytaj całość
wethaed
Bakterie same z siebie są w 99,99% nieszkodliwe. Dopiero wybitnie osłabiony organizm i nienaturalnie ogromne stężenie bakterii staje się niebezpieczne.
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?