Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?

Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?

Zainteresował Cię ten artykuł?
pranie

Fot. evgenyatamanenko / Getty Images

Pranie ubrań jest proste - wrzucamy brudne rzeczy do pralki, ustawiamy odpowiedni program, wyjmujemy już czyste. Teraz wystarczy rozwiesić pranie i już można się cieszyć czystymi ubraniami. Jednak to, że nie ma na nich plam, nie oznacza, że są wolne od bakterii. Jak prać rzeczy, żeby pozbyć się bakterii? A może wcale nie trzeba się ich za wszelką cenę pozbywać?

Wydaje ci się, że wyjmujesz z pralki czyste i pachnące ubrania? Cóż, może i nie mają plam, ale to nie znaczy, że są wolne od bakterii! W bębnie pralki, która pracuje przy 40 stopniach Celsjusza, jest ponad 100 milionów bakterii jelitowych E.coli. Zaskoczeni? Większość bakterii zamieszkuje uszczelki w drzwiach pralki oraz miejsce, gdzie wlewa się detergenty. Stamtąd dość łatwo bakterie dostają się do wody, a więc i do ubrań w środku. 

Piorąc w 30 lub 40 stopniach Celsjusza dostajemy może i czyste rzeczy, natomiast z całą pewnością nie są one higieniczne. Tylko pranie w temperaturze od 60 stopni Celsjusza oraz stosowanie detergentu, który zawiera wybielacz, znacznie redukuje mikroby. Mało tego! Zaleca się, aby przy infekcjach prać ubrania nawet w wyższej temperaturze - niektóre pralki mają program gotowania... Pytanie tylko, jak nasze ubrania będą wyglądać po takim praniu?

Właśnie dlatego nie dajmy się zwariować -przy praniu stosujmy się do kilku zasad, a będziemy bezpieczni także podczas prania w niższych temperaturach:

  • pierz oddzielnie bieliznę, ręczniki, pościel oraz ubranka dzieci;
  • używaj detergentów odpowiednich do prania w danej temperaturze, ale raz na jakiś czas umyj miejsce, gdzie je wlewasz;
  • czyść pralkę - myj dokładnie zwłaszcza uszczelki w drzwiczkach, a także filtry lub pompy, jeśli zaleca to producent;
  • bardzo ważne jest także dokładne czyszczenie miejsca, gdzie wlewasz detergenty;
  • nie zamykaj drzwiczek do pralki, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza;
  • raz na jakiś czas dobrze jest wyczyścić pralkę od środka - można ją, nawet pustą lub z zawartością, którą można prać w tak wysokiej temperaturze, ustawić na program prania w 90 stopniach Celsjusza.

Pranie w niższych temperaturach jest szybsze, bardziej przyjazne dla środowiska, ekologiczne, gdyż wykorzystuje mniejszą ilość wody. Przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny będzie także zdrowe! Pamiętaj, że ubrania zawsze możesz wyprasować - wtedy zmniejszysz ilość bakterii w nich bytujących. 

Co ciekawe czas prania ma wpływ na to, ile bakterii zginie. Im dłuższy  program, tym więcej bakterii zostanie usuniętych z odzieży. Podobne znaczenie ma ilość wody - im więcej zostanie jej zużytej do prania, tym więcej bakterii zostanie wypłukanych!

Znaczenie może mieć też użycie wybielaczy lub środków do prania. Zwykły detergent zawiera środki powierzchniowo czynne, które uszkadzają błony i ściany komórkowe bakterii, tym samym je zabijając. Z kolei wybielacz dzięki zawartości chloru zabija bakterie, niszcząc strukturę ich białek. Zatem to wybielacz jest bardziej skuteczny w eliminacji mikrobów.

Nieco trudniej przedstawia się sytuacja osób cierpiących na alergie. Roztocza kurzu domowego giną w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, a pranie w niższych zabija ledwo 6 proc. pasożytów. Oznacza to, że alergicy powinni stosować się do zasady prania w wysokiej  temperaturze. Tylko co zrobić, aby nie zniszczyć ubrań?

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Odpowiedź jest prosta: wybrać dobrą pralkę. Dobrą, czyli jaką? Najlepiej zdecydować się na zakup pralki, która jest wyposażona w specjalny program dla alergików. Dzięki niemu z odzieży zostaną usunięte alergeny bez niszczenia jej praniem w bardzo wysokiej temperaturze! Tutaj niekwestionowanym liderem na rynku jest firma Sharp, w której pralkach znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK) - usuwa on z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie użytkowników. Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która poza programem przyjaznym dla alergików, została wyposażona w funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
132
6
Więcej na temat
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika
Co pyli na wiosnę? Okresy pylenia roślin
Co pyli na wiosnę? Okresy pylenia roślin
Jak odpowiednio przechowywać mięso w lodówce?
Jak odpowiednio przechowywać mięso w lodówce?
Orzeźwiające koktajle, które szybko przygotujesz we własnej kuchni
Orzeźwiające koktajle, które szybko przygotujesz we własnej kuchni
Komentarze (4)
Adam
Pranie w wysokiej temperaturze ma sens jak mamy odież do tego przystosowaną. Obecnie kupowana odzież jest przystosowa do prania w temperaturze 40stopni. Pranie jej w temperaturze większej powoduje stopniowe jej kurczenie. Tak więc nie wszystko można prać w temperaturze powyżej 60 stopni. Napiście lepiej jak prać ubrania w niskich temperaturach aby pozbyć się bakterii o których piszecie.
Czytaj całość
Grażyna, Kraków
U mnie w domu jest taka zasada, że w niskiej temperaturze piorę tylko ciuchy założona raz, lekko zapocone na zasadzie odświeżenia. Ręczniki i pościel piorę zawsze w 90 stopniach, dodatkowo do prania dodaje olejek eukaliptusowy, który zabija roztocza. Kiedyś wszystko prałam w niskiej temperaturze ale po pewnym czasie ciuchy miały brzydki zapach – moim zadaniem zwyczajnie nie były dobrze uprane.
Czytaj całość
ela
poszaleli z tym zabijaniem bakterii , pozniej sie dziwic ze 70 proc dzieci ma alergie.
Czytaj całość
wethaed
Bakterie same z siebie są w 99,99% nieszkodliwe. Dopiero wybitnie osłabiony organizm i nienaturalnie ogromne stężenie bakterii staje się niebezpieczne.
Czytaj całość
Nie przegap
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Co oznaczają podwyższone limfocyty u dorosłych i dzieci?
Co oznaczają podwyższone limfocyty u dorosłych i dzieci?