Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy płuca bolą? Zmiany w płucach i rodzaje raka płuc
menu
Polub nas na Facebooku

Czy płuca bolą? Zmiany w płucach i rodzaje raka płuc

NAN

Fot: BillionPhotos.com / fotolia.com

Płuca u zdrowego człowieka składają się z płatów: płuco lewe z płata górnego i dolnego, płuco prawe z dolnego, środkowego i górnego. Płuca są odpowiedzialne za jedną z najważniejszych funkcji ludzkiego organizmu – oddychanie.

Płuca są głównym narządem układu oddechowego, którego celem jest wymiana tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy organizmem człowieka a środowiskiem zewnętrznym. Są narażone na działanie wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów (bakterii, wirusów i grzybów), które nie zostaną zatrzymane przez górne drogi oddechowe.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Płuca – gdzie są i na czym polega ich rola?

Właściwa masa płuca zbudowana jest z pęcherzyków płucnych. Płuco kształtem przypomina stożek oparty na przeponie i zajmujący znaczną część klatki piersiowej. Całość tkanki płucnej jest gąbczasta i elastyczna. Do każdego z płuc wnikają oskrzela (wraz z tętnicą i żyłą płucną), które tworzą system rozgałęzień. Zarówno oskrzela, jak i oskrzeliki wyścielone są cienkim nabłonkiem migawkowym, który uczestniczy w oczyszczaniu powietrza. Cienka błona pęcherzyków płucnych otoczona siecią naczyń włosowatych umożliwia wymianę gazową. Ciągłość tego procesu zapewniają z kolei ruchy ssąco-tłoczące klatki piersiowej. Pod względem budowy prawe płuco człowieka dzieli się na trzy płaty: górny, środkowy i dolny, a lewe na dwa: górny i dolny. Oba narządy posiadają odpowiadające im oskrzela segmentowe (każde płuco zawiera 10 segmentów).

Czy płuca bolą?

Płuca człowieka należą do grupy narządów, które nie mają unerwienia czuciowego, więc same w sobie nie mogą powodować bólu. Dolegliwości i dyskomfort zlokalizowane są najczęściej w otaczających je unerwionych już błonach i tkankach. Płuca otoczone są opłucną, która posiada bardzo rozwinięte unerwienie czuciowe i może boleć, jeśli jest dotknięta chorobą.

Choroby płuc – jak interpretować objawy?

Choroby płuc mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są to infekcje (wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby), czynniki środowiskowe i nowotwory. Wpływ na ryzyko zachorowań mają również uwarunkowane genetycznie. Do chorób, które mogą zaatakować płuca należą:

  • infekcje;
  • mukowiscydoza – choroba uwarunkowana genetycznie; w jej przebiegu występuje defekt białka, który wpływa negatywnie na funkcję gruczołów zewnątrzwydzielniczych (znajdują się w drogach oddechowych, wątrobie, trzustce, przewodzie pokarmowym oraz w męskich narządach płciowych); produkują one bardzo lepką wydzielinę, która zatyka oskrzela i przewody wyprowadzające, powodując zapalenie płuc oraz niewydolność trzustki; w zaawansowanym stanie chorobowym może dojść do zamknięcia światła jelita i jego niedrożności; u mężczyzn dodatkowo następuje niedrożność nasieniowodów, która może być przyczyną niepłodności; upośledzony zostaje mechanizm transportu produkowanej w wątrobie żółci, co skutkuje rozwojem marskości wątroby;
  • gruźlica – choroba zakaźną wywoływana przez prątki (Mycobacterium tuberculosis); zakażenie następuje drogą kropelkową przez kontakt z chorą osobą, która cierpi np. na uporczywy kaszel; po przedostaniu się prątków do zdrowego organizmu patogeny osiedlają się w płucach; w pierwszym etapie przebieg choroby jest bezobjawowy; wraz z rozwojem następuje nagłe osłabienie odporności;
  • astma – przewlekła choroba płuc, która utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe; głównymi objawami są: duszności, świszczący oddech i kaszel; u osób uczulonych na niektóre alergeny astma przybiera formę alergiczną, a astma niealergiczna rozwija się np. w nagłych sytuacjach stresowych;
  • pylica – choroba spowodowana wdychaniem pyłów np. węgla, azbestu, krzemu lub berylu; w pęcherzykach płucnych osadzają się cząsteczki szkodliwych substancji, co prowadzi do zwapnienia miąższu płuca; pylica prowadzi do nieodwracalnych zmian; w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby pracujące w przemyśle górniczym i hutniczym lub „przy azbeście”;
  • nowotwory płuc pierwotne (powstałe w płucach) i wtórne (przerzuty) oraz nowotwory układu chłonnego i krwi.

Zobacz także: Obrzęk płuc - przyczyny, objawy, leczeni i rokowania

Zobacz film: Poznaj historię pani Teresy, która zachorowała na raka płuc. Źródło: 36,6

Rodzaje nowotworów płuc

Nowotwory pierwotne można podzielić na dwie podstawowe grupy: drobnokomórkowe, które leczone są najczęściej za pomocą chemioterapii oraz niedrobnokomórkowe, które wymagają zabiegów chirurgicznych lub radioterapii i jedynie niekiedy leczenia chemioterapeutycznego. Nowotwory płuc są najczęściej występującymi chorobami tego typu w Polsce i na świecie. Niestety przypadki tych zachorować charakteryzują się również największą śmiertelnością. Wykrywalność schorzenia utrudniają dość późno pojawiające się objawy, które dają o sobie znać zazwyczaj w stadium, które utrudnia skuteczne leczenie. Najczęściej pojawia się dokuczliwy i przewlekły kaszel, duszności i ogólne zmęczenie. Niepokój powinno wzbudzić krwioplucie, ból w klatce piersiowej czy zaburzenia połykania. Ponieważ rak płuca stanowi główną przyczynę zgonów w Polsce, nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów ze strony układu oddechowego.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
100
12
Polecamy
Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej?
Przyczyny i rodzaje
Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej? Przyczyny i rodzaje TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka?
Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka? Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa
Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?