Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?

piaskownica

Fot.: Shangarey / Getty Images (1) (1)

Ciepłe i słonecznie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Widać to zwłaszcza w wielkich  miastach, gdzie oblegane są parki i place zabaw. Jednak zabawa w piaskownicy może być niebezpieczna... Co czyha na nas w piasku?

Piaskownice na placach zabaw to siedlisko bakterii i pasożytów. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz dokładne pranie ubrań po skończonej zabawie. Co dokładnie czyha na nas w piaskownicy i w jaki sposób można ustrzec się przed zagrożeniem?

Wszawica

W piaskownicy dziecko ma kontakt z innymi dziećmi. Obecność wszy u dzieci często nie wynika z zaniedbania czy braku higieny - pasożyty można złapać w żłobku, przedszkolu, na koloniach, czy u fryzjera i szalenie ciężko się ich pozbyć. Leczenie powinno objąć całą rodzinę, a pranie i sprzątanie praktycznie całe mieszkanie. 

Wszy żyją na skórze głowy i żywią się krwią. Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić rodziców, są drapanie się po głowie i po karku przez dziecko. Często można także zauważyć gnidy, czyli jaja wszy - znajdują się tuż przy skórze głowy. 

Świerzb

Niestety do zakażenia świerzbem wystarczy kontakt z ubraniami lub skórą zarażonego chorobą. Świerzb to zakażenie skóry przez roztocza, które składają jaja w wydrążonych w skórze kanalikach. Świerzbem zarazić się można tylko od człowieka, podobnie jak wszawicą ludzką - tych chorób nie przenoszą ich zwierzęta. 

Objawami świerzbu są: grudkowata swędząca wysypka i obecność kanalików, jednak nie są one widoczne przez pierwsze dwa do sześciu tygodni. Leczenie świerzbu powinno być prowadzone pod okiem dermatologa, a leczyć powinni się wszyscy domownicy. Tutaj również bardzo ważne jest dokładne wysprzątanie mieszkania oraz wypranie rzeczy (nie tylko ubrań, ale także np. maskotek) w wysokiej temperaturze.

Szacuje się, że na świecie jest około 300 milionów ludzi zakażonych świerzbowcem. Leczenie świerzbu trwa zazwyczaj do kilku tygodni, ale zdarzają się przypadki, w których choroba utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy.

Salmonella

Bakterie salmonelli znajdują się nie tylko na niemytych owocach, warzywach czy w surowych jajkach, ale także w piaskownicy. Salmonellę roznoszą m. in. myszy i szczury, a tych w miastach nie brakuje wbrew pozorom. Pierwszymi objawami salmonelli są: wodnista biegunka, wysoka gorączka, ból brzucha, ból głowy. Zarażenie może o sobie dać znać nawet 72 godziny po kontakcie z baterią.

Rotawirusy i norowirusy

Zakażenia rotawirusami najczęściej dotykają dzieci w wieku przedszkolnym - choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, wywołując biegunki i wymioty. Obecnie jest dostępne szczepienie przeciwko rotawirusom - szczepionka nie jest refundowana przez NFZ i podaje się ją doustnie. Nie chroni całkowicie przed zachorowaniem, ale łagodzi przebieg choroby. Warto pamiętać, że rotawirusy doprowadzają bardzo szybko do stanu odwodnienia organizmu, co może być groźne dla życia dziecka. 

Norowirusy są wirusami zbliżonymi do wirusa wywołującego WZW E. Podobnie jak rotawirusy objawiają się biegunkami.

Choroby pasożytnicze

Do zarażenia się pasożytami może dojść w każdym miejscu - bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i częste mycie rąk. Ponieważ do zarażenia dochodzi przez układ pokarmowy, choroby pasożytnicze określane są mianem chorób brudnych rąk - w grupie ryzyka są niemal wszystkie dzieci na każdym etapie dojrzewania (niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym). 

Pasożytami można się zarazić m. in. w piaskownicy. Jakie choroby grożą dzieciom? 

  • toksokaroza (wywołują ją glisty kotów i psów), 
  • lamblioza (zakażenie pierwotniakami wywołującymi bóle brzucha i brak apetytu), 
  • owsiki (zakażenia pasożytami, poprzez np. bawienie się tymi samymi zabawkami z osobami zakażonymi w przedszkolu), 
  • zakażenie glistą ludzką (zakażenie np. poprzez włożenie brudnych palców do ust), 
  • tasiemiec (w zależności od umiejscowienia się, larwy wywołują silny kaszel, bóle głowy, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

Co ciekawe do chorób, które dziecko może złapać od innych podczas wspólnej zabawy w piaskownicy są także afty, WZW typu A i E oraz bakteryjne zapalenie jamy ustnej.

Jak ustrzec się choroby?

Najważniejsza jest higiena! Należy pilnować, aby dziecko nie brało do buzi piasku, zabawek z piaskownicy, a także nie wkładało do buzi rączek. Po każdej wizycie na placu zabaw należy myć ręce, a najlepiej - zmienić ubranie.

Ręce powinno się myć pod bieżącą wodą z użyciem mydła lub innych środków dezynfekujących. Powinno się nauczyć dziecko, by myło ręce zawsze przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety, po zabawie, po powrocie do domu, po zabawie ze zwierzętami, po kontakcie z niemytą żywnością - słowem zawsze, gdy są brudne, nawet jeśli tego brudu nie widać. 

Należy korzystać z placów zabaw, gdzie piasek jest wymieniany, a także pilnować, by dzieci nie bawiły się na placu zabaw ze zwierzętami - nie powinno się ich wprowadzać na teren zabaw dzieci, nawet jeśli są one regularnie odrobaczane.

Warto nosić ze sobą nawilżone chusteczki higieniczne oraz żel antybakteryjny, którym można dziecku odkazić ręce po zabawie. 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pralka, która usunie zanieczyszczenia, pasożyty, bakterie oraz wirusy z ubrań dziecka i domowników. Jaką pralkę wybrać? Przy zakupie należy zwrócić uwagę na posiadane przez pralkę programy oraz funkcje dodatkowe. Marka Sharp, z modelem pralki ES-FC6122W2 zadbała, by ubrania po praniu były wolne od alergenów oraz bakterii. Znajdziemy w niej między innymi programy: antyalergiczny, codzienny, delikatny, eco, koszule, mix, odzież sportowa, pranie ręczne, pranie wstępne, syntetyki, szybki 15 min, wełna, bawełna. W funkcjach dodatkowych warto zwrócić uwagę na AllergySmart, specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Pralki marki Sharp są energooszczędne oraz zostały wyposażone w system eco-logic, który wykrywa, czy pralka jest pełna i dostosowuje długość programu do ilości pranych rzeczy. 

Pralka marki SHARP

Fot: SHARP / Pralka ES-FC6122W2

Pranie ubrań po każdej zabawie na placu zabaw jest niezwykle ważne - w ten sposób nie przynosimy do domu bakterii, wirusów a także pasożytów. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
8
Polecamy
Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci?
Jak najlepiej czyścić zabawki dzieci? TVN zdrowie
Choroba brudnych rąk – rodzaje schorzeń, objawy u dzieci, przyczyny
Choroba brudnych rąk – rodzaje schorzeń, objawy u dzieci, przyczyny TVN zdrowie
Wszy u dzieci i dorosłych - fakty i mity.
Jak skutecznie zwalczyć wszawicę?
Wszy u dzieci i dorosłych - fakty i mity. Jak skutecznie zwalczyć wszawicę? Dzień Dobry TVN
Koci katar – ile trwa, jak leczyć?
Jakie są objawy kociego kataru
Koci katar – ile trwa, jak leczyć? Jakie są objawy kociego kataru Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.