Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy nadmierne wypadanie włosów wymaga leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy nadmierne wypadanie włosów wymaga leczenia?

mat. prasowe

Z problemem wypadania włosów zmaga się wiele osób. Jest to przypadłość, która znacząco potrafi uprzykrzyć życie i to niezależnie od wieku czy płci. Niekiedy wypadanie włosów pojawia się niespodziewanie i trudno doszukać się jego głównej przyczyny. Często jest to natomiast chwilowy etap związany z problemami zdrowotnymi lub z nadmierną ilością stresu. Kiedy jednak warto skonsultować się ze specjalistą? Oto kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć na temat wypadania włosów i radzenia sobie z jego skutkami.

Główne przyczyny utraty owłosienia na głowie

Wypadanie włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem, który jak widać jest niezależny od płci, natomiast różnice mogą być widoczne w przypadku występujących przyczyn. Na początku warto wspomnieć, że powolne łysienie może być spowodowane czynnikami dziedzicznymi i na genetykę nie zawsze mamy wpływ. Istnieje również możliwość, że ujawni się ono z czasem i stopniowo nasili, dlatego ważnym krokiem codziennej pielęgnacji jest weryfikacja tego, jak zmienia się gęstość włosów i co na nią wpływa.

Nagła utrata owłosienia głowy spowodowana może być przede wszystkim czynnikami, które pojawiają się nagle, ale znikają także równie szybko i często bez naszej pomocy. Nawet odstawienie antykoncepcji czy restrykcyjna dieta stają się głównymi powodami wypadania włosów. Tak duże i nieco poważne obciążenie organizmu jest zauważalne, dlatego ciało reaguje w niekontrolowany przez nas sposób.

W przypadku obu wyżej wspomnianych sytuacji konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. W czym pomoże? Specjalista będzie wiedział, jakie witaminy należy dołączyć do codziennej diety, aby uzupełnić aktualne niedobory. Niekiedy zaburzenia hormonalne można unormować w inny sposób, niż poprzez przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wymagane jest wykonanie podstawowych badań.

Wszelkie choroby wewnątrzustrojowe zakaźne czy stany zapalne także powodują utratę włosów. W tym czasie nasz organizm zużywa pokłady energii na walkę z obecnym problemem. Jednocześnie mniej ważne organy – jak np. skóra mogą mieć deficyt niezbędnych składników, które miałyby spożytkować. Szczególnie trudnym czasem może być chemioterapia.

Dodatkowo, przyczyną wypadania włosów może być także łupież – dlatego tak ważna jest świadoma obserwacja skóry głowy, aby ten czynnik wykluczyć bądź potwierdzić.

Jakie błędy potęgują wypadanie włosów? 

O ile restrykcyjna dieta niekiedy jest wskazana (ze względu na stan zdrowia i o ile zaleci ją lekarz), tak też spożywanie nieodpowiednich posiłków również przyczynia się do występowania problemów ze skórą i włosami. Dzieje się tak na skutek niedostarczania odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do poprawnego funkcjonowania naszego ciała.

Starajmy się więc zjadać pełnowartościowe posiłki, w których została wyeliminowana żywność mocno przetworzona, a tym samym niezdrowa. Unikajmy cukrów i szkodliwych tłuszczów. Obserwujmy nasz organizm i weryfikujmy, czy nie posiadamy charakterystycznych alergii pokarmowych (niektóre osoby nie tolerują przeróżnych pokarmów, które dla innych ludzi są niezbędne).

Warto wspomnieć, że zarówno ciąża jak i menopauza mają ogromne znacznie w kwestii wypadania włosów. O ile przed porodem problem ten nie występuje, to wiele kobiet skarży się, że zaraz po urodzeniu dziecka pojawiło się uporczywe łysienie. Jest to niezwykle często spotykana przypadłość i powinna minąć z czasem.

To samo dotyczy pań, które są właśnie w fazie trwania klimakterium. Wypadanie włosów związane jest z zaburzeniami hormonalnymi, a te w tym szczególnym momencie są naturalną koleją rzeczy. Przyjmowane leki, które łagodzą objawy także wpływają nie tylko na samopoczucie, ale stan naszej skóry oraz włosów. Pocieszający dla wielu kobiet może być fakt, że jest to faza przejściowa i że współczesna medycyna rozwinęła się na tyle, by menopauza była mniej dokuczliwa.

Jak wygląda nadmierne wypadanie włosów?

Samodzielna diagnoza to pierwszy krok do rozpoczęcia walki z problemem i udania się do specjalisty, czyli trychologa. Po czym jednak poznać, że dotknęło nas nadmierne wypadanie włosów? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy nie mamy konieczności częstszego czyszczenia szczotki czy grzebienia.

Utratę włosów możemy także zauważyć pod prysznicem czy podczas kąpieli. Przyglądając się fryzurze w lusterku zauważamy też widoczne prześwity, które coraz trudniej ukryć. To pierwsze symptomy zwracające uwagę wielu osób. Im szybsza będzie nasza reakcja i zmiana pielęgnacji oraz nawyków, tym lepiej. Problem ten nie zdąży się rozwinąć i zahamujemy wypadanie włosów w odpowiednim momencie.

Czym różni się wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn?

Sam proces wypadania włosów jest bardzo podobny, jednak czasami występują różne czynniki powodujące obecność tego problemu. Kobiety zdecydowanie częściej sięgają po urządzenia do stylizacji, które poprzez używanie ich w nieodpowiedni sposób, mogą przyczynić się do niszczenia struktury włosa. Wysoka temperatura jest szczególnie szkodliwa, ponieważ powoduje przegrzanie.

Na stan naszych włosów może wpłynąć również to, jak zabezpieczamy je podczas snu. Długie włosy często są przygniatane, plączą się i są jednocześnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Panowie rzadziej spotykają się z taką sytuacją, ponieważ zazwyczaj wybierają krótko przystrzyżone fryzury.

U mężczyzn coraz częściej spotkać można tzw. łysienie androgenowe. Czym jest? Polega ono na wzmożonej reakcji mieszków włosowych na androgeny. Właśnie dlatego faza wzrostu staje się krótsza, a włos zaczyna wypadać znacznie szybciej. Okazuje się jednak, że łysienie adrogenowe także może dotykać kobiet.

Wypadanie włosów – czy wymaga leczenia?

O tym, czy wypadanie włosów wymaga leczenia najpewniej zadecyduje specjalista. Należy pamiętać, że niektóre czynniki powodujące ten problem są tymczasowe i wystarczy całkowicie je wyeliminować, aby przypadłość ta przestała być dokuczliwa.

Jeżeli jest to sezonowe wypadanie włosów – proste preparaty stosowane w domu pomogą, a ich działanie dopełnią kosmetyki wzmacniające strukturę włosa lub nawilżające skórę głowy. Podstawą okazuje się jednak postawienie diagnozy. Kto może jej dokonać? Trycholog jest lekarzem, który zajmuje się właśnie problemami związanymi ze skórą głowy. Najczęściej wykonywane badanie to właśnie to, które pomaga obejrzeć kłopotliwy obszar pod odpowiednim powiększeniem.

Wypadanie włosów a skuteczne sposoby leczenia

Przy poważniejszych problemach z wypadaniem włosów, specjalista może zalecić nam wykonanie dodatkowych badań, a w rezultacie – przyjmowanie wskazanych leków. Zazwyczaj są to witaminy uzupełniające niedobory, ale zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest przyjmowanie sterydów. Do tego potrzebna jest natomiast odpowiednia diagnoza.

Nie zawsze konieczne jest jednak sięganie po specjalistyczne środki leczenia. W wielu przypadkach wystarczy jedynie zmiana dotycząca stosowanych codziennie kosmetyków. Powinny być one dopasowane do aktualnego stanu skóry głowy oraz włosów.

Wypadanie włosów a kosmetyki

Jeżeli wypadanie włosów staje się szczególnie doskwierającym problemem, warto działać od razu i nie czekać, aż będzie za późno. Istnieją preparaty, które przyspieszają wzrost nowych włosów, ale jest to proces czasochłonny, zwłaszcza jeżeli mowa o długich, gęstych włosach.

Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni marzą, aby ich fryzura przyciągała spojrzenie. W modzie zawsze pozostają gęste, zdrowe i lśniące włosy. Ich wypadanie może więc znacząco pokrzyżować plany. Dlatego też warto zwrócić uwagę na używane każdego dnia produkty do stylizacji.

Na wypadanie włosów wpływają nie tylko geny, przechodzone choroby czy dieta, ale także używane kosmetyki. Te, które zostaną nieodpowiednio dobrane do skóry głowy mogą powodować uszkodzenie cebulek lub naruszyć strukturę włosa. Częste stylizacje – suszenie zbyt ciepłym powietrzem, prostowanie czy kręcenie – także nie pozostają bez znaczenia. Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie, a już zwłaszcza wtedy, jeżeli nie sięgamy po produkty termoochronne.

Niekiedy jednak stosujemy się do wszystkich reguł poprawnej pielęgnacji skóry głowy, ale wciąż zauważamy, że nasze włosy wypadają w nadmiernej ilości. Co robić w takim przypadku? Dotychczasowe produkty warto zamienić na te, które przeciwdziałają zaistniałemu problemowi albo dołączyć je do rutyny pielęgnacyjnej.

Marka Vichy opracowała innowacyjne składy kosmetyków, które mogą pomóc każdemu, kto zmaga się z wypadaniem włosów. Dercos - Szampon wzmacniający zaleca stosować się regularnie. Jego skuteczność zauważalna jest natomiast po 3 tygodniach, a kliniczne zmniejszenie wypadania włosów następuje w przeciągu 6 tygodni. Zastosowana w jego składzie cząsteczka AMINEXIL® sprawia, że zachodzi mocniejsze przytwierdzenie włosów w skórze głowy. Dodatkowo nie zabrakło w nim witamin takich, jak PP, B5, czy B6.

Jakie produkty warto jeszcze stosować? Wśród propozycji marki Vichy pojawił się produkt znany jako Dercos Aminexil Clinical 5. Jest to kuracja, która posiada dwa warianty – do wyboru jest formuła dla kobiet oraz mężczyzn. Jest to nietypowa kombinacja Aminexilu oraz innych substancji, które mają zapobiegać wypadaniu włosów. Skuteczność została potwierdzona dermatologicznie. Jakie zmiany zachodzą? Podczas regularnego stosowania ampułek zauważymy, że włosy staną się grubsze i odporniejsze. Nastąpi też redukcja ich wypadania.

Ze względu na to, że kobiety częściej stosują wiele naturalnych sposobów na wypadanie włosów, natomiast panowie ograniczają się do minimalnej ilości kosmetyków – marka Vichy stworzyła dodatkowy produkt, który dedykowane jest właśnie mężczyznom. Dercos Aminexil - Intensywna kuracja przeciw pierwszym oznakom wypadania włosów to preparat do stosowania punktowo. Można aplikować go zarówno rano, jak i wieczorem. Włókna włosów staną się mocniejsze, a wypadanie zostanie spowolnione. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Polecamy
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów jako wsparcie w walce z problemem
Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów jako wsparcie w walce z problemem Dzień Dobry TVN
Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania
Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania TVN zdrowie
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty