Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy medycyna estetyczna może pomóc w leczeniu trądziku?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy medycyna estetyczna może pomóc w leczeniu trądziku?

Kobieta stoi przed lustrem i ogląda swoją twarz.

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Odpowiedź eksperta: Zdecydowanie tak. Tradycyjne sposoby leczenia nasilonego trądziku zakładają najczęściej antybiotykoterapię i doustne przyjmowanie pochodnych witaminy A. Tymczasem taka terapia przede wszystkim obciąża organizm. Leki trzeba przyjmować co najmniej kilka miesięcy, antybiotyki zawierają pochodne tetracykliny, która źle wpływa na układ pokarmowy, zaś zażywanie witaminy A w dużych ilościach wymaga regularnego wykonywania badań krwi. Dodatkowo często zdarza się, że leczenie doustne antybiotykami daje niestety krótkotrwałe efekty, po czym trądzik wraca. Tymczasem można uzyskać o wiele lepsze rezultaty, stosując inne metody i co istotne, nie obciążając w żaden sposób organizmu. Mowa tutaj o laseroterapii.

Z mojej praktyki wynika, że najlepsze wyniki terapeutyczne daje laseroterapia przeprowadzona laserem, które emituje falę o odpowiedniej długości. W Triclinium do leczenia aktywnego trądziku wykorzystujemy laser bromkowo-miedziowy. Wyposażony jest on w światło żółte, które działa bardzo korzystnie na skórę trądzikową, nie wyłączając pacjenta z normalnego funkcjonowania. Jedynym procesem niszczącym, do jakiego doprowadza ten laser (w przeciwieństwie na przykład do lesera frakcyjnego, który odparowuje skórę) jest eliminacja bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku (długość fali jest pochłaniana przez barwnik w komórkach tych bakterii, przez co ulegają one zniszczeniu). Poza tym, światło lasera działa na komórki skóry biostymulująco, dzięki czemu skóra lepiej funkcjonuje, bardzo dobrze reguluje się praca gruczołów łojowych i działa przeciwzapalnie, czyli trądzik ustępuje. Dodatkowymi zaletami lasera bromkowo-miedziowego jest to, że działa tylko miejscowo, nie ma więc po nim skutków ubocznych, a bakterie nie uodporniają się na jego działanie, można więc stosować go stale.

Działanie biostymulujące lasera bromkowo-miedziowego likwiduje istniejące zmiany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych. Leczenie nim wymaga regularnego naświetlania skóry. Trzeba więc wykonać od trzech do nawet kilkunastu krótkich i bezbolesnych zabiegów, w odstępach od jednego do dwóch tygodni. Liczba zależy od stopnia nasilenia trądziku, a sama terapia przynosi pewne efekty, są one jedynie uwarunkowane właśnie od tego, ile potrzebnych zabiegów jest potrzebnych.

Przy trądziku grudkowatym, laseroterapię trzeba wspomóc peelingami chemicznymi. Laser bromkowo-miedziowy działa jedynie biostymulująco, nie powoduje złuszczania skóry. Grudki i zaskórniki wymagają usunięcia mechanicznego. Mikrodermabrazja działa jak kremy z witaminą A, a więc za płytko. Ablacyjny laser frakcyjny, poprzez dziurkowanie skóry usunie tylko fragmenty grudek, natomiast peelingi zadziałają na nie odpowiednio głęboko i równomiernie na całej powierzchni. Przy tej odmianie trądziku działamy na zmianę, stosując laser biostymulujący i peeling. W ten sposób trądzik systematycznie znika.

Przy wyjątkowo trudnych i nasilonych stanach zapalnych bardzo dobre efekty daje terapia fotodynamiczna. Wykorzystuje się w niej lek w postaci żelu, który jest nakładany na zmienioną chorobowo skórę, a następnie naświetla się ją laserem bromkowo-miedziowym. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak tego typu terapia jest bardzo droga i dlatego dosyć rzadko stosowane. Lek jest zarejestrowany w Unii Europejskiej i Polsce, jednak nie jest w tym momencie dystrybuowany bezpośrednio w naszym kraju. Koszt importu leku na jeden zabieg wynosi ok. 1200 zł, a koszt samego zabiegu wraz z naświetlaniem to prawie 2000 zł. Warto go rozważać w ekstremalnie ciężkich przypadkach.

Laserowe leczenie trądziku u dorosłych trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Mimo długiego czasu, terapia jest zupełnie bezpieczna dla organizmu. Trwałość efektów często zależy od wyeliminowania dodatkowych czynników powodujących trądzik, o których wspominałem na początku, czyli zmiany diety lub wyregulowania poziomu hormonów. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli czynnik powodujący powstawanie trądziku jest zdiagnozowany i usunięty, stan skóry doprowadzony zabiegowo do normalności, a pacjent stosuje w domu odpowiednią pielęgnację to trądzik nie wraca. Ewentualne raz na kilka miesięcy można profilaktycznie przeprowadzić zabieg laserem bromkowo-miedziowym.

Na pytania odpowiada dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako jedyny Polak ukończył i to w dodatku z wyróżnieniem, studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Następne pytania

Kiedy i u kogo można wykonać tzw. wampirzy lifting?

Jak skutecznie walczyć ze skórą naczynkową? Jakie zabiegi są wskazane i jak często trzeba je powtarzać?

Czy specjalista medycyny estetycznej może wyleczyć trądzik różowaty? Jeśli tak to na czym polega leczenie?

Zobacz także: Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
176
17
Polecamy
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki Dzień Dobry TVN
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie walczyć ze skórą naczynkową?
Jakie zabiegi są wskazane i jak często trzeba je powtarzać?
Jak skutecznie walczyć ze skórą naczynkową? Jakie zabiegi są wskazane i jak często trzeba je powtarzać? TVN zdrowie
Czy medycyna estetyczna może pomóc w pozbyciu się blizn po trądziku? 
Czy medycyna estetyczna może pomóc w pozbyciu się blizn po trądziku?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty