Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy łykanie suplementów diety jest bezpieczne dla zdrowia?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy łykanie suplementów diety jest bezpieczne dla zdrowia?

Leki przeciwbólowe

Fot: kate_sept2004 / gettyimages.com

Polacy uwielbiają łykać suplementy diety. To z ich pomocą chcemy zgubić zbędne kilogramy, wzmocnić włosy lub paznokcie oraz poprawić pracę układu pokarmowego. Niestety bardzo rzadko czytamy ulotki tego rodzaju specyfików. Co gorsza bardzo często przyjmujemy je bez konsultacji z lekarzem. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie praktyki, zwłaszcza, gdy na stałe przyjmujemy leki, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Co trzeba wiedzieć o suplementach diety?

Czym różnią się suplementy diety od leków? Pierwszy rodzaj środków zanim trafi do sprzedaży nie przechodzi żadnych testów. W świetle obowiązującego prawa, aby wypuścić na rynek nowy suplement diety wystarczy wypełnić odpowiednie formularze i zarejestrować preparat. W przypadku leków procedura jest bardziej złożona i skomplikowana. Każdy farmaceutyk przechodzi badania laboratoryjne i jeśli te wyjdą pomyślnie – podawany jest grupie kontrolnej. Dopiero po tych testach może trafić na rynek i do pacjentów.

Ponieważ suplementy diety nie przechodzą odpowiednich testów, ich przyjmowanie na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem (zwłaszcza w przypadku osób, które na stałe przyjmują leki) może być bardzo niebezpieczne.

Suplementy diety, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Lek czy suplement diety? Czym się od siebie różnią? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego tak chętnie sięgamy po suplementy diety?

Suplementy diety swoją ogromną popularność zawdzięczają przede wszystkim reklamie. Kiedy widzimy piękną dziewczynę z mocnymi paznokciami czy lśniącymi włosami – dajemy się uwieść i kupujemy preparat, bo też chcemy tak wyglądać. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że tego rodzaju środki w ogóle nie zostały przebadane – nikt nie sprawdził ich skuteczności i działania. Co gorsza – jeśli łykamy kilka różnych suplementów może się zdarzyć, że składniki poszczególnych preparatów będą nawzajem wzmacniały lub osłabiały swoje działanie.

Czasem już sam sposób przyjmowania leków czy właśnie suplementów może wpływać na ich działanie. Zobacz nasz film i dowiedz się jak prawidłowo przyjmować leki

Zobacz film: Dlaczego tak chętnie łykamy suplementy diety? Źródło: Co nas truje?

Czy suplementy są nam w ogóle potrzebne?

Suplementy diety to preparaty, które powinny być uzupełnieniem diety. Zapominamy jednak o tym, że zdrowa i zbilansowana dieta to klucz i podstawa zdrowych włosów, skóry czy paznokci. Jeśli odżywiamy się prawidłowo – nie potrzebujemy już żadnych dodatków. Ponadto cenne dla naszego organizmu związki znacznie lepiej wchłaniają się z jedzenia niż z pigułek.

Poza poprawą urody z pomocą suplementów diety bardzo często próbujemy się też odchudzać. Niestety – w większości przypadków efekt takiego zrzucania zbędnych kilogramów jest odwrotny od zamierzonego. Łykanie takich środków – w najlepszym wypadku – kończy się silnymi bólami brzucha, głowy czy nudnościami. W najgorszym może doprowadzić do bardzo poważnego zatrucia.

Do czego może doprowadzić łykanie suplementów diety na odchudzanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Czy przyjmowanie suplementów diety, które wspomagają odchudzanie to dobry pomysł? Źródło: Co nas truje?

Co znajduje się w suplemencie diety?

Podstawą ogromnej większości preparatów, zwłaszcza tych na odchudzanie, są związki, które w ogóle nie mają takich właściwości. Producenci bardzo często mieszają ze sobą modne i łatwo dostępne składniki. Mimo że, jak dotąd nie wynaleziono „tabletki na odchudzanie” i doskonale wiemy, że tylko rozsądną dietą i aktywnością fizyczną możemy poprawić swoją sylwetkę, to i tak dajemy się nabrać.

Co tak naprawdę znajduje się suplementach diety na odchudzanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Co może wchodzić w skład suplementów diety? Źródło: Co nas truje?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
154
18
Polecamy
Które leki na odchudzanie naprawdę działają?
Które leki na odchudzanie naprawdę działają? Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Czy leki bez recepty są bezpieczne?
Czy leki bez recepty są bezpieczne? TVN zdrowie
Urydynox  – jak działa ten lek?
Kiedy może być stosowany?
Urydynox – jak działa ten lek? Kiedy może być stosowany? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty