Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?

alergia

Fot. PeopleImages / Getty Images

Nowoczesne urządzenia przeznaczone do klimatyzacji ułatwiają życie alergikom i chorym na astmę. Nie ma mowy o ich szkodliwości czy jakimkolwiek wpływie na wystąpienie objawów astmy czy alergii. Czy warto zatem kupić klimatyzator do domu? 

Klimatyzatory wymieniają powietrze w pomieszczeniu, nawilżają je i utrzymują jego stałą temperaturę. Nie pobierają powietrza z zewnątrz - pracują na tym, które znajduje się w pomieszczeniu. Jeśli zastanawiacie się, czy popularna "klima" ma wpływ na alergie i astmę, to musicie wiedzieć, że nie ma. Szkodzić za to może nieumiejętne korzystanie z niej i pozostawienie jej samej sobie (brak stosowania środków grzybobójczych oraz wymiany filtrów). Tak samo jest z każdym sprzętem - o klimatyzację trzeba dbać podobnie, jak trzeba wymieniać worki w odkurzaczu. 

Duże instalacje, montowane m.in. w korporacjach, wysuszają powietrze. Suche powietrze to suche śluzówki, a więc ból gardła, chrząkanie, uczucie ciała obcego przy przełykaniu, a nawet - uczucie duszności u astmatyków. Jeśli mamy z tym problem możemy łatwo sobie pomóc często pijąc małymi łykami wodę. Pomoże to nawilżyć gardło. 

Najpoważniejszym zagrożeniem jest jednak źle czyszczona klimatyzacja. Mogą się w niej rozwijać pleśnie, bowiem wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów. Taka "zagrzybiona" klimatyzacja będzie negatywnie wpływać na zdrowie, a skutki oddychania takim powietrzem odczują zwłaszcza alergicy i astmatycy! 

Klimatyzacja wysusza także oczy - osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach przed komputerami są narażone na pojawienie się tzw. zespołu suchego oka. Tutaj ulgę mogą przynieść krople do oczu, np. sztuczne łzy.

Jeśli jednak dokuczają nam upały, a nasze mieszkanie jest bardzo gorące, to warto zainwestować w klimatyzację. Nie musimy nastawiać jej od razu na najniższą temperaturę (co wcale zdrowe nie jest, bowiem zaleca się, aby klimatyzacja ustawiona była około 6 stopni C mniej, niż jest na zewnątrz). Możemy także odpowiednią o nią dbać. I, co więcej, możemy wybrać taką, która będzie jednocześnie oczyszczać powietrze!

Jaki klimatyzator wybrać?

Firma Sharp zadbała o konsumentów wprowadzając na rynek przenośne klimatyzatory - np. klimatyzator CV-P10FR, eleganckie i zgrabne urządzenie, które nie tylko ochładza pomieszczenia przyjemnym powiewem, ale też oczyszcza powietrze, dbając o zdrowie domowników.

Fot. SHARP Plasmacluster CV-P10FR

Fot. SHARP Plasmacluster CV-P10FR

Firma Sharp zadbała także o to, by jej produkty były bliskie naturze. Co to oznacza?

Klimatyzatory i nawilżacze powietrza Sharp używają zarówno technologii aktywnego (Plasmacluster™), jak i pasywnego (filtry HEPA) usuwania zanieczyszczeń. Plasmacluster™ to system oczyszczający powietrze poprzez emisję bezpiecznych, dodatnich i ujemnych skondensowanych jonów, które występują również w naturze (np. w lasach, gdzie powstają dzięki tarciu powietrza o kory drzew). Generowane jony unieszkodliwiają wirusy, pleśń, alergeny i zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu. Zalety tej technologii zostały potwierdzone przez instytucje badawcze m.in. w Japonii, Niemczech, Chinach i Kanadzie.

Jak dowiedziono poprzez kilkuletnie badania w laboratoriach, stosowanie generatora jonów Plasmacluster podnosi wilgotność skóry o 6%. Nie ma zatem powodu martwić się przesuszoną przez klimatyzację skórą czy dolegliwościami zdrowotnymi wywołanymi zbyt suchym powietrzem lub czynnikami alergicznymi.

Po ustaniu upałów klimatyzator Sharp nie musi stać bezczynnie, ponieważ możemy wykorzystywać je do wentylowania pomieszczenia lub używać jako osuszacz powietrza. Szczególnie ta druga funkcja przydaje się w jesienne dżdżyste dni, kiedy musimy szybko pozbyć się wilgoci z pomieszczenia (np. piwnicy lub garażu).


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
5
Polecamy
ABC klimatyzatora – dlaczego warto mieć klimatyzator, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
ABC klimatyzatora – dlaczego warto mieć klimatyzator, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
aster
Zamiast rolet proponuję markizy do okien pionowych. Nie zaciemniają pomieszczenia w 100%, a zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia. Dzięki temu w domu jest przyjemny cień i przyjemna/znośna temperatura.
Czytaj całość
qq
Klimatyzator wymienia powietrze? Od kiedy????
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?