Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy dziurawiec pomaga w leczeniu depresji? Jak uniknąć interakcji z innymi lekami
menu
Polub nas na Facebooku

Czy dziurawiec pomaga w leczeniu depresji? Jak uniknąć interakcji z innymi lekami

Avalon_Studio/getty images

Ziołowe leki na depresję mogą być stosowane jako wsparcie terapii zleconej przez lekarza. Mimo że są dostępne bez recepty, nie należy przyjmować ich bez konsultacji ze specjalistą. Za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antydepresantów uznawany jest dziurawiec. Działanie rośliny potwierdzają liczne metaanalizy.

Depresja to jedno z zaburzeń psychicznych, które charakteryzuje się utrzymującym się przez dłuższy czas obniżonym nastrojem, anhedonią, czyli niezdolnością do przeżywania przyjemności oraz dolegliwościami somatycznymi. 

Do najczęściej obserwowanych objawów depresji należą:

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba dotyka nawet 6% populacji. Depresja jest poważnym zaburzeniem, które wymaga leczenia w poradni psychiatrycznej. W terapii stosuje się leki przeciwdepresyjne i psychoterapię. Znane są także ziołowe leki na depresję (dziurawiec, kwiat szafranu, kozłek lekarski). Nie należy ich jednak stosować bez konsultacji z lekarzem.

Działanie i zastosowanie dziurawca

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, która występuje naturalnie w Europie, Azji i Afryce. W Polsce rośnie na łąkach i w lasach. Można ją rozpoznać po żółtych kwiatach oraz liściach, na których obecne są liczne dziury (stąd jego nazwa). Dzięki swoim właściwościom dziurawiec jest uznawany za jedno z najpopularniejszych ziół leczniczych.

Lecznicze działanie dziurawca jest znane już od średniowiecza. Odpowiadają za nie zawarte w nim substancje: hiperycyna, hiperozyd, hiperforyna, olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy oraz witaminy. Zastosowanie dziurawca w ziołolecznictwie to:

  • zmniejszanie objawów depresji i lęku,
  • leczenie bezsenności, chorób układu pokarmowego, ran i oparzeń,
  • profilaktyka miażdżycy.

Dziurawiec a depresja

Działanie antydepresyjne dziurawca nie zostało do końca poznane. Przez dłuższy czas właściwości uspokajające, wyciszające, przeciwlękowe i łagodzące stany zaburzenia nerwowego przypisywano hyperycynie, która blokuje rozkład serotoniny. Tym samym złagodzone zostają takie objawy jak smutek, przygnębienie, lęk i zaburzenia snu. Uważa się także, że antydepresyjne działanie dziurawca bierze się ze współdziałania wszystkich zawartych w nim substancji.

To, że dziurawiec na depresję jest skuteczny, zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi. Najczęściej cytowane są metaanalizy prowadzone przez niemieckich uczonych w latach 1983–1994. Niektórym pacjentom z łagodną i umiarkowaną depresją podawano wyciąg z dziurawca, pozostałym osobom placebo. Wykazano, że w grupie, która przyjmowała dziurawiec, osiągnięto efekt terapeutyczny.

Warto jednak pamiętać, że o tym, czy dziurawiec na depresję może być stosowany przez konkretnego pacjenta i w danym przypadku choroby, zawsze decyduje lekarz. Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych bez recepty na własną rękę może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Czy dziurawiec na depresję jest bezpieczny? O czym trzeba pamiętać, stosując dziurawiec?

Dziurawiec na depresję powinien być stosowany ostrożnie. Chociaż jest to lek naturalny, to może wchodzić w interakcje z innymi lekami i wywołać niepożądane, a nawet groźne reakcje. Dziurawiec w połączeniu z preparatami przeciwdepresyjnymi, należącymi do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) może powodować tzw. zespół serotoninowy – niebezpieczny stan wywołany zbyt dużym stężeniem tego neuroprzekaźnika w tkance mózgowej.

Do objawów zespołu serotoninowego należą:

  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • sztywność mięśni,
  • halucynacje,
  • niepokój,
  • zagubienie i dezorientacja,
  • przyspieszona akcja serca,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • nudności, wymioty i biegunka,
  • drgawki,
  • podwyższona temperatura ciała i wzmożone pocenie.

Do innych możliwych skutków ubocznych zalicza się suchość w ustach, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, nadwrażliwość na światło oraz wysypkę skórną. Dziurawiec przy depresji, mimo że jest dostępny bez recepty, nigdy nie powinien być przyjmowany na własną rękę - zawsze należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Naturalne antydepresanty

Naturalne antydepresanty oraz ziołowe leki na depresję mogą być skutecznym wsparciem terapii specjalistycznej (farmakoterapii i psychoterapii) zleconej przez lekarza psychiatrę. Rośliny wykazujące działanie przeciwdepresyjne i łagodzące objawy to: żeń-szeń, ogórecznik lekarski, kwiat szafranu, kozłek lekarski, melisa oraz szyszki chmielu. Są one popularne nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale także na mniejszą ilość skutków ubocznych. Naturalne antydepresanty są dostępne w formie tabletek, herbat i gotowych mieszanek. Warto pamiętać, że nie można ich stosować bez konsultacji z lekarzem.

Bibliografia:

1. M. Gałuszko, W. J. Cubała, Rola dziurawca w leczeniu depresji, [w:] „Psychiatria”, 2005, t. 2, nr 2, s. 93–96.

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o depresji?

źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
5
Polecamy
Jak leczyć nerwicę?
Jak długo leczy się nerwicę?
Jak leczyć nerwicę? Jak długo leczy się nerwicę? Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Zioła na depresję bez recepty – naturalne sposoby leczenia depresji 
Zioła na depresję bez recepty – naturalne sposoby leczenia depresji  TVN zdrowie
Metody leczenia depresji – psychoterapia, farmakoterapia i inne
Metody leczenia depresji – psychoterapia, farmakoterapia i inne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?