Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy da się wyeliminować smog z mieszkania?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy da się wyeliminować smog z mieszkania?

Eleganckie i zarazem nowoczesne mieszkanie.

Fot. FluxFactory / Getty Images

Smog w naszych mieszkaniach osiąga takie same stężenia jak na zewnątrz. Nie ma na to rady, nie uchronią nas szczelnie zamknięte okna. Zanieczyszczone powietrze dostaje się z klatki schodowej czy szybami wentylacyjnymi. Jak usunąć smog z mieszkania?

Smog, czyli zanieczyszczone powietrze z zawartością benzoapirenu, pyłów zawieszonym PM2.5 oraz PM10 i innymi substancjami toksycznymi (np. metalami ciężkimi), przedostaje się do mieszkań. Nie ma znaczenia czy wietrzymy mieszkania czy nie - oczywiście, po wietrzeniu stężenie smogu będzie w naszym mieszkaniu takie, jak na zewnątrz. Jednak zanieczyszczenia i tak znajdą drogę, może będzie ich mniej, ale wszystko zależy od miejsca, piętra i szybów wentylacyjnych. Przecież to powietrze - znajdzie drogę do naszych mieszkań, a potem płuc.

Czy przed smogiem w mieszkaniu można się ochronić? Tak! Warto hodować rośliny oraz niewątpliwie trzeba zakupić oczyszczacz powietrza. Sprawdzi się on o wiele lepiej niż maska antysmogowa, w której przecież nie będziemy spać. 

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Rośliny

Rośliny, które dobrze filtrują powietrze to te o dużej zielonej powierzchni, czyli np. palmy, paprocie, zielistki, draceny, fikusy, bluszcz, skrzydłokwiaty. Eksperci twierdzą, że na powierzchnię 25 m2 powinno się trzymać od 5 do 8 roślin w doniczkach o średnicy około 25-30 cm. Jakie rośliny sprawdzą się w miejskich mieszkaniach, gdzie króluje smog? Oto niektóre z nich:

 • fikusy - usuwają benzen z powietrza;
 • palmy bambusowe - pochłaniają trójchloroetylen;
 • zielistki - usuwają z powietrza formaldehyd;
 • draceny - usuwają benzen, formaldehyd, ksylen i toluen;
 • bluszcz - radzi sobie z benzenem, amoniakiem, toluenem i ksylenem
 • paprocie - nasączają powietrze korzystnymi dla człowieka jonami ujemnymi, które neutralizują jony dodatnie wytwarzane przez urządzenia elektryczne, a to oznacza, że walczą z tak zwanym elektrosmogiem.

Jednak nie tylko paprocie jonizują powietrze. Robią to także oczyszczacze powietrza marki Sharp.

Oczyszczacz powietrza

To bardzo ważny element wystroju mieszkania. Dba o nasze zdrowie, przydaje się cały rok, a w dodatku latem może nam dać trochę chłodu. Oczyszczacze marki Sharp są wyjątkowe na rynku, dbają bowiem o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Zacznijmy jednak po kolei, czyli od najważniejszych rzeczy, które powinien mieć każdy oczyszczacz, czyli filtrów - HEPA i węglowego. Takie filtry powinna mieć także dobra maska antysmogowa, która dzięki nim skutecznie nas ochroni. Najnowsze oczyszczacze Sharp z serii KC-G  posiadają nowe, dużo wydajniejsze filtry wstępne, węglowe oraz nawilżacza. 

 Filtr wstępny w oczyszczaczach jest jednocześnie panelem tylnym i wlotem powietrza, ma także dużo gęściejszą siatkę, która jest w stanie zatrzymać jeszcze mniejsze pyły o wielkości nawet 240 mikronów. Oznacza to, że możemy być spokojni o pyły PM2.5, które znane są z tego, że przedostają się z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu. Wracając do tematu filtrów - filtr nawilżacza jest bardziej wytrzymały i można go myć ręcznie, co zmniejsza koszty użytkowania oczyszczacza. Nowością jest filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, do którego dodano nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane. Filtr HEPA H13 nie uległ zmianie.

Dlaczego warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza? Źródło: Agencja TVN.

Oczyszczacze Sharpa z najnowszej serii (KC-G) to urządzenia inteligentne i w pełni zautomatyzowane. Za pomocą jednego dotknięcia możemy ustawić tryb działania - zamontowane czujniki same dostosują pracę urządzenia do warunków w mieszkaniu. W trybie automatycznym za pracę odpowiada 6 czujników znajdujących się w urządzeniu:

 • czujnik, który reaguje na pył PM2.5, kurz, dym tytoniowy, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni; jeśli zostaną wykryte urządzenie przechodzi na najwyższy tryb prędkości wentylatora i skutecznie je neutralizuje;
 • czujnik temperatury -dobiera optymalny poziom wilgotności powietrza do panującej temperatury w pomieszczeniu (do 18°C – 65 proc., 18-24°C – 60 proc., od 24°C – 55 proc.);
 • czujnik wilgotności - jeśli wykryje poziom wilgotności powyżej 80 proc., zwiększa gęstość jonów Plasmacluster, tym samym nie dopuszcza do rozwoju pleśni;
 • czujnik zapachu - wyłapuje nieprzyjemne zapachy, np. tytoniu czy alkoholu i szybko usuwa je z powietrza;
 • czujnik ruchu - można go w każdej chwili wyłączyć, rejestruje on ruch w zasięgu: długość -  2m, wysokość - 1,6m oraz rozpiętość lewo-prawo - 2,3m;
 • czujnik światła - jeśli w pomieszczeniu nie jest zapalone światło urządzenie przechodzi w tryb SLEEP i pracuje znacznie ciszej.

W funkcjach dodatkowych dostępnych w oczyszczaczach Sharp znajdziemy:

 • 3 tryby pracy manualnej: max, med, low (idealny do sypialni na noc);
 • wskaźnik jakości powietrza z 7-kolorową skalą;
 • blokada rodzicielska;
 • Auto Restart: po powrocie zasilania oczyszczacz uruchomi się na nowo;
 • Clean Ion Shower: tryb intensywnej jonizacji przez 60 minut;
 • wskaźnik konserwacji filtra: informacja o tym, kiedy filtr trzeba wyczyścić lub wymienić;
 • regulacja czułości czujników: światła, kurzu i pyłu PM2.5;
 • alarm dźwiękowy: jeśli zbiornik na wodę jest pusty, można go wyłączyć;
 • tryb pyłki: 10 minut ekspresowego pozbywania się zanieczyszczeń;
 • wyświetlacz z funkcją przyciemniania, co świetnie sprawdzi się w sypialni;
 • Air Outlet LED: podświetlenie wylotu powietrza;
 • kółka, aby wygodnie przenosić oczyszczacz.

Mówiąc o oczyszczaczach Sharp nie sposób nie wspomnieć o technologii Plasmacluster, z której Sharp słynie. Polega ona na wykorzystywaniu jonów dodatnich i ujemnych, które występują naturalnie. Jony Plasmacluster redukują 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu. Tym samym z powietrza zostaje usuniętych aż 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Dzięki tej technologii z powietrza wyeliminowane zostaną nie tylko zanieczyszczenia, ale i alergeny, kurz, a nawet wirusy i brzydkie zapachy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?
Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem? TVN zdrowie
Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog
Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić Dzień Dobry TVN
Ratunku, rozpuszczam się!
Wybierz idealny klimatyzator domowy lub...
zrób go sam!
Poradnik krok po kroku
Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!