Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy brzmienie kaszlu wystarczy, aby rozpoznać COVID-19?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy brzmienie kaszlu wystarczy, aby rozpoznać COVID-19?

Zobacz film: Aplikacja, która rozpozna zakażenie koronawirusem Źródło: 36,6

Badacze z całego świata starają się znaleźć sposób na zatrzymanie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge opracowuje aplikację, która na podstawie analizy dźwięku może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie groźnym patogenem. Jak to możliwe?

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

W ostatnim czasie powstało wiele aplikacji, które mają ocenić czy jesteśmy w grupie ryzyka oraz wskazywać liczbę osób zakażonych w regionie, w którym mieszkamy. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge pracują nad aplikacją, która w oparciu o wydawane przez użytkownika dźwięki potrafi rozpoznać zakażenie koronawirusem. Twórcy chcą, aby stworzona przez nich aplikacja ułatwiła stawianie diagnozy.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie dźwięki ma koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Wraz z rozwojem infekcji pojawia się kaszel, zmienia się także głos chorego. Na tej podstawie - zdaniem twórców aplikacji - można stwierdzić, czy ktoś jest zakażony czy też nie.

Dr Cecilia Mascolo bada dźwięki, które wydaje nasze ciało i jak mogą się one przysłużyć do rozpoznawania różnych chorób.

Badanie koronawirusa na podstawie dźwięków wydawanych przez nas układ oddechowy i pozyskiwanie w ten sposób automatycznych algorytmów i - miejmy nadzieję - wykrywanie zakażeń koronawirusa może być dobrym pomysłem. Dlatego stworzyliśmy aplikację, która zbiera dźwięki naszego kaszlu, oddechu czy nawet mowy - mówi Dr Cecilia Mascolo.

Badaczka ma nadzieję, że uda się stworzyć narzędzie do automatycznego diagnozowania chorób lub przynajmniej do badania przesiewowego.

Jak działa aplikacja do badania dźwięku koronawirusa?

Zanim aplikacja zacznie nagrywanie i analizę dźwięków wydawanych przez organizm, należy wypełnić specjalną ankietę.

Użytkownik musi podać swój wiek, płeć, a także, czy ma jakieś objawy, które mogą sugerować, że choruje na COVID-19, a także czy miał wykonywany test w kierunku koronawirusa. Prosimy także, aby użytkownik oddychał przez usta do mikrofonu, zakaszlał trzy razy i przeczytali tekst wyświetlony na monitorze - to wszystko jest przesyłane na nasze serwery - mówi badaczka.

Badaczka podkreśliła, że w obecnej chwili najważniejsze jest zebranie, jak najwięcej danych. W ciągu zaledwie dziesięciu dni udało się pozyskać ponad 5 tysięcy użytkowników. Niestety ogromna większość z nich to osoby, które nie były diagnozowane w kierunku COVID-19, a to właśnie dane od samych pacjentów będą najcenniejsze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
10
Polecamy
Eksperci:
mowa może być głównym źródłem transmisji koronawirusa
Eksperci: mowa może być głównym źródłem transmisji koronawirusa Dzień Dobry TVN
Powstała aplikacja, która ocenia ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
Powstała aplikacja, która ocenia ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 TVN zdrowie
Choroby przewlekłe a koronawirus.
Lekarz:
„Są czynnikiem sprzyjającym ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem”
Choroby przewlekłe a koronawirus. Lekarz: „Są czynnikiem sprzyjającym ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem” Dzień Dobry TVN
Ministerstwo Zdrowia uruchamia aplikację, która pomoże ocenić ryzyko zarażenia koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia uruchamia aplikację, która pomoże ocenić ryzyko zarażenia koronawirusem TVN zdrowie
Komentarze (1)
jan.ma
Drzewo oskrzelowe i płucna są, podobnie jak zatoki przynosowe, pewnego rodzaju puszką rezonansową, w której roznosi się dźwięk. Jak mamy katar i obrzęk śluzówki obejmuje też zatoki, to nasz głos drastycznie zmienia się, Podobne zjawisko dotyczy drzewa oskrzelowo-płucnego, ale zmiany głosu są dyskretne. Masywna zatorowość płuc (zatory w dużych tętnicach płucnych) też zmienia sposób rozchodzenia się fal głosowych w klatce piersiowej. To schorzenie jest zagrożeniem życia i dlatego dziesiątki lat temu uczono studentów medycyny rozpoznawać pewien rodzaj kaszlu przy tej chorobie. Zapalenie płuc powoduje gromadzenie się płynu w pęcherzykach płucnych. W zapaleniu bakteryjnym tzw. naciek zapalny widoczny jest na zwykłych zdjęciach rtg, ale przy COVID-19 powstaje dyskretne, o róznej rozległości zajęcie pęcherzyków płucnych, ktore widoczne jest tylko na zdjęciach tomografii komputerowej i nazywane jest objawem mlecznego szkła. Wykrywalność w TK tych zmian ma dużą czułość, ale niestety niską specyficzność, bo może wystapić także w innych chorobach (np w alergicznym zapaleniu pęcherzyków). Nie sądzę, żeby badanie rodzaju kaszlu miało znaczące znaczenie w tej pendemii. W wielu krajach (w ktorych nie działa NFZ) przy podejrzeniu u pacjenta COVID-19 od razu wykonuje się TK płuc. Wykrycie mlecznego szkła jest potwierdzeniam obrazy klinicznego. Test ostatecznie potwierdza diagnozę. Nawet jeśli badania naukowe wykryją jakiś specyficzny kaszel przy COVID-19, to prawdopodobnie będzie on mozliwy do rozpoznania przy pomocy komputerowego analizatora (tak jak teraz analizuje się dźwięki serca), a więc: zbudowanie aparatury, wyprodukowanie odpowiedniej liczby, przeszkolenie personelu czyli w sumie, wg mnie, utopia.
TK jest, i długo będzie szybką metoda wykrywania objawu mlecznego szkła w płucach.
Czytaj całość
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić