Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla niemowląt i dzieci

Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla niemowląt i dzieci

Czopki przeciwbólowe - w kolorze białym. paracetamol w czopkach.

Fot. mady70 / Getty Images

Czopki przeciwbólowe są dostępne w aptekach. Te stosowane w terapii łagodnego bólu są dostępne bez recepty, a inne, niejednokrotnie z grupy leków opioidowych, wymagają zalecenia lekarza. W formie czopek przeciwbólowych podaje się dzieciom ibuprofen i paracetamol.

Czopki przeciwbólowe to szybka metoda uśmierzania bólu, szczególnie u niemowlaka i nieco starszego dziecka. Część z substancji przeciwbólowych jest dostępna bez recepty w formie czopków. Czopki można podawać już najmłodszym dzieciom, zarówno celem łagodzenia bólu, jak i przeciwgorączkowo. Czopki stanowią również doskonałe rozwiązanie dla chorych źle tolerujących doustne przyjmowanie leków.

Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Wiele środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest dostępne w formie czopków. Celem ich stosowania jest redukcja bólu o różnym nasileniu. Część z nich daje wyłącznie efekt przeciwbólowy (np. paracetamol). Inne działają również przeciwzapalnie, przez co mogą być wykorzystywane u chorych z bólami na tle reumatoidalnym. Czopki działają szybciej niż leki podawane doustnie.

Wady i zalety czopków przeciwbólowych

Podawanie leków przeciwbólowych doodbytniczo usuwa tzw. efekt pierwszego przejścia przez wątrobę. Substancja czynna wchłania się przez błonę śluzową odbytnicy i przenika do krążenia ogólnego. Zaletą stosowania czopków przeciwbólowych jest więc uniknięcie drażniącego wpływu leków bezpośrednio na przewód pokarmowy i ekspozycji leku na kwas żołądkowy. Ponadto, jeśli chory wymiotuje, istnieje ryzyko, że przyjęcie doustne leku zmniejszy ilość wchłoniętej substancji. Podanie leku doodbytniczo daje pewność w takim przypadku, że lek zostanie wchłonięty.

Wadą czopków jest często droga ich podania. Wiele osób ma problem z aplikacją leku w formie czopka, a część społeczeństwa uznaje to za zbyt nieestetyczne. Czasami czopek może podrażnić miejscowo błonę śluzową odbytnicy i zostanie wydalony jeszcze przed wchłonięciem.

Czopki przeciwbólowe – czy są bez recepty?

Podobnie jak w przypadku doustnych leków przeciwbólowych, część jest bez recepty, a część na receptę. Dwa najczęściej stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, szczególnie u dzieci, to ibuprofen i paracetamol. Kupując czopki, należy dostosować ilość substancji czynnej do wagi dziecka. Pojedyncza dawka tych leków wynosi 10–15 mg/kg masy ciała dziecka. Czopki z ibuprofenem i paracetamolem można stosować naprzemiennie. U dorosłych podaje się jednorazowo dawkę 200 mg ibuprofenu lub 150 mg paracetamolu. U dzieci nie wolno przekraczać całkowitej dobowej dawki paracetamolu, wynoszącej 60 mg/kg masy ciała, natomiast u dorosłych maksymalną dawką paracetamolu jest 4 g. Niektóre silniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są również dostępne w formie czopków, jednak są one na receptę. Na receptę dostępne są również opioidowe leki przeciwbólowe, stosowane w bólach o bardzo dużym nasileniu.

Zobaczcie, czy postać, w której przyjmujemy lek ma znaczenie:

Zobacz film: Czy postać, w jakiej przyjmujemy lek przekłada się na jego działanie? Źródło: Co nas truje?


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy