Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla niemowląt i dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla niemowląt i dzieci

Czopki przeciwbólowe - w kolorze białym. paracetamol w czopkach.

Fot. mady70 / Getty Images

Czopki przeciwbólowe są dostępne w aptekach. Te stosowane w terapii łagodnego bólu są dostępne bez recepty, a inne, niejednokrotnie z grupy leków opioidowych, wymagają zalecenia lekarza. W formie czopek przeciwbólowych podaje się dzieciom ibuprofen i paracetamol.

Czopki przeciwbólowe to szybka metoda uśmierzania bólu, szczególnie u niemowlaka i nieco starszego dziecka. Część z substancji przeciwbólowych jest dostępna bez recepty w formie czopków. Czopki można podawać już najmłodszym dzieciom, zarówno celem łagodzenia bólu, jak i przeciwgorączkowo. Czopki stanowią również doskonałe rozwiązanie dla chorych źle tolerujących doustne przyjmowanie leków.

Czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Wiele środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest dostępne w formie czopków. Celem ich stosowania jest redukcja bólu o różnym nasileniu. Część z nich daje wyłącznie efekt przeciwbólowy (np. paracetamol). Inne działają również przeciwzapalnie, przez co mogą być wykorzystywane u chorych z bólami na tle reumatoidalnym. Czopki działają szybciej niż leki podawane doustnie.

Wady i zalety czopków przeciwbólowych

Podawanie leków przeciwbólowych doodbytniczo usuwa tzw. efekt pierwszego przejścia przez wątrobę. Substancja czynna wchłania się przez błonę śluzową odbytnicy i przenika do krążenia ogólnego. Zaletą stosowania czopków przeciwbólowych jest więc uniknięcie drażniącego wpływu leków bezpośrednio na przewód pokarmowy i ekspozycji leku na kwas żołądkowy. Ponadto, jeśli chory wymiotuje, istnieje ryzyko, że przyjęcie doustne leku zmniejszy ilość wchłoniętej substancji. Podanie leku doodbytniczo daje pewność w takim przypadku, że lek zostanie wchłonięty.

Wadą czopków jest często droga ich podania. Wiele osób ma problem z aplikacją leku w formie czopka, a część społeczeństwa uznaje to za zbyt nieestetyczne. Czasami czopek może podrażnić miejscowo błonę śluzową odbytnicy i zostanie wydalony jeszcze przed wchłonięciem.

Czopki przeciwbólowe – czy są bez recepty?

Podobnie jak w przypadku doustnych leków przeciwbólowych, część jest bez recepty, a część na receptę. Dwa najczęściej stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, szczególnie u dzieci, to ibuprofen i paracetamol. Kupując czopki, należy dostosować ilość substancji czynnej do wagi dziecka. Pojedyncza dawka tych leków wynosi 10–15 mg/kg masy ciała dziecka. Czopki z ibuprofenem i paracetamolem można stosować naprzemiennie. U dorosłych podaje się jednorazowo dawkę 200 mg ibuprofenu lub 150 mg paracetamolu. U dzieci nie wolno przekraczać całkowitej dobowej dawki paracetamolu, wynoszącej 60 mg/kg masy ciała, natomiast u dorosłych maksymalną dawką paracetamolu jest 4 g. Niektóre silniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są również dostępne w formie czopków, jednak są one na receptę. Na receptę dostępne są również opioidowe leki przeciwbólowe, stosowane w bólach o bardzo dużym nasileniu.

Zobaczcie, czy postać, w której przyjmujemy lek ma znaczenie:

Zobacz film: Czy postać, w jakiej przyjmujemy lek przekłada się na jego działanie? Źródło: Co nas truje?


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
4
Polecamy
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen?
Zalety i przeciwwskazania
Czy można łączyć paracetamol i ibuprofen? Zalety i przeciwwskazania TVN zdrowie
Czopki – jak działają i kiedy można po nie sięgnąć?
Czopki – jak działają i kiedy można po nie sięgnąć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego