Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czopki glicerynowe – dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży. Kiedy stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Czopki glicerynowe – dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży. Kiedy stosować?

Czopki glicerynowe.

Fot. yavdat / Getty Images

Czopki glicerynowe stosuje się od 3 roku życia. Istnieje możliwość podania ich niemowlętom, choć warto wtedy skonsultować się najpierw z lekarzem. Dla kobiet w ciąży nie są przeciwwskazane, jednak nie powinny być stosowane jako leki pierwszego rzutu.

Czopki glicerynowe, czyli na bazie glicerolu, stosowane są wyłącznie per rectum (doodbytniczo) w zaparciach, czyli problemach z wypróżnieniem. Czopki glicerynowe działają doraźnie. Nie jest to środek do długotrwałego, przewlekłego stosowania. Mogą stanowić alternatywę dla lewatywy, choć są zdecydowanie łagodniejsze w działaniu.

Czopki glicerynowe – jakie jest ich działanie?

Glicerol stosowany doodbytniczo w formie czopków glicerynowych działa miejscowo drażniąco na końcowy odcinek przewodu pokarmowego, co skutkuje pobudzeniem perystaltyki jelit i powoduje łatwiejsze wypróżnianie. Ponadto gwarantuje większy „poślizg”, dzięki czemu treść kałowa łatwiej przedostaje się przez końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Jest to dość łagodny środek, jednak nie zawsze wykazujący całkowitą skuteczność. Czopki glicerynowe mogą być stosowane przez chorych w każdym wieku, są dostępne bez recepty, wobec czego jest to bezpieczny sposób doraźnej pomocy w warunkach domowych. Czopków glicerynowych może używać każdy niewykazujący pewnych przeciwwskazań klinicznych, są również przeznaczone dla dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży czy po porodzie, jednak w tych grupach zaleca się konsultację lekarską przed ich zastosowaniem.

Czopki glicerynowe dla niemowląt

Według wskazań producenta czopki glicerynowe nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem poniżej 3 roku życia. Rzeczywiście w przypadku uporczywych zaparć u noworodków, niemowląt i małych dzieci priorytetowo należy skonsultować się z lekarzem i zdiagnozować problem. Pojedyncze podanie czopka glicerynowego jak najbardziej pomoże niemowlakowi w incydencie zaparcia. Nie powinno się na własną rękę aplikować czopka noworodkowi. Natomiast przewlekłe stosowanie czopków glicerynowych u małych dzieci może poniekąd rozleniwić ruchy perystaltyczne jelit i częściej wymagają one później dodatkowych interwencji celem wypróżnienia. Czopek glicerynowy należy podać niemowlęciu czy dziecku, jeśli ewidentnie ma ono bardzo zbity stolec i widać, że męczy się z wypróżnianiem, napina brzuszek. W razie jakichkolwiek dodatkowych dolegliwości niepokojących w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.

Czopki glicerynowe dla kobiet w ciąży

Czopki glicerynowe nie są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, tym bardziej że zaparcia to bardzo częsty problem przyszłych matek. Jednak powinny one częściej korzystać z naturalnych metod, jak picie większej ilości wody i spożywanie potraw bogatych w błonnik pokarmowy, niż stymulować wypróżnianie za pomocą metod farmakologicznych, w tym czopków glicerynowych. Szczególnie dotyczy to zaawansowanej ciąży, kiedy nadmierna stymulacja czynności motorycznej jelit może być czynnikiem spustowym dla porodu przedwczesnego. Częściej czopki glicerynowe zalecane są kobietom w połogu, czyli po porodzie, kiedy przez kilka dni mają problemy z wypróżnieniem. Dotyczy to w szczególności porodu drogą cesarskiego cięcia.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy człowieka? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Kiedy nie wolno stosować czopków glicerynowych?

Pierwszym przeciwwskazaniem do stosowania czopków glicerynowych jest długotrwałe zaparcie o niewyjaśnionej przyczynie. Inne objawy, które są przeciwwskazaniami do zastosowania czopka glicerynowego, to przede wszystkim ostry ból jamy brzusznej, podejrzenie stanu zapalnego w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego, podejrzenie niedrożności jelit.

Czopki glicerynowe – jak stosować i ile czekać na działanie?

Czopek glicerynowy należy podać doodbytniczo. Aby podać czopek glicerynowy niemowlęciu, należy położyć dziecko na boku lub na plecach, podkurczyć mu nóżki i powoli wsunąć czopek do odbytu. Zarówno przed podaniem czopka, jak i po należy umyć ręce. Jeśli ktoś samodzielnie aplikuje sobie czopek, również powinien położyć się na plecach lub na boku, podciągnąć nogi do klatki piersiowej i maksymalnie rozluźnić mięśnie dla łatwiejszej aplikacji. Czopki nie są duże, ponadto są śliskie, wobec czego już po płytkim włożeniu do odbytu wsuwają się samoistnie dalej. Czas, po jakim działają czopki glicerynowe, jest różny. U osób starszych, w przewlekłych zaparciach, czasami w ogóle mogą nie przynieść efektu. U niemowląt i dzieci zazwyczaj szybko dochodzi do wypróżnienia (najczęściej do godziny).

Koszt czopków glicerynowych oscyluje w granicach 3–6 zł za 10 szt. Można dostać czopki 1 g lub 2 g. U dzieci stosuje się czopki mniejsze. Ze względu na to, iż czopki podaje się doraźnie, wystarczy użyć 1 lub 2 czopków jednorazowo. W przypadku, kiedy mimo czopków chory nadal ma znaczny problem z wypróżnianiem, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
2
Polecamy
Krople na kolki – niemieckie leki, które czynią cuda?
Krople na kolki – niemieckie leki, które czynią cuda? Dzień Dobry TVN
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych Dzień Dobry TVN
Zatwardzenie u niemowlęcia – jak rozpoznać i jak pomóc dziecku?
Zatwardzenie u niemowlęcia – jak rozpoznać i jak pomóc dziecku? TVN zdrowie
Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia
Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?