Polub nas na Facebooku
Czytasz: Częstoskurcz nadkomorowy - leczenie, przyczyny, czy bywa groźny?
menu
Polub nas na Facebooku

Częstoskurcz nadkomorowy - leczenie, przyczyny, czy bywa groźny?

Mężczyzna w koszuli w kratę trzyma się za serce

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Częstoskurcz nadkomorowy najczęściej przytrafia się osobom młodym i nie jest powiązany z innymi schorzeniami. Świadczy o nim ponad 100 uderzeń serca na minutę. Miejsce, z którego pochodzą skurcze, znajduje się powyżej pęczka przedsionkowo-komorowego (pęczka Hisa).

W zależności od dokładnego miejsca występowania skurczów wyróżnia się 3 rodzaje częstoskurczu nadkomorowego: częstoskurcz nawrotny w węźle przedsionkowo-komorowym (ang. atrioventricular nodal reentry tachycardia - AVNRT), częstoskurcz nawrotny przedsionkowo-komorowy (ang. atrioventricular reentrant tachycardia - AVRT) oraz częstoskurcz przedsionkowy. Arytmią serca jest też częstoskurcz komorowy. Określenie częstoskurczu jest zależne od jego stosunku do pęczka Hisa, elementu układu przewodzącego bodźce w obrębie serca - częstoskurcz powyżej pęczka jest nazywany nadkomorowym, w innym przypadku mamy do czynienia z częstoskurczem komorowym.

Jak powinno się dbać o serce? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6

Częstoskurcz nadkomorowy - przyczyny

Podłożem patofizjologicznym częstoskurczu nadkomorowego jest krążąca fala pobudzenia (ang. reentry). Częstoskurcz nawrotny w węźle przedsionkowo-komorowym (AVNRT) oraz ten przedsionkowo-komorowy (AVRT) stanowią około 90% wszystkich przypadków częstoskurczu nadkomorowego - na nieprawidłową pracę serca największy wpływ ma wtedy krążąca fala pobudzenia zwrotnego. Jej mechanizm bazuje na krążeniu impulsów elektrycznych po zamkniętych, samopobudzających się pętlach przewodzenia, które tworzą się pod warunkiem przewodzenia bodźców w sąsiadujących pasmach mięśnia sercowego. Zamknięte pętle sprawiają, że serce jest pobudzane przez ten sam bodziec, w wyniku czego dochodzi do tachykardii, tj. nieprawidłowego przyspieszenia częstotliwości pracy serca.

Częstoskurcz nadkomorowy najczęściej dotyka osoby, które nie cierpią na inną chorobę organiczną serca. Częstoskurcz przedsionkowo-komorowy (AVRT) może też być spowodowany zespołem Wolffa-Parkinsona-White'a, który jest wrodzonym zaburzeniem przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu. W tym przypadku również wytwarza się upośledzony mechanizm krążenia, który odbija się na częstotliwości pracy serca.

Innymi przyczynami częstoskurczu nadkomorowego mogą być: choroby serca, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne stosowanie używek (kawy, mocnej herbaty), zaburzenia układu pokarmowego (wzdęcia, przepuklina rozworu przełykowego), nadczynność tarczycy, ostre i przewlekłe choroby płuc, zaburzenia elektrolitowe (np. hipokaliemia - niedobór potasu w organizmie) i metaboliczne (np. osteoporoza, dna moczanowa). Rzadziej częstoskurcz nadkomorowy jest spowodowany przedawkowaniem leków z grupy glikozydów naparstnicy, przyjmowania teofiliny (leku stosowanego w leczeniu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) oraz leków sympatykomimetycznych (pobudzających pośrednio lub bezpośrednio układ nerwowy).

Zobaczcie czym jest niewydolność serca:

Zobacz film: Niewydolność serca - co to za choroba i jak wygląda leczenie? Źródło: 36,6

Częstoskurcz nadkomorowy - objawy

Częstoskurcz nadkomorowy może wywoływać następujące objawy kliniczne: uczucie przyspieszonej akcji (kołatanie) serca, duszności, zmęczenie, dyskomfort w klatce piersiowej, zawroty głowy, zasłabnięcia, omdlenia (wynikające z niedokrwienia mózgu) oraz wielomocz, który zdarza się w trakcie napadu lub bezpośrednio po jego zakończeniu i jest rezultatem wydzielania się substancji pobudzającej produkcję moczu (ang. atrial natriuretic peptide - ANP).

Odczuwanie objawów jest zależne od wieku - jeżeli częstoskurcz nadkomorowy występuje u młodych osób, mogą one czuć jedynie kołatanie serca, a w niektórych przypadkach przechodzi on nawet bezobjawowo. Jeżeli te pozornie mniej poważne objawy zaczynają się powtarzać, należy zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia ich przyczyny i rozpoczęcia leczenia. Starsze osoby mogą odczuwać częstoskurcz nadkomorowy zdecydowanie bardziej poważnie. Z czasem może dojść do nasilenia objawów choroby, tzw. zaostrzenia choroby podstawowej - do częstoskurczu może dołączyć np. niewydolność krążenia.

Częstoskurcz nadkomorowy może też być bezpośrednim zagrożeniem życia. Dzieje się to, gdy częstoskurcz nadkomorowy przechodzi w migotanie komór serca, powoduje ostry obrzęk płuc z ciężką dysfunkcją lewej komory serca lub wywołuje nagłą utratę przytomności z towarzyszącym urazem.

Częstoskurcz nadkomorowy - leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia należy rozpoznać chorobę. W tym celu stosuje się różne formy elektrokardiogramu (EKG) - klasyczną, holterowską, Tele-EKG, a także elektrograficzną próbę wysiłkową, badanie elektrofizjologiczne (ang. electrophysiology study - EPS) oraz badanie echokardiograficzne.

W leczeniu częstoskurczu nadkomorowego są stosowane następujące metody:

  • zwiększanie napięcia nerwu błędnego poprzez wykonanie próby Valsalvy (wydech przy zamkniętej głośni), zanurzenie twarzy w zimnej wodzie, wypicie szklanki zimnej wody lub masaż zatoki szyjnej,
  • dożylne podanie leków zwalniających pracę serca, takich jak adenozyna, werapamil lub beta-bloker,
  • impulsy elektryczne - kardiowersja elektryczna lub stymulacja tłumiąca częstoskurcz.

Jeżeli wyżej wymienione metody nie przyniosą skutku, zaleca się przeprowadzenie farmakoterapii (regularne przyjmowanie wspomnianych wyżej leków), a przy dalszym niepowodzeniu rozpoczyna się leczenie inwazyjne (ablację).

Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
303
9
Polecamy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy TVN zdrowie
Zespół WPW (preekscytacji) – przyczyny, objawy, leczenie
Zespół WPW (preekscytacji) – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Zespół sztywnego serca.
Martynkę uratowała pionierska operacja
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Redakcja
Dziękujemy za komentarz, przeoczony błąd, już został poprawiony.
Czytaj całość
An Bu
Hipokaliemia to nie nadmiar potasu, ale jego niedobór.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis