Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie

NAN

Fot.: uwimages / stock.adobe.com

Czerwona plamka na oku jest oznaką pęknięcia naczynia krwionośnego, które w większości przypadków nie niesie poważnych konsekwencji. Warto jednak udać się do okulisty, ponieważ objaw ten może oznaczać nie tylko wylew podspojówkowy, ale także inne poważne schorzenia.

Czerwona plamka na oku, która powstała w wyniku pęknięcia naczynka krwionośnego, samoistnie wchłania się zazwyczaj po 10–14 dniach. U osób stosujących szkła kontaktowe, może być ona spowodowana używaniem źle dobranych soczewek.

Przyczyny powstawania czerwonej plamki na oku

Czerwona plamka na oku jest wywołana pęknięciem naczynka krwionośnego. Zazwyczaj jego przyczyną jest nadmierne wysuszenie oka. Do takich sytuacji dochodzi, gdy spędza się dużo czasu przed komputerem lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. Najczęściej dodatkowymi objawami suchego oka jest piekący ból, a także wrażliwość na światło. Warto pamiętać, że czerwona plamka na oku jest objawem innym niż intensywnie przekrwione oko, pęknięcia naczynka nie należy mylić z jego nadmiernym rozszerzeniem.

Ponadto, do wylewu podspojówkowego dochodzi często w wyniku tarcia lub podrażnienia oka. Zdarza się, że osoby starające się wyjąć ciało obce, które wpadło do oka, robią to nieumiejętnie, przy okazji mocno drażniąc spojówkę, która jest bardzo delikatną i cienką błoną śluzową, pokrywającą wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną przednią część twardówki. Czerwona plamka na oku może być rezultatem nadmiernego wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, wymiotów, zaparć oraz śmiechu.

Czerwone plamki na oku u osób stosujących soczewki

Zdaniem okulistów czerwone plamy na tzw. białku oka u osób stosujących szkła kontaktowe są oznaką nieumiejętnego stosowania szkieł lub niewłaściwego dobrania ich rozmiaru. W takich sytuacjach dochodzi do otarć nabłonka rogówki, a także uczucia sztywności soczewki, co utrudnia wymianę płynów znajdujących się pod nią. Zbyt ciasne szkła kontaktowe z czasem doprowadzają do pieczenia oraz kłucia. W efekcie dochodzi do podrażnienia naczyń rąbka lub spojówki. Wylew podspojówkowy jest również sygnałem, że soczewki noszone są zbyt długo, co prowadzi do bolesnego wysuszenia się spojówki.

Czerwona plama na oku jako objaw chorób

Może się okazać, że pęknięte naczynko krwionośne jest oznaką stosowania nieprawidłowej metody leczenia takich chorób, jak cukrzyca lub miażdżyca. Cukrzyca negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych oczu, może dawać niebezpieczne powikłania: retinopatię (uszkodzenie siatkówki spowodowane zaburzeniem czynności naczyń krwionośnych oczu), a także angiopatię cukrzycową (prowadzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego). Miażdżyca powoduje, że naczynia krwionośne zawarte w oczach stają się kruche i mają skłonność do pękania, co powoduje częste czerwone plamki na oczach.

Jak informują lekarze, czerwona plamka może być wywołana nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego we krwi, a także pojawić się jako skutek uboczny stosowania kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryna lub polopiryna) lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które prowadzą do krwawień z przewodu pokarmowego, mózgu, nosa oraz oka. Wylew podspojówkowy, którego objawem jest czerwona plama w oku, często jest spowodowany zaburzeniami krzepnięcia krwi, a także niedoborem witaminy K, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie białek potrzebnych do krzepnięcia krwi.

W skrajnych sytuacjach może dojść do wynaczynienia, czyli odwarstwienia siatkówki. Pierwszym objawem jest wytworzenie się specyficznego otworu na powierzchni siatkówki. Rozwarstwienie często jest określane także jako przedarcie siatkówki, które może być wywołane urazem mechanicznym. W przebiegu tego schorzenia widoczne są liczne czerwone plamki na oczach. Skłonności do powstawania tego niepokojącego objawu mają osoby cierpiące na schorzenia przewodu pokarmowego oraz zaburzenia krążenia.

Istotny wpływ na pękanie naczyń krwionośnych mają zaburzenia hormonalne, a w szczególności hormony uaktywniające się w okresie ciąży, co może być przyczyną częstego powstawania czerwonych plamek na oku i pogorszenia wzroku w przypadku ciężarnych. Poziom hormonów naturalnie wyrównuje się po porodzie i z czasem wymienione objawy samoistnie zanikają.

Zobacz film i dowiedz się jak zbudowane jest ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Co robić, gdy pojawi się czerwona plamka na oku?

Jeśli czerwona plamka na oku jest spowodowana potarciem, wysiłkiem fizycznym oraz innymi znanymi przyczynami, które nie budzą niepokoju, w większości przypadków nie trzeba podejmować żadnych działań. Czerwona plamka na oku najczęściej zanika sama w czasie nie dłuższym niż 2 tygodnie. Jeśli źródło problemu nie jest znane, najlepiej jak najszybciej udać się do okulisty i nie podejmować prób leczenia na własną rękę, ponieważ można sobie poważnie zaszkodzić.

Wbrew powszechnym opiniom, nie należy stosować specjalnych kropli do oczu, które obkurczają naczynka krwionośne, ponieważ doprowadza to do wzmocnienia efektu czerwonego oka. Osoby z czerwoną plamką na oku nie powinny stosować także aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli źródło pęknięcia nie jest znane, lepiej powstrzymać się od przemywania podrażnionego oka okładami z rumianku lub herbaty z uwagi na możliwą reakcję alergiczną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
259
16
Polecamy
Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano?
Jakie są ich przyczyny?
Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano? Jakie są ich przyczyny? Dzień Dobry TVN
Zespół suchego oka.
Schorzenie, którego nie należy bagatelizować
Zespół suchego oka. Schorzenie, którego nie należy bagatelizować Dzień Dobry TVN
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny?
Jak łagodzić objawy?
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy? TVN zdrowie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko