Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać?

Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać?

Kobieta, która ćwiczy

Fot: Tom Dunkley / gettyimages.com

Cięcie cesarskie to inwazyjny zabieg, wiążący się z przerwaniem ciągłości powłok brzusznych. Wykonując ćwiczenia po cesarce, należy więc zachować szczególną ostrożność. Najwcześniej aktywność fizyczną powinno się podjąć po 2. tygodniach od cesarskiego cięcia.

Większość kobiet po porodzie, również po cesarskim cięciu, zastanawia się, jak szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Odpowiedni dobór ćwiczeń to warunek nie tylko powrotu do dawnych kształtów, ale również szybkiej rekonwalescencji po porodzie i krótszego okresu połogu.

Brzuch po cesarskim cięciu

Zabieg cesarskiego cięcia polega na przecięciu powłok brzusznych. Po porodzie, w okresie połogu (trwającym około 6. tygodni) kobieta musi dbać o ranę pooperacyjną. Nie wolno jej dźwigać, powinna uważać, by nie za szybko napinać powłoki brzuszne. Zbyt pośpieszne wprowadzenie ćwiczeń na brzuch po cesarskim cięciu może spowodować ból, nieodpowiednie gojenie rany, a także bliznowacenie się tkanki. Jednak nie oznacza to, że kobieta ma nie uprawiać żadnej aktywności.

Im szybsza mobilizacja, tym szybciej kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Początkowo powinna jak najszybciej wstać z łóżka. Oczywiście nie wcześniej, niż po kilku godzinach od znieczulenia, ponieważ zbyt szybka pionizacja może wywołać np. popunkcyjne bóle głowy. Aby organizm zregenerował się po porodzie, przez pierwsze 2 tygodnie kobieta powinna przede wszystkim odpoczywać i spać, kiedy tylko pozwala jej na to dziecko. Ma pełne prawo prosić bliskich o pomoc, jednak z drugiej strony nie powinna być we wszystkim wyręczana. Podstawowym ćwiczeniem, jakie wykonuje w tym czasie, jest wstawanie z łóżka. Może się to wydać dziwne, jednak po porodzie każda kobieta przekonuje się, jak ciężki jest to wysiłek.

Zalety ćwiczeń po cesarskim cięciu

Mimo że mobilizacja do ćwiczeń jest trudna, kobieta powinna zdawać sobie sprawę z wielu korzyści, jakie niosą one po cesarskim cięciu. Przede wszystkim aktywność pomaga uporać się z zaparciami. Po znieczuleniu motoryka przewodu pokarmowego jest przez pewien czas „rozleniwiona”. Aktywność fizyczna pomaga w usprawnieniu pracy jelit i zredukowaniu zaparć. Wczesne ćwiczenia fizyczne pozwalają szybciej przywrócić funkcje układu moczowego – po znieczuleniu kobieta jeszcze przez jakiś czas może mieć problem z czuciem parcia na pęcherz. Kolejną zaletą aktywności fizycznej jest szybsza redukcja poporodowych obrzęków.

Zmniejszenie masy ciała nie powinno być główną motywacją do ćwiczeń po porodzie, ponieważ zbyt szybka utrata kilogramów wpływa niekorzystnie na laktację. Zdrowe odżywianie wraz z aktywnością fizyczną pozwalają naturalnie wrócić do formy bez stosowania redukcyjnych diet. Ważnym argumentem przemawiającym za ćwiczeniami po cesarce jest skrócenie okresu połogu, a konkretnie czasu krwawienia poporodowego.

Nie można również zapominać o psychologicznych korzyściach aktywności fizycznej. Wydzielane przy ćwiczeniach endorfiny i serotonina są pomocne w tym trudnym czasie dla kobiety, jakim jest połóg. Zachwianie równowagi hormonalnej jest większe niż podczas ciąży, co zwiększa ryzyko np. depresji. Serotonina i endorfiny, które są określane potocznie hormonami szczęścia, pomagają kobiecie przetrwać ów czas.

Jakie ćwiczenia po cesarce są odpowiednie?

Niżej przedstawiono kilka rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać już po 2. tygodniach od cesarskiego cięcia. Bardziej intensywne ćwiczenia nie powinny być wdrażane szybciej niż po 10. tygodniu, a czasem nawet później. Niestety z powrotem na fitness kobieta musi jeszcze poczekać.

Przykładowe ćwiczenia po cesarce to:

  • kobieta leży na plecach, ugina nogi w kolanach, wsuwa między nie poduszkę, ramiona leżą wzdłuż tułowia. Kobieta unosi biodra do góry, napina pośladki i wraca do pozycji wyjściowej;
  • kobieta leży na brzuchu z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi równolegle do przodu. Powoli unosi ręce ponad powierzchnię;
  • kobieta siedzi, ma wyprostowane plecy, ugina nogi w kolanach (wkłada między nie poduszkę) i podtrzymuje je rękami. Następnie powoli zaokrągla plecy, odchyla tułów do tyłu przy wciągniętym brzuchu.

Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarskim cięciu:

  • kobieta leży na plecach, ugina nogi w kolanach, stopy rozstawione są na szerokość bioder, dłonie dotykają karku. Następnie kobieta prawą ręką sięga lewego kolana, nie przyciąga brody do klatki piersiowej. Powtarza czynność przeciwną ręką;
  • kobieta siedzi z nogami zgiętymi w kolanach, poduszkę trzyma obiema rękami, odchyla tułów delikatnie w tył i skręca raz w jedną, raz w drugą stronę.

Przedstawione ćwiczenia początkowo mogą okazać się zbyt trudne. W takim wypadku można zacząć po prostu od napinania mięśni brzucha w pozycji leżącej. Jeśli kobieta czuje ciągnięcie w ranie, znaczny ból, powinna przerwać wykonywanie ćwiczenia. W przeciwnym razie może sobie tylko zaszkodzić.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie