Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na szpagat męski i damski – propozycje ćwiczeń rozciągających
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na szpagat męski i damski – propozycje ćwiczeń rozciągających

Kobieta, która robi szpagat

Fot: sank1980 / gettyimages.com

Skuteczne ćwiczenia rozciągające do szpagatu można wykonywać w staniu, leżeniu i siadzie. Ważne, aby poprzedzić je rozgrzewką i wykonywać regularnie. Ćwiczenia do szpagatu męskiego powinny obejmować wnętrza ud, a do damskiego – przód i tył uda.

Wykonując ćwiczenia do szpagatu należy pamiętać o oddychaniu. Przed pogłębieniem pozycji należy wziąć wdech, a pogłębiając ją – wydech. Ważne jest też symetryczne rozciąganie obu nóg.

Ćwiczenia na szpagat – zasady rozciągania

Bardzo ważne, zarówno przy ćwiczeniach do szpagatu dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych, jest odpowiednie rozgrzanie mięśni. Rozgrzewka chroni przed kontuzją i przygotowuje ciało do pracy. Rozciąganie powinno być prowadzone do granicy bólu. Należy chwilę pozostać w konkretnej pozycji – może to być od 20-30 sekund do nawet minuty. W miarę możliwości napięcie mięśniowe można pogłębiać. Równie istotne jest prostowanie kolan i ściąganie palców. Ten pierwszy zabieg pozwala na zachowanie prawidłowej pozycji, a drugi – zwiększa napięcie mięśni i przyspiesza rozciąganie. Ćwiczenia do szpagatu należy wykonywać regularnie od 3 nawet do 5 razy w tygodniu. Najlepiej robić pomiędzy nimi jeden dzień przerwy. Niektóre osoby rozciągają się codziennie, nie odczuwając dyskomfortu w ciele.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze ćwiczenia rozciągające

Zobacz film: Poranne rozciąganie - zestaw ćwiczeń. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu – rozgrzewka

Rozgrzewka przed ćwiczeniami rozciągającymi do szpagatu powinna trwać 10-15 minut. Dobrze, aby znalazły się w niej: trucht, podskoki z unoszeniem kolan jak najwyżej, pajacyki, krążenia bioder i kolan oraz wymachy bioder. Warto też wykorzystać skręty bioder z zachowaniem nieruchomego tułowia.

Ćwiczenia na szpagat męski

Ćwiczenia na szpagat męski można robić zarówno w leżeniu, siadzie, jak i w staniu. Wystarczy kilka powtórzeń, wykonywanych regularnie. Szpagat męski, tzw. sznurek umożliwią dobrze rozciągnięte przywodziciele ud. Aby to osiągnąć, połóż się na plecach, przy ścianie. Unieś nogi i oprzyj je o ścianę. Umieść dłonie na wewnętrznej stronie ud. Próbuj złączyć nogi, pokonując nimi opór dłoni przez 20-30 sekund. Kolejna propozycja, także w leżeniu, wygląda podobnie. Leżąc, zrób jak największy rozkrok. Oprzyj pięty i ścianę i pozostań w tej pozycji przez 20-40 sekund. Kiedy poczujesz, że twoje mięśnie się rozluźniają, zrób wydech, zwiększając rozkrok i wytrzymaj tak kolejne 20-40 sekund. Pompka japońska to następna propozycja ćwiczenia na szpagat męski. Stań w szerokim rozkroku i zrób skłon.

Oprzyj dłonie na podłodze w taki sposób, aby ramiona znalazły się w jednej linii pod barkami. Wykonaj ruch, który przypomina falę: zbliż do podłogi najpierw twarz, następnie klatkę piersiową i na końcu miednicę. Następne ćwiczenie rozpoczyna się od siadu ze złączonymi stopami, który jest podobny do siadu tureckiego. Nie trzeba jednak krzyżować nóg. Złap rękoma za stopy i przyciągnij je jak najbliżej ciała tak, aby zbliżyć kolana do podłogi. Jeśli chcesz, połóż łokcie na udach, zwiększając tym samym siłę działającą na mięśnie. Ostatnie dwa ćwiczenia na szpagat męski należy wykonać w staniu. Stań w szerokim rozkroku i mocno wciśnij stopy w podłoże. Napięcie działa tutaj na mięśnie wewnętrzne ud.

Wytrzymaj w tej pozycji przez około 30 sekund, a następnie rozluźnij ją i nieco zwiększ rozkrok. Ostatnie ćwiczenie rozpoczyna się od szerokiego rozkroku. Weź głęboki wdech, a z wydechem pochyl się do przodu. Pozostań w takiej pozycji przez kilkanaście sekund, po czym zrób skłon do prawej, a następnie do lewej stopy. Jeśli możesz, przybliż klatkę piersiową do nogi. Pamiętaj, aby zachować przy tym proste plecy. Zwiększaj rozkrok z kolejnymi powtórzeniami.

Ćwiczenia do szpagatu damskiego

Do szpagatu damskiego należy rozciągnąć przede wszystkim czworogłowe oraz dwugłowe mięśnie ud, czyli przednią i tylną część nogi. Podobnie jak w przypadku rozciągania do sznurka, wystarczy kilka powtórzeń konkretnego ruchu. Niezwykle istotna jest regularność treningu. Warto wykorzystać ćwiczenia, takie jak rozciąganie w klęku, przyciąganie stopy do pośladka oraz rozciąganie izometryczne mięśnia dwugłowego. Wykonując wszelkiego rodzaju klęki, najlepiej podłożyć pod kolana coś miękkiego lub ćwiczyć na materacu. Skuteczne będą także wypady. Rozpocznij od przyjęcia takiej pozycji, aby noga z przodu była ugięta pod kątem 90 stopni. Tylną nogę oprzyj na goleniu, klękając.

Rozluźnij biodra i pozwól, aby opadły. Zwiększ napięcie w mięśniach, wciskając biodra w stronę podłogi. Pozostań w tej pozycji przez 30-40 sekund. Kolejne ćwiczenie także wykonaj w klęku. Przyciągnij stopę tylnej nogi do pośladka. Ważne, aby plecy były przy tym proste.

Ćwiczenie do szpagatu rozciągające mięsień dwugłowy uda także można zrobić, klęcząc. Wyprostuj nogę z przodu i cofnij biodra. Mocno dociśnij piętę przedniej nogi do podłoża i pozostań w takiej pozycji przez 30 sekund. Po upływie tego czasu rozluźnij mięsień, a następnie pochyl się w przód, zachowując przy tym proste plecy. Ostatnie ćwiczenie do szpagatu damskiego to wypad. Noga znajdująca się z przodu powinna pozostać ugięta w kolanie pod kątem 90 stopni. Z kolei tylna noga ma być wyprostowana, a jej pięta nie powinna dotykać podłoża. Najlepiej wytrzymać w tej pozycji 30-40 sekund, nie wykonując pulsujących ruchów. Każde ćwiczenie należy wykonać na obie strony.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ mięśniowy

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

http://portalaktywni.com/aktualnosci/jakie-cwiczenia-nalezy-wykonywac-szpagat/

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/jak-zrobic-szpagat-cwiczenia-rozciagajace-do-szpagatu_42656.html

https://www.youtube.com/watch?v=6P1dbUWLW_g

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
164
16
Polecamy
Ćwiczenia na kolana:
wzmacniające, izometryczne, na szpotawe i koślawe kolana
Ćwiczenia na kolana: wzmacniające, izometryczne, na szpotawe i koślawe kolana TVN zdrowie
Ujędrniające i wyszczuplające ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud – przykłady
Ujędrniające i wyszczuplające ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud – przykłady TVN zdrowie
Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt?
Mięśnie pośladkowe – jak je prawidłowo ćwiczyć, by trening przyniósł efekt? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?