Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skolioza - ćwiczenia rehabilitacyjne i korekcyjne. Jak wykonywać?
menu
Polub nas na Facebooku

Skolioza - ćwiczenia rehabilitacyjne i korekcyjne. Jak wykonywać?

Masażysta

Fot: GettyImages-Aj Watt

Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i niewłaściwa postawa to główne przyczyny kłopotów z kręgosłupem. Skrzywienie boczne, nazywane też skoliozą, uznane zostało za chorobę cywilizacyjną, z którą zmagają się nawet najmłodsi. Najskuteczniejszą terapią są ćwiczenia na skoliozę.

Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa podczas codziennych czynności powoduje powstawanie skrzywień bocznych – skoliozy prawo- lub lewostronnej. Najlepszą profilaktyką i metodą leczenia jest odpowiednia aktywność fizyczna. 

Najważniejsze ćwiczenia na skoliozę to rozciąganie i likwidowanie przykurczów mięśni, które w dużej mierze odpowiedzialne są za powstawanie wad postawy.

Skrzywienie boczne kręgosłupa w początkowym stadium często nie daje żadnych objawów. Można je jednak wykryć poprzez proste badanie, tzw. test Adamsa, polegający na wykonaniu skłonu – w takiej pozycji widoczna staje się niemal każda nieprawidłowość.

Ćwiczenia przy skoliozie – czy warto je wykonywać?

Uważa się, że dzienna dawka ruchu, uprawianie sportu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania skrzywień kręgosłupa. Siedzący tryb życia natomiast zwiększa ryzyko rozwoju skoliozy. Aby ustrzec się przed problemami z kręgosłupem, warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia, głównie rozciągające i zapobiegające powstawaniu przykurczów. 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w postaci skrzywienia bocznego należy rozpocząć rehabilitację. Problemy tego typu powinno się skonsultować ze specjalistą (ortopedą), który potwierdzi bądź wykluczy skoliozę i zaproponuje najlepszy rodzaj treningu. 

Niezwykle ważna jest diagnostyka dzieci, gdyż kłopoty z kręgosłupem pojawiają się nawet u najmłodszych. Ćwiczenia przy skrzywieniu bocznym nie są skomplikowane. Warto wykonywać je regularnie, ponieważ poprawiają postawę ciała, a przy okazji modelują sylwetkę. Skoliozę u dzieci w wieku szkolnym można leczyć na zajęciach korekcyjnych, które często organizowane są w placówkach szkolnych. 

Jakie treningi są najskuteczniejsze w walce o proste plecy? 

W pierwszej kolejności należy wymienić te rozciągające, które odgrywają niezwykle ważną rolę w niwelowaniu skutków skrzywień kręgosłupa. Ćwiczenia na skoliozę u dzieci i dorosłych powinny być zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju wady, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nieodpowiednie lub źle wykonywane mogą jedynie zaszkodzić, pogłębiając i utrwalając skrzywienie boczne. 

Największych rezultatów ćwiczeń na skoliozę prawostronną lub lewostronną należy spodziewać się w przypadku dzieci i młodzieży. Dorośli mogą liczyć jedynie na poprawę i zmniejszenie dolegliwości, a nie na zupełne wyleczenie wady. Warto też pamiętać, że im wcześniejsze stadium skoliozy, tym większe szanse na powodzenie terapii.

Sprawdź jakie ćwiczenia wykonywać na ból kręgosłupa lędźwiowego:

Zobacz film: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego. Źródło: Dzień dobry TVN

Skolioza: ćwiczenia rehabilitacyjne

Wyleczenie skoliozy w wielu przypadkach nie jest możliwe, zwłaszcza jeśli została zauważona późno, nie pomaga także leczenie farmakologiczne. Skrzywienie kręgosłupa może początkowo nie dawać żadnych objawów. Dopiero w starszym wieku pojawiają się dolegliwości. 

Tabletki przeciwbólowe pomagają jedynie doraźnie, dlatego należy pomyśleć o odpowiedniej rehabilitacji – warto w tym celu zasięgnąć porady ortopedy i fizjoterapeuty. Treningi wykonywane na skrzywienie boczne kręgosłupa mają wydłużyć, uelastycznić i wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe oraz zachować ruchomość kręgów (ćwiczenia asymetryczne i symetryczne). 

Oprócz zalecanych przez fizjoterapeutę ćwiczeń korzystny wpływ na kondycję kręgosłupa mają też zajęcia na basenie oraz uprawianie różnego rodzaju sportów. Przykładowe aktywności fizyczne to zwisy na drabinkach, skłony w przód, pionowe nożyce nogami i rękami w pozycji na brzuchu. 

Doskonale sprawdza się również ćwiczenie zwane deską, polegające na ustawieniu ciała w linii poziomej (podparcie na ramionach i stopach) i naprzemiennym wyciąganiu rąk do przodu. Innym popularnym i prostym treningiem dla osób ze skoliozą jest żabka – w pozycji leżącej na brzuchu należy podnosić ręce i zataczać nimi kręgi, podobnie jak podczas pływania.

Ćwiczenia na skoliozę u dzieci, dorosłych – jak wykonywać?

Ćwiczenia na skoliozę u dzieci warto wykonywać zarówno w domu, jak i na specjalnych zajęciach korekcyjnych. Im więcej ruchu i aktywności zapewni się najmłodszym, tym lepiej. Ważne, aby treningi były wykonywane systematycznie, najlepiej codziennie przez około 45 minut. Plan tych zajęć powinien ustalić fizjoterapeuta, dostosowując go do potrzeb i możliwości pacjenta. 

Ćwiczenia na skoliozę prawostronną i lewostronną polegają na wzmacnianiu prostownika grzbietu, a także na wyginaniu kręgosłupa w przeciwną do skrzywienia stronę. Niektóre z elementów treningu warto wykonywać pod okiem specjalisty, aby nie pogłębić wady.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
7
Polecamy
Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa
Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa TVN zdrowie
Ćwiczenia na równowagę - czym są i po co je wykonywać?
Ćwiczenia na równowagę - czym są i po co je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Korekcyjne ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa dla dzieci i dorosłych
Korekcyjne ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa dla dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?