Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

stefanamer/getty images

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Ćwiczenia na wzmocnienie erekcji to przede wszystkim metody poprawiające stan mięśni Kegla (chodzi o ich regularne napinanie i rozluźnianie), a także regularny wysiłek fizyczny (bieganie, pływanie, ćwiczenia aerobowe na siłowni). Do ćwiczeń poprawiających potencję należą także metody Semansa i Mastersa Johnsona.

Czytaj też:

Co to jest erekcja?

Erekcja, inaczej wzwód, to fizjologiczne zjawisko polegające na powiększeniu i usztywnieniu narządu płciowego. Najczęściej termin ten odnosi się do wzwodu penisa (prącia) u mężczyzny. Spowodowane jest gwałtownym napływem krwi tętniczej i zmniejszonym odpływem krwi żylnej z tego organu po pobudzeniu seksualnym. Bodziec pobudzający wzwód pochodzi zazwyczaj z mózgu (po zadziałaniu bodźców zmysłowych) lub z nerwów czuciowych, znajdujących się w narządach płciowych, po stymulacji dotykowej. Wyróżnia się trzy typy erekcji:

Podczas erekcji następuje także pobudzenie ośrodka wytrysku, który znajduje się w rdzeniu przedłużonym mózgowia, jednak nie każdy wzwód prowadzi do ejakulacji (wytrysku).

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Wśród zaburzeń erekcji wyróżniamy czynniki psychogenne takie jak stres czy uzależnienia (alkoholizm, nikotynizm, przyjmowanie narkotyków) oraz czynniki organiczne, np. starszy wiek mężczyzny i związany z tym niedobór testosteronu (tzw. andropauza), zaawansowana cukrzyca, stany po udarze mózgu i zawale serca (miażdżyca), nadciśnienie tętnicze, depresja, stany po usunięciu prostaty czy urazach rdzenia kręgowego oraz stosowanie niektórych leków, takich jak leki neuroleptyczne, przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie krwi, przeciwnowotworowe.

Wszystkie te zaburzenia prowadzić mogą do dysfunkcji seksualnej, jaką jest tzw. impotencja (brak erekcji i ejakulacji, pomimo podniecenia seksualnego), co uniemożliwia odbycie stosunku płciowego.

Do metod poprawiających erekcję należą metody niefarmakologiczne (psychoterapia, ćwiczenia wzmacniające potencję) oraz terapie lekowe (np. stosowanie preparatów testosteronu i inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 – popularny sildenafil, czyli Viagra). Warto również wykonywać proste ćwiczenia na erekcję.

Jakie są skuteczne ćwiczenia na poprawę erekcji?

Do ćwiczeń poprawiających potencję u mężczyzn należą przede wszystkim ćwiczenia aerobowe, czyli dostarczające organizmowi dużą ilość tlenu podczas wysiłku fizycznego. Ćwiczenia te zapewniają rozszerzenie naczyń krwionośnych i odpowiednią podaż tlenu do każdej komórki w ciele człowieka. Swobodny przepływ krwi do narządów płciowych zapewnia wydłużenie i poprawę erekcji. Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są także naturalne endorfiny, które korzystnie wpływają na psychikę, co również pozytywnie wpływa na jakość życia seksualnego mężczyzny.

Ćwiczenia na potencję to m.in. szybkie, regularne spacery, bieganie kilka razy w tygodniu około godziny, pływanie, wykonywanie pompek czy przysiadów. Wszystkie te aktywności znacząco poprawiają kondycję organizmu i ułatwiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Regularne ćwiczenia wzmacniające oraz poprawiające wydolność wpływają także na redukcję tkanki tłuszczowej oraz na zwiększenie tkanki mięśniowej mężczyzny, co przyczynia się do większego komfortu psychicznego, a co za tym idzie także do poprawy potencji.

Ćwiczenie mięśni erogennych, czyli popularnie nazywanych mięśniami Kegla, również wzmacnia i wydłuża męską erekcję. Mięśnie te znajdują się w dnie miednicy, następnie przechodzą w okolice kości ogonowej oraz łonowej, dosięgając podstawy prącia. Najłatwiej je zlokalizować podczas oddawania moczu – są to mięśnie, które napinamy, chcąc powstrzymać wypływ moczu. Regularnie ćwiczone mięśnie Kegla pozwalają poprawić potencję i lepiej kontrolować wytrysk. Ponadto zabezpieczają przed problemami z oddawaniem moczu.

Do ćwiczeń rozwijających mięśnie Kegla należą metody ich napinania – kilka razy dziennie po dwie sekundy. Inną metodą poprawiającą jakość mięśni Kegla jest ćwiczenie polegające na napinaniu mięśni podbrzusza tak, aby podnieść jądra, siedząc na krześle. Po ich uniesieniu należy wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, po czym rozluźnić ciało. Wykonując ćwiczenia mięśni Kegla, należy pamiętać o regularnym oddychaniu.

Metoda Semans’a, poprawiająca erekcję i opóźniająca wytrysk nasienia, polega na regularnej stymulacji penisa do momentu osiągnięcia pełnego wzwodu i zaprzestaniu bezpośrednio przed ejakulacją.

Metoda uciskowa Mastersa Johnsona zakłada wstrzymanie ejakulacji poprzez silne, kilkusekundowe uciśnięcie żołędzi prącia w stanie pełnego wzwodu. Pozwala to na przedłużenie erekcji oraz uniknięcie przedwczesnego wytrysku.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji. https://fizjoterapeuci.org/wp-content/uploads/rehabilitacja_artykul_2014_02.pdf

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
8
Polecamy
Przedwczesny wytrysk - sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny
Przedwczesny wytrysk - sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny Dzień Dobry TVN
Jak przedłużyć stosunek domowymi sposobami lub ćwiczeniami?
Jak przedłużyć stosunek domowymi sposobami lub ćwiczeniami? Dzień Dobry TVN
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa?
Jakie są przyczyny zaburzeń?
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń? TVN zdrowie
Problemy z erekcją:
przyczyny fizyczne i psychiczne oraz leczenie:
środki bez recepty, zastrzyki lub bypassy
Problemy z erekcją: przyczyny fizyczne i psychiczne oraz leczenie: środki bez recepty, zastrzyki lub bypassy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty