Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cukrzyca to podstępna choroba - czy wiesz o niej wszystko? Zobacz zapis czatu z prof. Krzysztofem Łabuzkiem 
menu
Polub nas na Facebooku

Cukrzyca to podstępna choroba - czy wiesz o niej wszystko? Zobacz zapis czatu z prof. Krzysztofem Łabuzkiem 

prof. Krzysztof Łabuzek

Fot: 36,6

Cukrzyca to podstępna choroba, która diagnozowana jest coraz częściej. Odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania dotyczące tej choroby udzielał ekspert programu 36,6°C, czyli prof. Krzysztof Łabuzek.

Cukrzyca to podstępna choroba, która do niedawna była diagnozowana głównie u osób starszych. Teraz jednak, bardzo często na skutek niewłaściwej diety, diagnozowana jest coraz częściej u osób młodych. Mowa tu o cukrzycy typu 2, która ma bezpośredni związek z otyłością oraz dietą. W przypadku cukrzycy typu 1 dochodzi do uszkodzenia komórek trzustki, które odpowiadają za wydzielanie insuliny i jest to choroba autoimmunologiczna, na której rozwój chorzy nie mają wpływu.

Po czym poznać, że cukrzyca może dotyczyć właśnie nas? U chorych występuje:

  • silne, niezaspokojone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • odczuwanie silnego głodu,
  • zmniejszenie wagi ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • senność,
  • osłabienie,
  • rozdrażnienie,
  • mdłości i wymioty,
  • pękanie kącików ust i objawy skórne, takie jak wzmożone łuszczenie się naskórka, przesuszenie i szorstkość skóry,
  • opuchnięte i czerwone gardło, czasem również nalot na migdałkach,
  • glukoza w moczu,
  • cuchnący oddech - przypominający zapach acetonu.

W zależności od rodzaju cukrzycy stosuje się inne leczenie (dietę, podawanie insuliny). O metody leczenia cukrzycy mogliście zapytać na czacie eksperta - prof. Krzysztofa Łabuzka.

Prof. Łabuzek na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem. 

Czy stosowanie metforminy 500 mg dziennie może mieć skutki uboczne?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Mało prawdopodobne. Stosowanie takiej dawki nie ma sensu ponieważ minimalną dawką na dobę, która ma jakieś znaczenie kliniczne jest 1500 mg. Mniejsza dawka nie powinna być stosowana.

Lekarz zdiagnozował u mnie stan przedcukrzycowy i od pół roku biorę metforminę 500 mg. Czasami czuję się słabo. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Powinno się stosować dietę o bardzo niskim indeksie glikemicznym (zero mleka, zero owoców, zero cukrów prostych), a metformina powinna być stosowana 2-3 tysiące mg na dobę.

Ile posiłków w ciągu dnia powinny jeść osoby z cukrzyca typu 2 i jakie powinny być przerwy pomiędzy nimi?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Zaleca się jedzenie 3 głównych posiłków - śniadanie, obiad, kolacja. Przy czym kolacja powinna być niewielka, a śniadanie spore. Do tego chorzy powinni jeść drugie śniadanie i podwieczorek.

Czy przejście na dietę wegetariańską bądź wegańską jest dobrym rozwiązaniem dla osoby z cukrzycą typu 2?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa, o ile będzie stosowana w wersji o niskim indeksie glikemicznym (tj. ze znacznym ograniczeniem owoców). Dieta wegańska nie jest dietą zdrową i nie jest polecana nikomu.

Ruch fizyczny. Czy rower stacjonarny codziennie wskazany zamiast spacerów ? Mam cukrzycę typ 2 na insulinie.

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Bardzo dobry pomysł.

Dlaczego cytrusy nie są polecane dla diabetyków? Czy to prawda, że gruszki obniżają indeks glikemiczny posiłku?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Wszystkie cytrusy z wyjątkiem cytryny, maja wysoki indeks glikemiczny. Jeśli ktoś ma cukrzycę i musi jeść owoce, niech je te o niższym indeksie glikemiczny, tj. twarde jabłka, gruszki, śliwki oraz tzw. runo leśne.

Czy mleko i produkty mleczne są wskazane dla cukrzyków? Które mleko jest lepsze- krowie, kozie czy roślinne?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Mleko nie jest wskazane w cukrzycy, ponieważ jest stosunkowo wysoko kaloryczne i ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny.

Gdzie znajdę najlepsza tabelkę z produktami z niskim indeksem glikemicznym?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
W internecie.

Czy diabetycy powinni ograniczyć pieczywo i w ogóle gluten?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
W przypadku cukrzycy typu 1 lub 2 nie ma wskazań do ograniczenia glutenu, chyba że chorobom tym towarzyszy celiakii lub nadwrażliwość na gluten. Pieczywo z wysoko oczyszczonej mąki nie jest najlepszym pożywieniem w cukrzycy.

Czy zalecenia żywieniowe dla osób ze stanem przedcukrzycowym są takie same jak dla osób z cukrzycą? Czy stan przedcukrzycowy można wyleczyć, jak?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Zalecenia są bardzo podobne (wysiłek tlenowy, redukcja masy ciała, niski indeks glikemiczny). O ile stan przedcukrzycowy nie jest uwarunkowany genetycznie to wyleczenie jest możliwe.

Ile czasu po posiłku (lub przed) można podjąć aktywność fizyczną?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Wszystko zależy od tego, jak obfity jest posiłek, jaki jest rodzaj pokarmu i jaka jest intensywność wysiłku.

Mam insulinoodpornodc i nie tolerancje glukozy jak się odzywiac

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Proszę stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym i godzinę wysiłku tlenowego dziennie. Można rozważyć wprowadzenie metforminy (stosować zgodnie z zaleceniami lekarza).

Czy kawa i czarna lub zielona herbata mają wpływ na poziom glukozy we krwi ?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Bardzo niewielki, o ile nie są słodzone.

Czy duży wpływ na stres na poziom glukozy we krwi?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Sytuacja stresowa związana jest z wyrzutem kortyzolu (hormonu stresu), który może podwyższyć poziom glukozy.

Witam byłam u ginekologa i okazało się że choruje na pcos. Strasznie przytyłam przy tym a wcześniej byłam chuda. Do tego jestem insulinooporna. Staramy się o dziecko i nawet to jest mi ciężko zajść.Mój wiek 28lat. Zaczęło mi przeszkadzać to że już nie wyglądam tak jak kiedyś. Planuje wizytę u dietetyka.lekarz powiedzial ze to idzie genami. Cukrzyce maja obydwie babcie. Co oprocz diety i cwiczen moge zrobić by wrocic do dawnego zycia. I czy cwiczenia musza byc dzien na dzien. Pozdrawiam

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Powinna Pani stosować 1400 kcal dziennie, godzinę wysiłku tlenowego codziennie i do tego dwa do trzech gramów metmorfiny (zgodnie z zaleceniem lekarza).

Czy są produkty obniżające indeks glikemiczny posiłku?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Indeks glikemiczny produktów węglowodanowych możemy obniżyć poprzez połączenie ich z tłuszczem (podnosi to ich kaloryczność) lub łącząc z błonnikiem pokarmowym (zawiera znikome ilości kalorii).

Czy pompę insulinową można stosować przy każdej cukrzycy?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Są to urządzenia zarezerwowane dla cukrzycy tupu 1 (bezwzględny niedobór insuliny).

Jakie witaminy i suplementy są wskazane dla osób z cukrzycą?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Przy racjonalnym odżywianiu się - żadne.

Czy to prawda, że zgodnie z badaniami osoby z cukrzycą powinny ograniczyć jajka oraz ryby? Jak często można spożywać te produkty?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Jajka oraz ryby nie są przeciwwskazane w cukrzycy. Zgodnie z zaleceniami zdrowego żywienia możemy jeść do kilku w tygodniu, a rybę 2-3 razy w tygodniu.

Czy owoce należy jeść w trakcie jedzenie innego posiłku (z białkiem lub z tłuszczem) czy jako samodzielny posiłek? (cukrzyca typu 2)

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
W cukrzycy typu 2 nie powinno się jeść żadnych owoców z wyjątkiem tzw. runa leśnego: poziomki, truskawki, jagody, borówki, jeżyny. Mają one niski indeks glikemiczny. Nie powinno się jeść żadnych cytrusów.

Jaki rodzaj wysiłku fizycznego jest najlepszy dla diabetyków?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Najlepszym rodzajem wysiłku fizycznego dla każdego jest wysiłek tlenowy (jest dobry dla każdego, także zupełnie zdrowych osób) od 30 do 60 minut. (spacer, jogging, joga, fitness, pływanie, nordic walking, tzw. cardio na siłowni).

Ile wody w ciągu dnia powinny pić osoby z cukrzycą typu 2?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Przy prawidłowych glikemiach tyle samo co zdrowe osoby czyli od 1,5-2 litrów.

Witam mam cukrzycę typu 2 .Jak pokonać głód zwłaszcza wieczorny .Staram się pilnować cukru bo nie stosuje leków.Puki co udaje się tylko to wieczorne podjadanie.Z tym nieradzę sobie.Dziękuję Zofia

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Proszę "podjadać" rzeczy o niskim indeksie glikemicznym lub nisko kaloryczne. Proszę zjadać wieczorem np. kilogram ogórków (postać nie ma znaczenia), kilogram pomidorów, dziesięć rzodkiewek, całego kalafiora lub brokuły. Produkty te wypełnią żołądek, zaspokoją głód i są nisko kaloryczne.

Jaką dawkę witaminy D powinny zażywać osoby z cukrzycą (2 typ)? Czy powinno się suplementować razem z witaminą D również witaminę K2-MK7?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Suplementacja i jej wysokość zależy od wyjściowego poziomu w surowicy. Jeśli jest bardzo znaczny niedobór należy stosować ok. 10 000 jednostek dziennie. Jeśli niedobór jest niewielki wystarczy od 2-4 tysięcy dziennie. stosowanie witaminy K2 u pacjentów z prawidłową florą jelitową nie jest zalecane (brak badań klinicznych).

Witam, od 2 lat mam problem z nieprawidłową glukoza na czczo. Mam 27 lat i ważę 53 kg. Cukier na czczo 107 w teście obciążenia glukozą po 2 h wynik 139. Poziom insuliny na czczo 6. Wyniki cały czas na czczo są w przedziale od 102-114. Zmieniłam nawyki żywieniowe nie piję już napojów gazowanych, słodkich napojów, nie jem chipsów, ograniczyłam słodycze, nie słodzę herbaty/kawy, nie palę papierosów o nie piję alkoholu. Od 3 lat choruje na subkliniczna niedoczynność tarczycy. Codziennie na czczo przyjmuje lek euthyrox 62,5. Nie wiem dlaczego poziom cukru nie spada i co mogę zrobić żeby obniżyć ten poziom. Niestety jestem osobą która często się stresuje. W rodzinie nikt nie choruje na cukrzycę. Proszę o odpowiedź gdzie mogę się udać i uzyskać pomocy gdyż od lekarza rodzinnego usłyszałam, że jeśli nie przytyję to cukrzyca się nie rozwinie...

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Jest to klasyczny stan przedcukrzycowy, który leczy się dietą o niskim indeksie glikemicznym (zero słodyczy, białej mąki) systematycznym wysiłkiem tlenowym (godzinna dziennie) oraz metforminą, wedle wskazań lekarza. Warto leczyć stan przedcukrzycowy, ponieważ nieleczony może przejść w cukrzyce typu 2.

Czy morwa biala faktycznie moze byc pomocna w leczeniu cukrzycy? Jesli tak, to jak czesto mozna ja pic?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Morwa biała ma bardzo niewielki wpływ na poziom cukru. Dlatego nie ma rejestracji jako substancja lecznicza, jest jedynie suplementem diety. Z moich własnych obserwacji jej efekt obniżający glukozę we krwi jest bardzo niewielki. Stosować ją można według ulotki, ale nie spodziewajmy się spektakularnych efektów.

Czy osoby z cukrzyca mogą stosować dietę śródziemnomorska?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Tak.

Czy na podstawie jednego badania poziomu cukru we krwi mozna srwierdzic cukrzyce?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Jeśli pomiar cukru wynosi 200 mg% i towarzyszą mu kliniczne cukrzycy to można.

Bardzo lubie slodycze, ale choruje na cukrzyce. Czy chorzy naprawdę musza calkowicie z nich zrezygnować?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
To zależy czy ma Pani cukrzyce typu pierwszego czy drugiego. Jeśli pierwszego to niekoniecznie, trzeba jednak umieć stosować taką dawkę insuliny, która zrównoważy posiłek zawierający słodycze. jeśli ma Pani cukrzycę typu 2 słodycze nie są wskazane i należy ich unikać, zwłaszcza jeśli cukrzycy towarzyszy otyłość.

Czy jeśli oboje rodzice maja cukrzyce tez mogę zachorować?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Jeśli oboje rodzice mają cukrzycę typu 2 istnieje szansa, że Pani też zachoruje. To ryzyko można zmniejszyć jeśli będzie Pani się dużo ruszała i zdrowo odżywiała.

Jestesm szczupla, zdrowo sie odzywiam, tj.unikam zywnosci przetworzonej, jem sporo warzyw, ograniczam mięso mimo to zachorowałam w ciąży na cukrzyce. Dlaczego tak się stało?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
Istnieje duża szansa, że cukrzyca może mieć w Pani przypadku podłoże genetyczne, mimo że w najbliższej rodzinie nikt nie choruje. Bardzo możliwe, któryś z Pani przodków, dwa - trzy pokolenia wstecz, mógł mieć cukrzycę. Bardzo możliwe, że nie będąc w ciąży też zachorowałaby Pani na cukrzycę.

Kiedy możliwy jest przeszczep wysp trzustkowych?

Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek
To zagadnienie jest bardzo trudne ponieważ dokonując przeszczepu wysp trzustkowych od obcej osoby do końca życia trzeba przyjmować leki immunosupresyjne, które mają wiele działań niepożądanych. Stanowi to alternatywną terapię dla podawania insuliny, której przyjmowanie - jeśli jest podawan prawidłowo - nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Zatem decyzja o przeszczepie wysp trzustkowych jest bardzo trudna, dlatego powinna być podejmowana przez zespół ekspertów diabetologów, immunologów, chirurgów transplantologów.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
0
Polecamy
Zobacz zapis czatu o cukrzycy.
Na Wasze pytania odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek
Zobacz zapis czatu o cukrzycy. Na Wasze pytania odpowiadał prof. Krzysztof Łabuzek TVN zdrowie
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona.
Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog  
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona. Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog   TVN zdrowie
Hipochondria – nerwica hipochondryczna.
Objawy oraz leczenie hipochondrii
Hipochondria – nerwica hipochondryczna. Objawy oraz leczenie hipochondrii Dzień Dobry TVN
Wywiad lekarski.
Jak się do niego przygotować?
Wywiad lekarski. Jak się do niego przygotować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Andrzej
Diabetyk
Jakie witaminy i suplementy są wskazane dla osób z cukrzycą?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?