Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zwiastują skurcze brzucha? Przyczyny i objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Co zwiastują skurcze brzucha? Przyczyny i objawy

NAN

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Skurcze brzucha to nieprzyjemna dolegliwość towarzysząca m.in. biegunce. Pojawiają się wraz z bólem w podbrzuszu. Na ogół, aby je zwalczyć, wystarczy zmienić pozycję lub zastosować leki rozkurczowe. Czasami skurcze brzucha wywołuje stres.

Skurcze brzucha bywają czasami objawem kolki jelitowej lub grypy żołądkowej. Często występują z powodu owulacji, przed miesiączką, a nawet w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy mają na celu przygotowanie organizmu matki do porodu. Jeżeli towarzyszą im inne objawy, np. plamienie z dróg rodnych podczas ciąży, mogą sygnalizować poronienie.

Skurcze brzucha a dieta i stres

Przyczyna skurczów brzucha często tkwi w stresie, który wpływa na cały organizm, a także w niewłaściwych nawykach żywieniowych, które są efektem nieprawidłowo dobranej diety. Bólom brzucha sprzyja spożywanie posiłków w nieregularnych odstępach i w pośpiechu. Skurcze powoduje także przyjmowanie zbyt dużych porcji jedzenia, spożywanie posiłku bezpośrednio przed snem i ciężkostrawna dieta często spotykana w polskiej kuchni. Połączone ze wzdęciami mogą być przyczyną połykania powietrza podczas konsumowania posiłków.

Bóle i skurcze brzucha, zwłaszcza w obrębie jelit, są objawem nietolerancji laktozy występującej w produktach mlecznych, która spowodowana jest niedostateczną aktywnością enzymu laktazy odpowiedzialnego za trawienie tego cukru. Nietolerancja laktozy generuje kolki jelitowe, biegunki, skurcze żołądka i wzdęcia.

Skurcze brzucha i biegunka

Biegunka pojawia się z powodu infekcji bakteryjnej lub wirusowej, kiedy pożywienie lub woda z zarazkami dostanie się do układu pokarmowego. Towarzyszą jej skurcze brzucha i nagląca potrzeba wypróżnienia. Biegunka przeciągająca się do 10 dni i powyżej przybiera postać przewlekłą i może jej towarzyszyć duża utrata wagi oraz anemia. Konsekwencją biegunki jest odwodnienie, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy zwiększyć podaż płynów, zwłaszcza tych wzbogaconych o elektrolity. Jeżeli nie wystąpią dodatkowe objawy i biegunka nie trwa dłużej niż kilka dni nie jest wymagane szczególne leczenie. Niezbędne jest spożywanie wtedy pokarmów bogatych w błonnik, takich jak kasze i warzywa.

Skurcze brzucha jako objaw kolki jelitowej u dzieci

Kolka jelitowa występuje najczęściej u dzieci i trwa do 3–4 miesiąca życia. Na jej powstanie nie ma wpływu sposób karmienia. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Jej przyczyną mogą być zaburzenia przewodu pokarmowego, powstawanie gazów lub nietolerancja pokarmowa, zwłaszcza na mleko krowie i gluten. Przyczyną może być nawet podłoże emocjonalne – brak więzi dziecka z rodzicami, stany lękowe lub rozdrażnienie. Objawia się skurczami w żołądku i napadami płaczu. Stolec jest rzadki i przybiera zielonkawe zabarwienie, występuje w nim domieszka śluzu, a wydalaniu towarzyszą duże ilości gazów, z powodu których można zaobserwować powiększony obwód brzucha. W celu wyleczenia kolki należy podawać doustne leki rozkurczowe zalecane przez lekarza i probiotyki. Pomóc może ciepła, rozkurczająca kąpiel. Jednak kolce najlepiej zapobiegać poprzez masaże brzucha, nieprzekarmianie dziecka i podawanie mu herbaty z kopru włoskiego i liści mięty.

Skurcze brzucha podczas okresu

Skurcze brzucha u kobiet mogą występować w tygodniu poprzedzającym miesiączkę jako element tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Objawy nasilają się dwa dni przed miesiączką i w pierwszym jej dniu. Oprócz skurczów w dolnej części brzucha pojawiają się objawy, takie jak zmęczenie, wahania nastrojów lub obniżenie nastroju, lęki, stres, kłopoty z koncentracją, bóle głowy, widoczny przyrost masy i objętości ciała, zwiększona wrażliwość piersi na dotyk, wzdęcia i nudności. Wiele kobiet uskarża się w tym okresie także na spadek libido.

Skurcze brzucha w ciąży

Skurcze brzucha pod koniec ciąży przygotowują macicę do porodu, chociaż nie powodują rozwarcia szyjki macicy. Ich nazwa – skurcze Braxtona-Hicksa – pochodzi od ginekologa, który jako pierwszy opisał je już w XIX wieku. Określane są mianem przepowiadających i pojawiają się 2 tygodnie przed terminem porodu. Mogą wystąpić także dużo wcześniej, już w okolicach 20 tygodnia ciąży. Pojawiają się nagle, w około dwuminutowych odstępach i ustępują w przeciągu dwóch godzin. Objawy nie są intensywne, ból nie nasila się i znika np. po krótkim spacerze.

Jeżeli skurcze brzucha w ciąży odznaczają się dużą intensywnością, a wraz z nimi występują bóle w lędźwiowej okolicy kręgosłupa oraz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, ten stan może sygnalizować poronienie – takie dolegliwości wymagają niezwłocznej hospitalizacji.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
8
Polecamy
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju
Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju TVN zdrowie
Twardnienie brzucha w ciąży - powód do niepokoju?
Twardnienie brzucha w ciąży - powód do niepokoju? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.