Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę? Porady i stosowane metody
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę? Porady i stosowane metody

NAN

Fot: Danilo Rizzuti / stock.adobe.com

Szybkie zajście w ciążę jest pragnieniem wielu kobiet. Nieregularne tempo życia, stres, przemęczenie i niezdrowe nawyki to utrudniają. Istnieją jednak porady, które podpowiadają, co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę.

Nie wszystkie porady i sposoby na szybkie zajście w ciążę są udowodnione i mądre, więc warto mieć do nich zdrowy dystans. Są jednak czynniki, które sprzyjają szybkiemu zapłodnieniu.

Jak szybko zajść w ciążę – porady ogólne

Przede wszystkim aby szybko doszło do zapłodnienia, organizmy przyszłych rodziców powinny być dobrze przygotowane – zadbane i dobrze odżywione. Przygotowując się do zajścia w ciążę, warto więc wdrożyć prawidłową dietę, uprawiać aktywność fizyczną oraz zrezygnować z używek. Przygotowując się do zajścia w ciążę nie wolno zapomnieć o regularnym przyjmowaniu kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad płodowych u rozwijającego się dziecka.

Istotne jest też prawidłowe działanie układu hormonalnego. Kobiety z nieregularnymi miesiączkami powinny skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych i podjęcia ewentualnego leczenia.

Kontrolowanie dni płodnych pomoże jak najszybciej zajść w ciążę

Do zapłodnienia może dojść jedynie wtedy, kiedy stosunek zakończony wytryskiem odbył się w dni płodne, czyli od 4 do 5 dni przed owulacją. U kobiet miesiączkujących regularnie, czyli co 28 dni, do jajeczkowania dochodzi w połowie cyklu. Przy wydłużonych cyklach przyjmuje się, że owulacja występuje 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Kiedy mają miejsce dni płodne można również obliczyć, korzystając z popularnych kalkulatorów czy kalendarzy dostępnych on-line lub w formie aplikacji na smartfony. Sprawdza się to tylko wtedy, jeśli miesiączka występuje regularnie.

Wiele kobiet, szczególnie tych bardziej świadomych swojego ciała, jest w stanie rozpoznać dni płodne ze względu na objawy, które odczuwa. Niektóre doświadczają małego plamienia lub bólu brzucha podczas owulacji, częsta jest także nadwrażliwość sutków oraz zwiększone libido. Objawami jajeczkowania, które występują u wszystkich kobiet, jest podwyższona temperatura oraz zmiana konsystencji i wyglądu śluzu, który staje się rzadszy, ciągnący i przezroczysty. Metoda ta jednak jest dość skomplikowana i na ogół wymaga około roku obserwacji, zanim kobieta jest w stanie samodzielnie z dużą pewnością określić wystąpienie dni płodnych.

Najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie dostępnych w aptece testów owulacyjnych. Wykrywają one stężenie hormonu luteotropowego, który pojawia się w moczu podczas jajeczkowania.

Metody, dzięki którym można szybko zajść ciążę

Wiele osób zaleca przyjmowanie różnych, często dziwacznych pozycji (świecy lub leżenia z nogami do góry) po stosunku. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że mogą one zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Nie istnieją również dane, które potwierdzają większą skuteczność niektórych pozycji seksualnych. Powszechna jest opinia, że pozycje umożliwiające głęboką penetracją, sprzyjają szybkiemu zajściu w ciążę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je wypróbować podczas starań o dziecko.

Tak naprawdę jedyną sprawdzoną i pewną metodą zachodzenia w ciążę jest częste współżycie, choćby ze względu na większą szansę trafienia w dni płodne. Dodatkowo zwiększa ono jakość plemników u mężczyzn, reguluje gospodarkę hormonalną kobiety oraz redukuje stres, który jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z poczęciem dziecka.

Jak szybko można zajść w drugą ciążę?

W drugą ciążę czasami można zajść już 3 miesiące po porodzie, choć są to rzadkie przypadki. Ginekolog podczas rutynowej kontroli po 6 tygodniach od porodu może w przybliżeniu ocenić, czy w najbliższym czasie dojdzie do owulacji. Czynnikiem uznawanym za hamujący owulację, jest karmienie piersią, musi ono jednak przebiegać w sposób niezaburzony, z częstotliwością nie mniejszą niż co 3 godziny, przez co najmniej 30 minut. Warto jednak pamiętać, że nie jest to pewna metoda antykoncepcji i już pierwsza przespana noc dziecka może sprawić, że dojdzie do jajeczkowania. Sygnałem, że organizm kobiety jest gotowy do zapłodnienia, jest pierwsza miesiączka po porodzie. Występuje ona jednak już po pierwszej owulacji, podczas której mogło dojść do zapłodnienia.

Osoby, które starają się szybko zajść w drugą ciąże, powinny zdawać sobie sprawę, że decydują się na duże obciążenie. Organizm kobiety może nie być jeszcze w pełni zregenerowany, a sama ciąża może zaburzać proces karmienia pierwszego dziecka (często dzieciom nie smakuje wówczas pokarm), które według obecnych zaleceń WHO powinno trwać minimum 6 miesięcy aż do 2 lat lub dłużej. Szybkie zajście w drugą ciążę może być też trudne dla pierwszego dziecka i wpływać na jakość stworzonej z nim więzi.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
6
Polecamy
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia?
Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia? Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania Dzień Dobry TVN
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?
Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem? TVN zdrowie
Suchość pochwy przed okresem.
Czy ma ona związek z ciążą?
Suchość pochwy przed okresem. Czy ma ona związek z ciążą? Dzień Dobry TVN
Metoda Billingsa – jedna z naturalnych metod planowania rodziny
Metoda Billingsa – jedna z naturalnych metod planowania rodziny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty