Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, gdy dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami 
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, gdy dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami 

smutne dziecko

Fot. Juanmonino / Getty Images

Niepokoisz się, że twoje dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami? Podczas zabaw stoi z boku, niechętnie rozmawia, nie dzieli się zabawkami, czasem naśladuje kolegów i koleżanki, ale zwykle bawi się równolegle? Jak pomóc dziecku i na co mogą wskazywać te objawy?

Wiek ma znaczenie

Dzieci młodsze bardzo często nie są zainteresowane zabawą z innymi dziećmi. Są skupione na sobie i rodzicach, to z nimi bawią się najlepiej. Co najwyżej mogą zainteresować się zabawkami innych maluchów. W takim zachowaniu nie ma nic zaskakującego – maluszki zwykle bawią się równolegle do siebie, czasem naśladując swoje zachowania.

Już dwulatki są bardzo zainteresowane swoimi rówieśnikami i chętnie sprawdzają, na co mogą sobie pozwolić w ich towarzystwie. Ważne, że dzieci w tym wieku lubią, gdy opiekun jest w pobliżu. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z mamą lub tatą sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniejsze. Szybkie spojrzenie na rodziców i powrót do zabawy – takie zachowania to norma dla maluchów.

W przypadku starszych dzieci rodzice mają obowiązek poznać przyczynę alienacji dziecka, które nie chce przyłączyć się do grupy rówieśniczej. Może okazać się, że jest ono odrzucane, wyśmiewane, a wtedy trzeba natychmiast interweniować. Inną przyczyną alienacji jest nieśmiałość. Takiemu dziecko pomogą zajęcia w grupie oraz zaproszenie od wychowawcy lub rówieśników.

Kiedy można się martwić?

Niepokój rodziców powinno wzbudzić dziecko, które w ogóle nie jest zainteresowane żadnymi kontaktami społecznymi. Z dziećmi jest jak z dorosłymi – każdy ma inne potrzeby społeczne. A teraz w skrócie, kiedy powinniśmy interweniować:

  • brak nawet jednego bliskiego kolegi czy, koleżanki
  • jest smutne, złe z tego powodu, że większość czasu spędza samo,
  • marzy o przyjaźni, byciu w grupie, ale nie potrafi tego osiągnąć,
  • nie potrafi nawiązać relacji z rówieśnikami, o wszystkich mówi, że z jakiegoś powodu mu nie pasują.

Brak zainteresowania rozwojem więzi społecznych może być objawem autyzmu lub zespołu Aspergera, dlatego pomocy należy szukać u psychologa.

Zwykła nieśmiałość?

Jak pomóc dziecku, które jest nieśmiałe? Możecie z powodzeniem odgrywać w domu różne scenki sytuacyjne – np. jak porozmawiać z nowym kolegą, jak poprosić o zabawkę, itp. Opowiadaj dziecku o tym, jak ty sobie poradziłeś z tego typu problemami. Dla malucha rodzic jest wzorem, więc świadomość, że sam mierzył się z takimi problemami i uporał się z nimi jest kojąca.

Wspieraj dziecko – być może łatwiej będzie zaprosić rówieśników do domu, gdzie twój malec czuje się swobodnie. Być może wtedy łatwiej nawiąże kontakt. Bardzo dużo w kontaktach rówieśniczych dają zajęcia pozalekcyjne, gdzie dziecko poznaje nowe osoby i ma ułatwienie w postaci wspólnej pasji, a więc i wspólnego tematu do rozmowy.

Dzieci pewne siebie i wierzące we własne możliwości czują się lepiej w grupie, łatwiej nawiązują kontakty. Należy zauważyć, że nadopiekuńczy rodzice wcale nie wychowają pewnych siebie dzieci. Ważna jest równowaga i świadome rodzicielstwo – pełne miłości, ale i konsekwencji. Wiele o naszym dziecku mogą powiedzieć także jego opiekunowie i wychowawcy ze szkoły, dlatego warto z nimi rozmawiać. 

Czy nieśmiałość to cecha charakteru? Kiedy nieśmiałość przeradza się w fobię społeczną? Po czym poznać, że dziecko ma problemy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
154
21
Polecamy
Moje dziecko mnie okłamuje!
Dowiedz się dlaczego tak się dzieje
Moje dziecko mnie okłamuje! Dowiedz się dlaczego tak się dzieje TVN zdrowie
Jak wygląda bunt pięciolatka i jak sobie z nim radzić?
Jak wygląda bunt pięciolatka i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Nerwica u dzieci - jakie są somatyczne i fizyczne objawy nerwicy i jak ją rozpoznać?
Nerwica u dzieci - jakie są somatyczne i fizyczne objawy nerwicy i jak ją rozpoznać? Dzień Dobry TVN
Dlaczego rodzeństwo się kłóci?
Czy rodzic zawsze musi reagować?
Dlaczego rodzeństwo się kłóci? Czy rodzic zawsze musi reagować? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Przypadek
Mam ZA, nie potrzebuje pomocy i nigdy mnie nie obchodzil brak bliskich znajomych bo "mi nie pasuja". To taki apel do wszystkich stadnych mamusiek.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia