Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, by poprawić jakość snu?
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, by poprawić jakość snu?

Getty Images

Odpowiednia dawka snu zapewnia właściwą i wydajną pracę całego organizmu. Jak zatem poprawić jego jakość? Zapytaliśmy o zdanie eksperta!

W czasach rozprzestrzeniania się koronowirusa sen odgrywa ogromne znaczenie. Warto bowiem wiedzieć, że wypoczęty organizm jest nie tylko bardziej odporny, ale w razie konieczności lepiej poradzi sobie z walką z chorobami. Czy istnieją więc zasady, które mogą polepszyć jego jakość i ułatwić zasypianie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Ważne jednak, by do wymienionych przez nas zasad stosować się regularnie.

A zatem…? Jeśli masz problemy ze snem, dobrze przed sięgnięciem odpowiednich tabletek, przeanalizować swój tryb życia. Dieta i codzienne nawyki odgrywają w tym przypadku kluczową rolę.

Masz na sumieniu spożywanie ciężkostrawnych posiłków przed snem? A może w ogóle twoja dieta opiera się na tłustych produktach? Jeśli właśnie przytaknąłeś, wiedź, że właśnie znalazłeś winowajcę swojego zmęczenia i problemów ze snem. Warto więc pamiętać, by ostatni posiłek stworzyć z lekkich produktów. A co z alkoholem? Procentowe trunki co prawda ułatwią zaśnięcie, ale z pewnością jednocześnie pogorszą jego jakość.

Co jeszcze negatywnie zadziała na sen? Światło z ekranów telewizora, komputera czy telefonu. Korzystanie z tego typu sprzętów tuż przed zaśnięciem, znacznie obniży ilość hormonu snu.

A jak możemy sobie pomóc poza dietą? Na ratunek może przyjść regularny wysiłek fizyczny – postaw na ruch 4 razy w tygodniu i trenuj około 40 minut. Do łóżka z kolei kładź się najlepiej o 22 i wstawaj około 6. Zgodnie z zegarem biologicznym wydzielanie wówczas hormonu snu jest najbardziej optymalne dla naszego organizmu.

A co z drzemkami? Czy krótkie przerwy na sen w ciągu dnia pomagają w regeneracji? Posłuchaj całej wypowiedzi lekarza rodzinnego – Michała Domaszewskiego.

Kim jest nasz ekspert - Michał Domaszewski?

Michała Domaszewski to lekarz rodzinny, który na co dzień zajmuje się zdrowiem zarówno małych, jak i dużych pacjentów. Jest on absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie, a w 2019 roku uzyskał dyplom specjalisty w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. Aktualnie pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej oraz jako lekarz „investigator” w badaniach klinicznych nad lekami. W 2019 roku uczestniczył też w projekcie P&M Partners wdrożenia działań projakościowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Obecnie prowadzi również coaching zdrowotny w postaci szkoleń - „Zdrowie w pracy”, w których zwraca uwagę na to, jak być maksymalnie wydajnym pracownikiem, jednocześnie zdrowo żyjąc. Internautom przybliża również wiedzę medyczną na swoim blogu oraz Instagramie.

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
6
Polecamy
W jakich godzinach najlepiej pracuje nasz organizm?
Ekspert zdradza, jak działa zegar biologiczny
W jakich godzinach najlepiej pracuje nasz organizm? Ekspert zdradza, jak działa zegar biologiczny TVN zdrowie
Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie
Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie TVN zdrowie
Głodówki oczyszczające.
Głosy za i przeciw
Głodówki oczyszczające. Głosy za i przeciw Dzień Dobry TVN
Tradycyjna medycyna chińska na zdrowie i odchudzanie
Tradycyjna medycyna chińska na zdrowie i odchudzanie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie