Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to znaczy remisja? Czy tylko dotyczy choroby nowotworowej?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to znaczy remisja? Czy tylko dotyczy choroby nowotworowej?

Fot. Ręce, dłonie. Wsparcie.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Remisja choroby nowotworowej nie jest terminem równoznacznym z wyleczeniem. Oznacza, że objawy choroby uległy wycofaniu. Remisja może odnosić się też do innych chorób, jak łuszczyca, choroba Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Istnieje wiele chorób, w których nie da się wdrożyć leczenia przyczynowego, jak np. nowotwory czy choroba Crohna. Leczenie ma na celu ustąpienie rozrostów nowotworowych czy wygaszenie stanu zapalnego. W większości specjalizacji medycznych i chorób można spotkać się z pojęciem remisji choroby. Remisja to inaczej brak choroby. Jest to pojęcie określane dla oszacowania rokowania w danej jednostce chorobowej. Jeśli choroba jest niewykrywalna, mówi się o remisji całkowitej. W przypadku zmniejszenia się nowotworu o przeszło 50% pierwotnej wielkości, mówi się o remisji częściowej. Remisja choroby może być samoistna lub wynikać z prowadzonego leczenia.

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jak ważna jest dieta podczas choroby nowotworowej:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Remisja choroby jako jedno z określeń wyników leczenia

Chory poddawany jest różnym rodzajom terapii. Dobór leczenia oparty jest na obowiązujących wytycznych dotyczących danej jednostki chorobowej, jak również uwzględnia wiek chorego, jego stan, choroby towarzyszące i wiele innych czynników. Niejednokrotnie lekarz na początku leczenia jest pytany o rokowanie w danej jednostce chorobowej. Lekarz dzięki pewnym terminom medycznym, jak remisja choroby, może powiedzieć, co daną terapią można osiągnąć. Do takich określeń zaliczają się:

  • całkowita remisja – oznacza, że objawy choroby ustępują całkowicie po zakończeniu leczenia. Nie jest to jednoznaczne z całkowitym wyleczeniem. Choroby nie można wykryć badaniami diagnostycznymi. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, można mówić o trwałej remisji. Zazwyczaj bierze się wtedy pod uwagę okres 3 lub 5 lat od zakończenia leczenia. Chory mimo braku objawów klinicznych musi podlegać stałym kontrolom i badaniom;
  • częściowa remisja – termin ten odnosi się najczęściej do chorób nowotworowych, kiedy to masa nowotworu pod wpływem leczenia zmniejsza się o co najmniej połowę początkowej wielkości;
  • wyleczenie – odnosi się do całkowitego wyleczenia choroby i kilkuletniej lub nawet kilkunastoletniej trwałej remisji;
  • stabilizacja choroby – stan chorego nie ulega polepszeniu, ale też się nie pogarsza;
  • progresja choroby – pogorszenie choroby mimo leczenia;
  • polepszenie stanu chorego – częściowe ustąpienie objawów, jednak bez spektakularnej poprawy wskaźników klinicznych.

Remisja choroby nowotworowej a wyleczenie

Pojęcie remisji najlepiej jest wyjaśnić na przykładzie chorób nowotworowych. Większość nowotworów opiera się na leczeniu chirurgicznym, radioterapii czy chemioterapii. Nawet jeśli leczenie choroby nowotworowej przebiega pomyślnie i skutkuje pełnym sukcesem, lekarze używają określenia „remisja choroby nowotworowej”. Mimo że osoba zakończyła leczenie, czuje się bardzo dobrze i nie wykazuje żadnych objawów, nie ma pewności, że choroba nie nawróci. W związku z tym używa się terminu „remisja”, by zakwalifikować daną osobę do potencjalnie zdrowych ludzi, jednak z wysokim ryzykiem nawrotu choroby nowotworowej. W tym czasie pacjent podlega częstym konsultacjom specjalistycznym i badaniom. Jeśli przez kilka lat choroba nie nawraca, dopiero wtedy można uznać go za osobę zdrową, czyli wyleczoną.

Jakich chorób dotyczy remisja?

Pojęcie remisji może występować właściwie w każdej specjalizacji, począwszy od psychiatrii po dermatologię czy laryngologię. Najczęściej kojarzone jest jednak z onkologią i hematologią. W przypadku wielu chorób nie można bowiem użyć sformułowania „wyleczenie”, a jedynie można podkreślić brak objawów klinicznych i niemożność wykrycia choroby po leczeniu. Bardzo często z pojęciem remisji poza onkologią i chorobami nowotworowymi można spotkać się w gastroenterologii. Otóż nieswoista choroba zapalna jelit, jaką jest choroba Crohna, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Podobnie w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Z okresami zaostrzeń i remisji często przebiegają np. choroby dermatologiczne, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Do innych często spotykanych chorób, w przebiegu których można mieć do czynienia z okresami remisji, zalicza się np. reumatoidalne zapalenie stawów, migreny, choroby alergiczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
2
Polecamy
Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej?
Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej? TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Co to jest leczenie paliatywne?
Co daje pacjentom?
Co to jest leczenie paliatywne? Co daje pacjentom? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie