Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są komórki macierzyste? Skąd się je pobiera i jakie mają zastosowanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są komórki macierzyste? Skąd się je pobiera i jakie mają zastosowanie?

NAN

Fot: nobeastsofierce / stock.adobe.com

Komórki macierzyste są traktowane jako klucz do zwolnienia procesów starzenia się. Nieustannie trwają badania nad ich nowym wykorzystaniem. Wyodrębnia się je z pobranej krwi. Charakteryzują się zdolnościami do samoodnowy i przekształcania w inne komórki, z których zbudowane są poszczególne tkanki.

Komórki macierzyste są określane jako nadzieja medycyny w leczeniu chorób. Mają również powszechne zastosowanie w kosmetyce. W organizmie każdego człowieka występują tysiące komórek, z których zbudowane są tkanki. Zaledwie 8% z nich to aktywne komórki macierzyste, których dokładna liczba jest uwarunkowana przez niektóre czynniki.

Do czego służą komórki macierzyste? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Komórki macierzyste - dlaczego warto je pobierać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Komórki macierzyste – czym są i skąd się je pobiera?

Liczba komórek macierzystych jest uzależniona przede wszystkim od wieku. Im człowiek jest starszy, tym jest ich mniej. Maleje także ich potencjał, czyli aktywność – właśnie ten mechanizm jest przyczyną procesów starzenia się. Wpływ na komórki macierzyste ma też dieta i aktywny tryb życia. Przykładowo sportowcy, którzy poddają swój organizm nieustannym obciążeniom związanym z wysiłkiem fizycznym, mają ich więcej niż przeciętny człowiek, prowadzący siedzący tryb życia.

Komórki macierzyste cenione są przede wszystkim za swoje zdolności do regeneracji. Ponieważ mogą się przekształcać w inne komórki, można je pozyskać niemal z całego organizmu.

Za najbardziej pożądane uważa się komórki macierzyste z krwi pępowinowej (jest to jedyny nieinwazyjny sposób ich pozyskania). Można je z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu dzieci i dorosłych. Powszechnie używane są również te, które znajdują się w krwi obwodowej oraz w szpiku kostnym czy tkance tłuszczowej, jednak przewaga krwi pępowinowej polega na tym, że pobrane komórki są nazywane pierwotnymi, czyli mają dziesięciokrotnie większe zdolności do regeneracji niż pozostałe.

Zobacz film: Na czym polega operacja przeszczepu komórek macierzystych nabłonka rogówki Źródło: 36,6.

Komórki macierzyste w ortopedii

Wykorzystanie komórek macierzystych w ortopedii jest szczególnie skuteczne w regeneracji stawów czy odbudowie mięśni. Takie ich działanie jest od dawna udowodnione. W trakcie terapii autologicznej wstrzykiwane są miejscowo komórki pobrane wcześniej np. z krwi obwodowej. Mezenchymalne komórki macierzyste zmniejszają ból i przywracają prawidłowe funkcje stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. W coraz większej liczbie przypadków stają się alternatywą dla endoprotezy lub wydłużają czas, po którym jej zastosowanie będzie konieczne. Preparaty na bazie komórek używane są także w ramach terapii uzupełniającej po zabiegach i operacjach, szczególnie w obrębie aparatu ruchu.

Zastosowanie komórek macierzystych polega na wstrzyknięciu ich dokładnie w miejsce wymagające regeneracji, ponieważ posiadają one funkcję tropizmu, czyli odbierania bodźców zewnętrznych i dostosowywania się do nich. Dzięki temu komórka „rozpoznaje” środowisko i czeka na sygnał organizmu, w co ma się przekształcić. Ponieważ posiada zdolność dzielenia się nieskończoną ilość razy, a powstałe komórki są nowe i mają duży potencjał aktywności, następuje sytuacja powrotu do stanu sprzed uszkodzenia.

Zobacz nasz film i poznaj historię chłopca, któremu komórki macierzyste uratowały życie

Zobacz film: Krew pępowinowa może uratować życie. Poznaj historię Tymona. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Komórki macierzyste w kosmetologii

W wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych wykorzystanie komórek macierzystych jest powszechne przy zabiegach odmładzających, np. twarzy i szyi, usuwaniu blizn czy leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Ponieważ komórki są wyizolowane z krwi osoby poddającej się zabiegowi, terapia jest skuteczna.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy są składową kosmetyków do stosowania zewnętrznego. Komórki macierzyste w kremach nie są skuteczne, ponieważ są najczęściej pobierane z roślin lub rogu jelenia, przez co nie ma zachowanej zgodności gatunkowej. Poza tym nie mają zdolności przenikania przez skórę, stąd nie zawsze należy wierzyć zapewnieniom producentów odnośnie działania danego kosmetyku.

Komórki macierzyste – zastosowanie i dylematy

Zastosowanie komórek macierzystych w zabiegach leczniczych i kosmetycznych jest ciągle w fazie badań i eksperymentów. Już od ponad 10 lat znane i doceniane są ich właściwości. Nadal szuka się dla nich nowych form zastosowań. Obecnie nie należy się już zastanawiać, czy warto pobierać komórki macierzyste – w przyszłości będą odgrywały podstawową rolę w terapii. Już dziś są skutecznie wykorzystywane w leczeniu cukrzycy. Drugim torem, ale równie intensywnie, rozwija się ich zastosowanie w kosmetologii, a zwłaszcza w zabiegach odmładzających.

Temat pobierania tego cennego surowca, który można otrzymać z krwi, budzi jednak nadal sporo kontrowersji. Komórki macierzyste dzielą się na trzy rodzaje: embrionalne, płodowe i dorosłe. Sposób pozyskania pierwszych dwóch grup może być uważany za nieetyczny i wzbudzić sprzeciw. Natomiast w większości wykonywanych zabiegów zastosowanie mają preparaty z krwi dorosłej osoby lub z krwi pępowinowej pobranej bezpośrednio po porodzie.

Zobacz film: Przechowywanie komórek macierzystych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
129
5
Polecamy
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać?
W jakich sytuacjach może pomóc?
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc? TVN zdrowie
Zastosowanie złota koloidalnego – w kosmetyce i medycynie alternatywnej
Zastosowanie złota koloidalnego – w kosmetyce i medycynie alternatywnej Dzień Dobry TVN
Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie i kosmetologii
Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie i kosmetologii Dzień Dobry TVN
Przeszczep autogenny – zastosowanie przeszczepu autologicznego
Przeszczep autogenny – zastosowanie przeszczepu autologicznego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?