Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są elektrolity i czym grozi ich niedobór w organizmie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są elektrolity i czym grozi ich niedobór w organizmie?

Co to są elektrolity?

mat. prasowe 

Elektrolity to mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór nie tylko prowadzi do odwodnienia, ale także powoduje zaburzenia pracy serca, kurcze mięśni nóg i drgania powiek oraz wiele innych dolegliwości. Poziom elektrolitów można podnieść dzięki suplementacji.

Elektrolity i ich funkcje

Elektrolity to grupa pierwiastków naturalnie występujących w organizmie człowieka, głównie w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Najważniejsze mikroelementy to jony sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorków i fosforanu. Ze względu na zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, elektrolity odgrywają istotną rolę w procesach przekazywania informacji międzykomórkowej, dlatego ich niedobory niekorzystnie wpływają na pracę wielu narządów. Poza kontrolą nad wieloma funkcjami życiowymi odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno – elektrolitowej i ciśnienia osmotycznego. Co więcej, regulują pracę mięśni i wpływają na regenerację tkanek.

Poziom elektrolitów można zbadać tzw. jonogramem lub obserwując swoje ciało. Najbardziej powszechnymi objawami zaburzeń ich poziomu są bóle i zawroty głowy, osłabienie i senność. Mogą jednak prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, których nie należy bagatelizować. Niedobory elektrolitów należy uzupełniać, również suplementacją. Jedną z bardziej wygodnych postaci są tabletki do rozpuszczania i saszetki z proszkiem do sporządzenia zawiesiny. Elektrolity zwykle dostępne są w formach kompleksów, czyli zestawu pierwiastków w różnych kombinacjach i proporcjach.

Najbardziej narażone na utratę naturalnych elektrolitów są osoby intensywnie trenujące, pracujące fizycznie, a także zmagające się z przewlekłymi chorobami o różnej etiologii (kardiologicznej, onkologicznej czy urologicznej i nefrologicznej). Niedoborom sprzyjają także gorączka, biegunka, wymioty, odwodnienie, nieodpowiednia dieta, postępujący wiek i pocenie się.

Konsekwencje niedoboru elektrolitów

Poza bólami głowy i sennością czy osłabieniem najczęściej występującymi objawami związanymi z nieprawidłowym poziomem elektrolitów są drżenie i kurcze mięśni, zwłaszcza nóg, ale także powiek. Poza tym nierzadko mogą pojawić się obrzęki różnych okolic ciała. Braki pierwiastków sprzyjają nudnościom, zaparciom i biegunkom, niekorzystnie wpływają na samopoczucie i komfort psychiczny. Niedobory jonów sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorków i fosforanu źle oddziałują na funkcjonowanie układu sercowo–naczyniowego, powodując wzrost ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia pracy serca. Jedną z bardziej niebezpiecznych konsekwencji jest odwodnienie. Stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania ustroju, nie tylko powoduje suchość w ustach czy łamliwość paznokci i włosów, ale też tachykardię i podwyższenie temperatury ciała. Poza tym sprzyja omdleniom, zaburzeniom funkcji nerek i wielu innym nieprzyjemnym stanom.

Artykuł partnerski 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
9
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Czym są elektrolity?
Przyczyny i objawy ich niedoboru.
Jak je uzupełnić?
Czym są elektrolity? Przyczyny i objawy ich niedoboru. Jak je uzupełnić? TVN zdrowie
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie