Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są elektrolity i czym grozi ich niedobór w organizmie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są elektrolity i czym grozi ich niedobór w organizmie?

Co to są elektrolity?

mat. prasowe 

Elektrolity to mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór nie tylko prowadzi do odwodnienia, ale także powoduje zaburzenia pracy serca, kurcze mięśni nóg i drgania powiek oraz wiele innych dolegliwości. Poziom elektrolitów można podnieść dzięki suplementacji.

Elektrolity i ich funkcje

Elektrolity to grupa pierwiastków naturalnie występujących w organizmie człowieka, głównie w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Najważniejsze mikroelementy to jony sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorków i fosforanu. Ze względu na zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, elektrolity odgrywają istotną rolę w procesach przekazywania informacji międzykomórkowej, dlatego ich niedobory niekorzystnie wpływają na pracę wielu narządów. Poza kontrolą nad wieloma funkcjami życiowymi odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno – elektrolitowej i ciśnienia osmotycznego. Co więcej, regulują pracę mięśni i wpływają na regenerację tkanek.

Poziom elektrolitów można zbadać tzw. jonogramem lub obserwując swoje ciało. Najbardziej powszechnymi objawami zaburzeń ich poziomu są bóle i zawroty głowy, osłabienie i senność. Mogą jednak prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, których nie należy bagatelizować. Niedobory elektrolitów należy uzupełniać, również suplementacją. Jedną z bardziej wygodnych postaci są tabletki do rozpuszczania i saszetki z proszkiem do sporządzenia zawiesiny. Elektrolity zwykle dostępne są w formach kompleksów, czyli zestawu pierwiastków w różnych kombinacjach i proporcjach.

Najbardziej narażone na utratę naturalnych elektrolitów są osoby intensywnie trenujące, pracujące fizycznie, a także zmagające się z przewlekłymi chorobami o różnej etiologii (kardiologicznej, onkologicznej czy urologicznej i nefrologicznej). Niedoborom sprzyjają także gorączka, biegunka, wymioty, odwodnienie, nieodpowiednia dieta, postępujący wiek i pocenie się.

Konsekwencje niedoboru elektrolitów

Poza bólami głowy i sennością czy osłabieniem najczęściej występującymi objawami związanymi z nieprawidłowym poziomem elektrolitów są drżenie i kurcze mięśni, zwłaszcza nóg, ale także powiek. Poza tym nierzadko mogą pojawić się obrzęki różnych okolic ciała. Braki pierwiastków sprzyjają nudnościom, zaparciom i biegunkom, niekorzystnie wpływają na samopoczucie i komfort psychiczny. Niedobory jonów sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorków i fosforanu źle oddziałują na funkcjonowanie układu sercowo–naczyniowego, powodując wzrost ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia pracy serca. Jedną z bardziej niebezpiecznych konsekwencji jest odwodnienie. Stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania ustroju, nie tylko powoduje suchość w ustach czy łamliwość paznokci i włosów, ale też tachykardię i podwyższenie temperatury ciała. Poza tym sprzyja omdleniom, zaburzeniom funkcji nerek i wielu innym nieprzyjemnym stanom.

Artykuł partnerski 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
9
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Czym są elektrolity?
Przyczyny i objawy ich niedoboru.
Jak je uzupełnić?
Czym są elektrolity? Przyczyny i objawy ich niedoboru. Jak je uzupełnić? TVN zdrowie
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
O czym może świadczyć powiększony jajnik?
O czym może świadczyć powiększony jajnik?
Jak wyrwać zęba mleczaka żeby nie bolało? Praktyczne informacje
Jak wyrwać zęba mleczaka żeby nie bolało? Praktyczne informacje
Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?
Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?
Jak powstaje tętniak serca? Objawy, leczenie, rokowania
Jak powstaje tętniak serca? Objawy, leczenie, rokowania
Czerwony ryż i jego właściwości. Czy fermentowany czerwony ryż jest zdrowszy?
Czerwony ryż i jego właściwości. Czy fermentowany czerwony ryż jest zdrowszy?
Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu
Zatrucie nikotyną – objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu