Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są elektrolity i czym grozi ich niedobór w organizmie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są elektrolity i czym grozi ich niedobór w organizmie?

Co to są elektrolity?

mat. prasowe 

Elektrolity to mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór nie tylko prowadzi do odwodnienia, ale także powoduje zaburzenia pracy serca, kurcze mięśni nóg i drgania powiek oraz wiele innych dolegliwości. Poziom elektrolitów można podnieść dzięki suplementacji.

Elektrolity i ich funkcje

Elektrolity to grupa pierwiastków naturalnie występujących w organizmie człowieka, głównie w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Najważniejsze mikroelementy to jony sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorków i fosforanu. Ze względu na zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, elektrolity odgrywają istotną rolę w procesach przekazywania informacji międzykomórkowej, dlatego ich niedobory niekorzystnie wpływają na pracę wielu narządów. Poza kontrolą nad wieloma funkcjami życiowymi odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno – elektrolitowej i ciśnienia osmotycznego. Co więcej, regulują pracę mięśni i wpływają na regenerację tkanek.

Poziom elektrolitów można zbadać tzw. jonogramem lub obserwując swoje ciało. Najbardziej powszechnymi objawami zaburzeń ich poziomu są bóle i zawroty głowy, osłabienie i senność. Mogą jednak prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, których nie należy bagatelizować. Niedobory elektrolitów należy uzupełniać, również suplementacją. Jedną z bardziej wygodnych postaci są tabletki do rozpuszczania i saszetki z proszkiem do sporządzenia zawiesiny. Elektrolity zwykle dostępne są w formach kompleksów, czyli zestawu pierwiastków w różnych kombinacjach i proporcjach.

Najbardziej narażone na utratę naturalnych elektrolitów są osoby intensywnie trenujące, pracujące fizycznie, a także zmagające się z przewlekłymi chorobami o różnej etiologii (kardiologicznej, onkologicznej czy urologicznej i nefrologicznej). Niedoborom sprzyjają także gorączka, biegunka, wymioty, odwodnienie, nieodpowiednia dieta, postępujący wiek i pocenie się.

Konsekwencje niedoboru elektrolitów

Poza bólami głowy i sennością czy osłabieniem najczęściej występującymi objawami związanymi z nieprawidłowym poziomem elektrolitów są drżenie i kurcze mięśni, zwłaszcza nóg, ale także powiek. Poza tym nierzadko mogą pojawić się obrzęki różnych okolic ciała. Braki pierwiastków sprzyjają nudnościom, zaparciom i biegunkom, niekorzystnie wpływają na samopoczucie i komfort psychiczny. Niedobory jonów sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorków i fosforanu źle oddziałują na funkcjonowanie układu sercowo–naczyniowego, powodując wzrost ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia pracy serca. Jedną z bardziej niebezpiecznych konsekwencji jest odwodnienie. Stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania ustroju, nie tylko powoduje suchość w ustach czy łamliwość paznokci i włosów, ale też tachykardię i podwyższenie temperatury ciała. Poza tym sprzyja omdleniom, zaburzeniom funkcji nerek i wielu innym nieprzyjemnym stanom.

Artykuł partnerski 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
9
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Za co odpowiada woda w organizmie?
Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć
Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć Dzień Dobry TVN
Czym są elektrolity?
Przyczyny i objawy ich niedoboru.
Jak je uzupełnić?
Czym są elektrolity? Przyczyny i objawy ich niedoboru. Jak je uzupełnić? TVN zdrowie
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?