Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to są bicze szkockie? Wskazania i efekty stosowania biczy szkockich
menu
Polub nas na Facebooku

Co to są bicze szkockie? Wskazania i efekty stosowania biczy szkockich

Kobieta w basenie

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Bicze szkockie nie tylko działają pozytywnie na stan zdrowia, ale także mają korzystny wpływ na wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Oddziałują cieplnie i mechanicznie na organizm. Jeden zabieg biczy szkockich kosztuje średnio 20 zł i trwa około 10 minut.

Bicze szkockie to jedna z form hydroterapii, czyli leczenia wodą. Mają postać natrysku wykonywanego wodą pod różnym ciśnieniem, o zmiennej temperaturze. Zabieg przeprowadza się skupionym lub wachlarzowym strumieniem wody ciepłej i zimnej. Można wykonywać natrysk częściowy lub całego ciała. Mimo że jest to skuteczna forma terapii o szerokim pozytywnym działaniu, ma także pewne przeciwwskazania, takie jak miażdżyca, podeszły wiek i nadciśnienie tętnicze. Głównym wskazaniem do zastosowania biczy szkockich są choroby kostne i stawowe.

Co to są bicze szkockie?

Zabiegi hydroterapii ze względu na szerokie pozytywne działanie na ludzki organizm cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Leczenie wodą znajduje się w ofercie wielu ośrodków uzdrowiskowych i gabinetów fizjoterapeutycznych, ale coraz częściej spotyka się je też w kurortach spa i salonach piękności. Nie zaleca się wykonywania ich na własną rękę, a po wcześniejszej konsultacji fizjoterapeutycznej lub lekarskiej, ze względu na istnienie przeciwwskazań do ich stosowania.

Jedną z form hydroterapii są bicze szkockie, które są swoistą formą masażu wodnego. Są to bicze wodne, które polegają na zastosowaniu strumienia wody pod zmiennym ciśnieniem o temperaturze 40°C przez około 2 minuty, po czym przez średnio 30 sekund wodą o temperaturze poniżej 20°C. Naprzemienne działanie wody o różnych temperaturach powtarza się kilkukrotnie. Nie ma znaczenia, jaką temperaturą wody rozpoczynany jest zabieg, ale ważne jest, aby zakończyć go wodą chłodną. Bicze szkockie polegają na polewaniu ciała skupionym lub wachlarzowatym strumieniem wody, przy zastosowaniu na zmianę natrysku deszczowego i kolczastego. Podczas wykonywania zabiegu niezwykle ważne jest, aby stale przesuwać strumień wody po ciele pacjenta. Bicze szkockie można łączyć z innymi zabiegami z zakresu fizykoterapii, jednak po natrysku należy odczekać około 30 minut przed kolejnym zabiegiem. Bicze szkockie kieruje się w pierwszej kolejności na tylną część ciała i rozpoczyna od kończyn dolnych. Następnie pacjent odwraca się na prawy i lewy bok. Na końcu natryski kieruje się na przód ciała. Wykonując bicze szkockie, bezwzględnie pomija się niektóre miejsca na ciele pacjenta, takie jak głowa, szyja, podbrzusze, piersi u kobiet, a także narządy płciowe.

Przygotowanie do zabiegu i jego koszt

Zabieg biczami szkockimi przeprowadza się w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu wyłożonym kafelkami i wyposażonym w uchwyty, dzięki którym można przytrzymywać się w razie potrzeby. Głowica natryskowa połączona jest specjalnym wężem z katedrą natryskową i regulatorami, które służą do szybkiej zmiany parametrów wypuszczanego strumienia wody. Osoba korzystająca z biczy szkockich musi dokładnie umyć ciało przed zabiegiem. Do terapii należy przyjąć pozycję stojącą w odległości 3–6 m od źródła natrysku. Jej czas nie przekracza 10 minut. Średni koszt zabiegu wynosi 20 zł. Można wykonywać natrysk częściowy lub całego ciała. Bicze szkockie wykonywane są na nagie ciało lub w kostiumie kąpielowym. Poddające się zabiegowi osoby powinny zabrać ze sobą także klapki basenowe i ręcznik. Dla uzyskania pozytywnego efektu najlepiej poddać się serii zabiegów, która polega na stosowaniu biczy wodnych co 2 dni, przez 2–3 tygodnie.

Kiedy stosuje się bicze szkockie?

Wskazaniem do stosowania biczy szkockich są choroby reumatyczne, ból stawów i mięśni oraz przewlekła rwa kulszowa. Zaleca się je osobom zmęczonym po intensywnym wysiłku fizycznym. Wykonywane są przy zaburzeniach przemiany materii, nerwicy, stresie, chorobach stawów pochodzenia niezapalnego, zanikach mięśniowych i zaburzonym napięciu mięśniowym oraz schorzeniach ginekologicznych, takich jak zaburzenia miesiączkowania. Dodatkowo bicze szkockie wskazane są dla osób zmagających się z zaburzeniem krążenia obwodowego, po złamaniach i skręceniach, urazach tkanek miękkich, ze zwyrodnieniem stawów i nadmierną masą ciała.

Efekty działania biczy szkockich

Bicze szkockie wykazują działanie termiczne i mechaniczne. Wpływają stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy. Pobudzają krążenie i proces przemiany materii. Lepsze ukrwienie tkanek wiąże się z ich odżywianiem i dotlenieniem. Likwidują napięcie mięśniowe i pobudzają zakończenie nerwowe. Wykazują pozytywne działanie na wygląd zewnętrzny, gdyż opóźniają proces starzenia się skóry oraz zapewniają jej uelastycznienie i ujędrnienie. Są skuteczną formą walki z cellulitem i rozstępami, bo rozbijają tkankę tłuszczową.

Zwalczają zmarszczki. Towarzyszące zabiegowi biczy wodnych odczucia przyspieszają oddychanie, co wpływa na dotlenienie organizmu i poprawę procesów myślowych, a także psychiczne odprężenie. Zmniejszają ból, zwalczają bezsenność i zapewniają wzrost witalności. Dodatkowo poprawiają samopoczucie, działają uspokajająco oraz gwarantują relaks fizyczny i psychiczny.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania biczy szkockich?

Wśród przeciwwskazań do stosowania biczy szkockich wymienia się m.in.: wysokie ciśnienie tętnicze krwi, miażdżycę, zaburzenia pracy serca, uszkodzenia skóry, osteoporozę, hemofilię, padaczkę, stany gorączkowe, ciążę, żylaki kończyn dolnych oraz skłonność do tworzenia wybroczyn i krwiaków. Bicze wodne nie powinny być także przeprowadzane u osób w podeszłym wieku, o wątłej budowie ciała oraz osłabionym i wyniszczonym organizmie.

Bibliografia:

1. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Wrocław, Urban & Partner, 2003.

2. Żyżniewska-Banaszak E., Mosiejczuk H., Cichocki P., Fizjoterapia i odnowa biologiczna – czy dla wszystkich?, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2010, 56(3), s. 113–120.

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
4
Polecamy
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Masaż podwodny – wskazania, przeciwwskazania, efekty stosowania
Masaż podwodny – wskazania, przeciwwskazania, efekty stosowania TVN zdrowie
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?