Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest zespół Moebiusa? Objawy, przyczyny i leczenie zespołu Moebiusa
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest zespół Moebiusa? Objawy, przyczyny i leczenie zespołu Moebiusa

Kobieta w ciąży, nie widać jej twarzy.

Fot. Jessica Lee Photography / Getty Images

Zespół Moebiusa to rzadko występujący zespół wad wrodzonych, którego charakterystycznym objawem jest brak ekspresji twarzy. Pojawia się tzw. twarz maskowata. Chorzy nie mogą uśmiechać się, mrużyć oczu, marszczyć brwi. Mają trudności z połykaniem jedzenia, odbieraniem bodźców słuchowych i mówieniem.

Zespół Moebiusa (Möbiusa) to bardzo ciężki zespół wad wrodzonych, który pozostaje jak dotąd nieuleczalny. Możliwe jest wyłącznie złagodzenie niektórych objawów chorobowych. Główne elementy obrazu klinicznego zespołu Moebiusa widoczne są już u noworodków. Mimo to zdarzają się przypadki, że do postawienia diagnozy dochodzi się z opóźnieniem. Przyczyny zespołu Moebiusa nie są w pełni znane.

Co to jest zespół Moebiusa?

Zespół Moebiusa (z ang. Moebius syndrome, MBS) w nomenklaturze medycznej znany jest także jako wrodzone porażenie twarzy lub niedowład oczno-twarzowy. Choroba po raz pierwszy opisana została w 1880 r. przez niemieckiego okulistę Friedricha Wilhelma Ernsta Albrechta von Graefe’go. Następnie w 1888 r. została szerzej opisana przez niemieckiego neurologa Paula Juliusa Moebiusa, którego nazwisku zawdzięcza swoją nazwę. Zespół Moebiusa to rzadko występujący zespół wad wrodzonych, w którego obrazie klinicznym czołowe miejsce zajmują liczne zaburzenia neurologiczne.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Przyczyny wystąpienia zespołu Moebiusa

Nie są w pełni poznane przyczyn powstania zespołu Moebiusa. Prowadzone są badania nad poznaniem roli oraz ewentualnego udziału czynników genetycznych w patogenezie choroby. Za najbardziej prawdopodobną teorię dotyczącą etiopatogenezy zespołu Moebiusa przyjęto zaburzenie powstania pierwotnych tętnic podobojczykowych i ich gałęzi przed uformowaniem tętnic kręgowych dostarczających krew do komórek mózgu na wczesnych etapach embriogenezy. To prowadzi do niepełnego rozwinięcia VI (nerw odwodzący) i VII (nerw twarzowy) nerwu czaszkowego, czemu towarzyszyć może także uszkodzenie innych, w tym III, V, VIII, IX, XI, XII. Do zaburzeń niedokrwiennych podczas życia płodowego dojść może z rozmaitych powodów, jak np. stosowanie niektórych środków, w tym kokainy, alkoholu, talidomidy, benzodiazepiny, a także hipertermia (stan podwyższonej temperatury ciała) matki.

Zobaczcie, na czym polega diagnostyka prenatalna:

Zobacz film: Badania prenatalne - wczesna diagnostyka. Źródło: 36,6

Występowanie zespołu Moebiusa

Brak jest dokładnych danych statystycznych na temat rozpowszechnienia zespołu Moebiusa. Problemy szacunkowe wynikają w dużym stopniu ze stawianej często z opóźnieniem diagnozy. Szacuje się, że zespół Moebiusa dotyczy 1 na 50 000–500 000 dzieci. Zespół Moebiusa występuje z taką samą częstością u przedstawicieli obu płci. Zdarzają się przypadki rodzinnego chorowania, które mogą być związane z nieprawidłowościami w obrębie chromosomów 3, 10 lub 13.

Objawy zespołu Moebiusa

Charakterystycznym objawem zespołu Moebiusa jest brak ekspresji twarzy. Chorzy na zespół Moebiusa nie mogą marszczyć brwi i uśmiechać się. Ich oczy wykazują wzmożoną wrażliwość, przez co konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Brak jest bocznych ruchów oczu i umiejętności mrużenia. Nierzadko chorzy mają skośne oczy i zez. Pojawiają się u nich problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego. Noworodki nie mają umiejętności ssania, a w późniejszym czasie pojawiają się problemy z przyjmowaniem i połykaniem pokarmu. Chorzy mają problemy z mówieniem i zaburzenia słuchu, krótki, zdeformowany język, którym mogą wykonywać znacznie ograniczone ruchy. Zmagają się też z problemami w uzębieniu, jak mała szczęka (mikrognacja), nieprawidłowe ustawienie zębów i/lub ich ubytki. Nierzadko stwierdza się u nich syndaktylię, czyli zrośnięcia dwóch lub więcej palców stopy lub dłoni i/lub adaktylię, czyli brak palców dłoni lub stóp. Dojść może do opóźnienia rozwoju ruchowego lub rozszczepu podniebienia. Objawom tym mogą towarzyszyć nieprawidłowości budowy serca i wady układu moczowego. U około 30% chorych stwierdza się objawy autyzmu, a u 10–15% niepełnosprawność intelektualną.

Na czym polega leczenie zespołu Moebiusa?

Nie ma specjalistycznych testów umożliwiających jednoznaczne stwierdzenie występowania zespołu Moebiusa. Diagnostyka choroby opiera się przede wszystkim na charakterystycznych objawach tej przypadłości. Nie istnieje też żadna forma przyczynowego leczenia zespołu Moebiusa. Opieka nad chorymi sprawowana jest przez złożony z wielu specjalistów zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą m.in.: pediatra, neurolog, chirurg plastyczny, otolaryngolog, okulista, logopeda, ortopeda, stomatolog, ortodonta, audiolog, fizjoterapeuta. Na całym świecie funkcjonują organizacje niosące pomoc chorym na zespół Moebiusa. W Polsce taką rolę pełni przede wszystkim Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Wobec chorych stosuje się leczenie chirurgiczne, które skupia się na korygowaniu cechy dysmorficznych w obrębie twarzy oraz innych zaburzeń ciała. Niekiedy lekarze decydują się operację przeszczepu nerwów czaszkowych, jednak nie ma gwarancji, że taki zabieg przyniesie oczekiwany skutek. Niektóre dzieci mogą wymagać karmienia przez sondę donosową w celu poprawy odżywiania, gdy normalne karmienie jest utrudnione w znacznym stopniu.

Bibliografia:

1. Korniszewski L., Dziecko z zespołem wad wrodzonych. Diagnostyka dysmorfologiczna, Warszawa, PZWL, 2005.

2. Cudziło D., Obłoj B.,Obersztyn E. i wsp., Zespół Moebiusa z zaburzeniami twarzowo-zębowymi. Zespół rzadko występujący, czy rzadko rozpoznawany?, „Developmental Period Medicine”, 2012, XVI(4), s. 273-279.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Zespół Moebiusa - choroba, która nie pozwala się uśmiechać
Zespół Moebiusa - choroba, która nie pozwala się uśmiechać Dzień Dobry TVN
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby? Dzień Dobry TVN
Czym jest zespół Kabuki?
Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Niikawa-Kuroki
Czym jest zespół Kabuki? Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Niikawa-Kuroki TVN zdrowie
Czym jest zespół CHARGE?
Objawy i przyczyny choroby
Czym jest zespół CHARGE? Objawy i przyczyny choroby TVN zdrowie
Komentarze (1)
Anonim
Dzień dobry, troszeczkę się nie zgodzę z wyleczalnością choroby, jedyną opcją aby takiemu dziecku pomóc to operacja twarzy.
Pozdrawiam, osoba z Moebiusem
Czytaj całość
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić