Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest Yumeiho? Przeciwwskazania i wskazania do terapii Yumeiho
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest Yumeiho? Przeciwwskazania i wskazania do terapii Yumeiho

zrelaksowana młoda kobieta podczas wykonywanego masażu

Fot. Alina555 / Getty Images

Yumeiho to japońska metoda terapii manualnej, która skupia się na przywróceniu prawidłowego umiejscowienia środka ciężkości ciała i łagodzeniu dolegliwości ze strony kręgosłupa, przede wszystkim poprzez skorygowanie położenia kości miednicy. Zalicza się do niej około 100 technik.

Według metody Yumeiho główną przyczyną zaburzeń w narządzie ruchu i narządach wewnętrznych oraz dolegliwości kręgosłupa jest asymetria obręczy biodrowej. Terapia Yumeiho wywodzi się z Japonii i może być stosowana zarówno odcinkowo na poszczególne części ciała, jak i na całe ciało. Metoda cieszy się sporą popularnością w Polsce, stąd też w Rzeszowie powstało Polskie Stowarzyszenie Yumeiho.

Co to jest Yumeiho?

Termin Yumeiho oznacza równowagę miednicy. Metoda Yumeiho skonstruowana została przez byłego dyrektora Instytutu Prewencji Medycznej w Tokio – Saionji Masayukiego w oparciu o elementy tradycyjnej medycyny chińskiej. Yumeiho to terapia rehabilitacyjna, która zakłada, że dolegliwości ze strony kręgosłupa wynikają z nieprawidłowego ułożenia – skrzywienia miednicy. Terapia Yumeiho nazywana jest terapią przyczynową lub fundamentalną, gdyż dociera do źródeł choroby i usuwa jej przyczyny.

Jakie są założenia terapii Yumeiho?

Wedle teorii Yumeiho miednica jest fundamentem stanowiącym podłoże dla konstrukcji całego ciała – kręgosłupa. Kręgosłup, wspierający się na kości krzyżowej, w wyniku mechanizmu kompensacji dostosowuje kształt do zmienionych warunków statyki, co pociąga za sobą zmiany stawowe i może dawać objawy neurologiczne. Asymetryczne ułożenie miednicy powoduje zmianę położenia środka ciężkości ciała, co odpowiada za zwyrodnienie narządu ruchu, osłabienie mięśni, stawów i narządów wewnętrznych. Ponadto za skrócenie długości jednej z nóg w wyniku jednoczesnego podniesienia jednego, a opuszczenia drugiego stawu biodrowego, w konsekwencji czego na jednej kończynie utrzymuje się większy ciężar ciała niż na drugiej. W sytuacji gdy miednica nie jest krzywa, ciężar ciała człowieka w równym stopniu podtrzymują obie kończyny, ponieważ ich długość jest jednakowa. Główny cel terapii Yumeiho stanowi skorygowanie położenia kości miednicy oraz prawidłowe uruchomienie stawów kręgosłupa i stawów obwodowych, co pozwala przywrócić prawidłowe położenie środka ciężkości ciała.

Na czym opiera się metoda Yumeiho?

Yumeiho to terapia zawierająca około 100 technik, które stosowane są globalnie na całe ciało bądź w formie odcinkowej na wybrane jego części. Bazuje na technikach terapii manualnej, głównie na manipulacjach, mobilizacjach, trakcji i masażu shiatsu. Metoda Yumeiho zawiera także część diagnostyczną, obejmującą zwłaszcza ocenę wyglądu twarzy, długości kończyn dolnych i analizę zakresu ruchu w stawach.

Wskazania i przeciwwskazania do Yumeiho

Metoda Yumeiho okazuje się bardzo efektywną terapią w schorzeniach, takich jak m.in.: bóle kręgosłupa, mięśni i stawów oraz menstruacyjne, kręgozmyki, dyskopatie, skoliozy, migreny, otyłość, nerwobóle, zaburzenia snu, przemęczenie. Dodatkowo niweluje asymetrie układu kostnego i mięśniowego oraz różnice w długości kończyn dolnych. Yumeiho wskazane jest przy ograniczeniach zakresu ruchu w stawach po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, zabiegach operacyjnych.

Terapia Yumeiho wskazana jest dla kobiet mających problem z zajściem w ciążę. Seria zabiegów ustalana jest na podstawie cyklu menstruacyjnego. W celu zwiększenia skuteczności terapii wykonuje się dodatkowo zabiegi refleksoterapii stóp i akupunkturę. Propagatorką terapii jest węgierska położna – Katalin Farago. Według danych z 2017 r. prowadzone tą metodą badania w węgierskim ośrodku w Hódmezővásárhely przyczyniły się do narodzin 115 dzieci.

Przeciwwskazaniami do stosowania metody Yumeiho są przede wszystkim choroby nowotworowe i osteoporoza. Metody nie stosuje się w przypadku świeżego urazu i złamania, bezpośrednio po operacjach i zabiegach chirurgicznych, w ostrych stanach zapalnych, w niewydolności krążenia mózgowego, w poważnych zaburzeniach neurologicznych.

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Koszt metody Yumeiho

Yumeiho to system terapeutyczny składający się z zabiegów trwających 40–60 minut dla osób dorosłych, a w przypadku dzieci zazwyczaj 20 minut. Pacjent poddawany jest zabiegowi w luźnym, wygodnym i niekrępującym ruchów stroju. Niemal przez cały czas trwania masażu przyjmuje pozycję leżącą.

Koszt jednego całościowego masażu osoby dorosłej to 100 zł, a dzieci do 14. r.ż. – 60 zł. Zabiegi powinno się wykonywać codziennie, a nie rzadziej niż co drugi dzień. Z dobrodziejstw Yumeiho można też korzystać profilaktycznie raz w miesiącu.

Polskie Stowarzyszenie Yumeiho

Polskie Stowarzyszenie Yumeiho z siedzibą w Rzeszowie zostało założone w 1991 r. To organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu japońskich ćwiczeń na kręgosłup. Na stronie internetowej stowarzyszenia znajdują się lista gabinetów i terapeutów uprawnionych do wykonywania zabiegów metodą Yumeiho, a także informacje o organizowanych szkoleniach w tym zakresie. Stowarzyszenie popularyzuje metodę Yumeiho w Polsce oraz propaguje prewencję wad miednicy u dzieci (nie dopuszcza do pojawienia się niebezpiecznej skoliozy dwułukowej), prowadzi prelekcje i pokazy metody Yumeiho w kraju. Polskie Stowarzyszenie Yumeiho ściśle współpracuje z Centrum Yumeiho w Tokio, którego obecnym dyrektorem jest Toshiharu Kitami.

Ochrona patentowa Yumeiho

Metoda Yumeiho chroniona jest Znakiem Towarowym Urzędu Patentowego RP (numer 99870). Ponadto Yumeiho chronione jest Wspólnotowym Znakiem Towarowym na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej (numer CTM 008701559). Roczny koszt licencji korzystania z powyższych znaków towarowych wynosi 100 000 zł. Z opłaty zwolnieni są członkowie Polskiego Stowarzyszenia Yumeiho, a właścicielem ochrony jest CNT ART w Rzeszowie, będący jedynym oficjalnym przedstawicielem Japońskiego Centrum Yumeiho w Polsce.

Bibliografia:

1. Magiera L., Leksykon masażu i terminów komplementarnych, Kraków, BIO-STYL, 2008.

2. Masayuki S., Japońska metoda leczenia – Yumeiho, Kraków, OUSK, 1999.

3. Kasperczyk T., Mucha D., Mikuľáková W., Niekonwencjonalne metody w korekcji wad postawy ciała, Prešov, Prešovská univerzita v Prešove, Fakulta zdravotníctva, 2008.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
0
Polecamy
Terapia punktów spustowych.
Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Terapia punktów spustowych. Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni Dzień Dobry TVN
Terapia manualna – barku, kolana, kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego
Terapia manualna – barku, kolana, kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Masaż segmentarny – jakie techniki i chwyty obejmuje?
Jakie ma zastosowanie?
Masaż segmentarny – jakie techniki i chwyty obejmuje? Jakie ma zastosowanie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy