Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej

Niebieskie bąbelki wody.

Fot. subman / Getty Images

Oprócz wiarygodnych teorii fizycznych, chemicznych oraz biologicznych istnieje wiele pseudoteorii, które nie mają potwierdzenia w nauce. Do jednych z nich należy istnienie wody strukturalnej, mającej szczególne prozdrowotne właściwości. Świat nauki milczy na jej temat, mimo to ma ona zwolenników.

Woda strukturalna dzięki swojej specyficznej strukturze miałaby prawidłowo nawadniać organizm, zmniejszać różne dolegliwości. Łatwość przygotowania to dodatkowy atut rzekomo istniejącej wody strukturalnej. Prawda to w końcu czy fałsz?

Woda strukturalna – właściwości

Pseudonaukową teorię głoszącą istnienie wody strukturalnej wymyślił John Willard, profesor chemii ze szkoły górniczej w Południowej Dakocie, nie pozostawiając po swoich badaniach żadnych dowodów. Twierdził on, że molekularna struktura cząsteczki wody składającej się z 2 atomów wodoru oraz 1 atomu tlenu, łączących się wiązaniami wodorowymi, zmienia się za pomocą katalizatora w wodę strukturalną, która ma właściwości normalizujące organizm i przywracające stan zdrowia, a także nadawania informacji. Wodą strukturalną mieli poić się ludzie pierwotni, zyskując tym lata długiego życia w zdrowiu.

Idea wody strukturalnej wywodzi się z homeopatii. Zwolennicy teorii twierdzą, że woda ma długotrwałą pamięć i zdolność do zapamiętywania substancji, z którymi miała do czynienia, a nawet emocji czy muzyki. Cząsteczki wody, stykając się z cząsteczkami innych substancji, mają przybierać charakterystyczne ułożenie, co przekazywane ma być innym cząsteczkom pomimo wielokrotnego rozcieńczania. Książkę na ten temat opublikował Japończyk Masaru Emoto, który twierdził, że nawet słowa wypowiadane w kierunku wody miałyby zmieniać jej strukturę na „dobrą” lub „złą”.

Strukturyzowanie wody miałoby nadawać określony kształt jej cząsteczkom w stanie ciekłym i stabilizować powstające cząsteczki. Według zwolenników ma ona podobne właściwości do wody zawartej w organizmach żywych.

Polecamy: Bilans wodny i zawartość wody w organizmie

Jaką wodę wybrać? Co zawiera woda mineralna?

Zobacz film: Jaką wodę wybrać? Minerały zawarte w wodzie. Źródło: Wiem, co jem 

Woda strukturalna – mit. Stanowisko naukowe

Stanowisko naukowców jest jednoznaczne – nie ma czegoś takiego jak pamięć wody. Zjawisko to według praw fizyki oraz chemii jest sprzeczne z teoriami naukowymi i nie ma w nich potwierdzenia. Biolodzy, chemicy, fizycy oraz lekarze stanowczo zaprzeczają możliwości strukturyzacji wody.

Woda nie ma możliwości przekazywania informacji inaczej niż za pomocą fal mechanicznych wytwarzanych na przykład przez komunikujące się zwierzęta. W naukowych bazach medycznych, takich jak PubMed, nie istnieje żadna publikacja na temat tego zjawiska.

Chemicy podają, że woda tworzy klastry i gdyby jej struktura była zmienna, to woda nie byłaby wodą. Tymczasem ewentualne zmiany struktury wody trwają według teorii fizykochemicznych 1 pikosekundę (0,000000000001 s), co jest stanowczo zbyt krótkim czasem, by zaszły zauważalne zmiany.

Badania przeprowadzone przez zwolenników teorii dłuższego istnienia wody strukturalnej były wykonane tylko kilkukrotnie, a ich rezultaty często nie były powtarzalne, co zmniejsza ich wiarygodność. Osoby promujące stosowanie wody strukturalnej nie podają teorii naukowych oraz badań, a także dokładnego mechanizmu jej działania.

Polecamy: Co to jest surowa woda? Czy jest zdrowa? Uzdatnianie wody pitnej

Jak zrobić wodę strukturalną? Metoda wykorzystywana przez zwolenników

Obecnie w sprzedaży dostępne są maszyny, które rzekomo sprawiają, że zmienia się struktura wody oraz przywraca się jej pamięć – tzw. strukturyzatory wody. Ich koszt to przeszło 2000 zł. W sprzedaży dostępne są m.in. kubki do wody strukturalnej, które są tańsze – kosztują około 300 zł.

Według zwolenników wodę strukturalną można utworzyć w prosty sposób, który jest całkowicie darmowy i możliwy do zrealizowania w domu. Wodę należy przegotować i ostudzić, następnie włożyć do zamrażalnika na 2–3 godziny. Po tym czasie wodę rozmraża się, co ma uporządkować jej strukturę. Przypomnijmy, że efekt zmiany struktury trwa dosłownie kilka chwil.

Polecamy: Woda alkaliczna: jak zrobić? Działanie wody alkalicznej i przeciwwskazania

Przed zastosowaniem wody strukturalnej i gadżetów pozwalających na jej produkcję zastanówmy się, czy uleganie hipotezom niemającym potwierdzenia naukowego jest dobrym i świadomym wyborem.

Należy pamiętać, że nic nie zastąpi metod naukowych, których skuteczność potwierdzona jest wieloma badaniami. Spożywanie „wody strukturalnej” zapewne nikomu nie zaszkodzi, ale według obecnej wiedzy też nie pomoże.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
33
Polecamy
Pijąc herbatę z torebki, spożywamy plastik.
Zbadali to naukowcy z Kanady
Pijąc herbatę z torebki, spożywamy plastik. Zbadali to naukowcy z Kanady Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma woda demineralizowana i gdzie jest wykorzystywana?
Jakie właściwości ma woda demineralizowana i gdzie jest wykorzystywana? Dzień Dobry TVN
Żywa woda – co to jest i jak ją zrobić?
Wpływ żywej wody na organizm człowieka
Żywa woda – co to jest i jak ją zrobić? Wpływ żywej wody na organizm człowieka TVN zdrowie
Homeopatia - działanie i zastosowanie leków homeopatycznych
Homeopatia - działanie i zastosowanie leków homeopatycznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna