Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest włókniak? Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest włókniak? Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze?

NAN

Fot: khosrork / fotolia.com

Włókniak to łagodny nowotwór skóry, który może występować w różnych częściach ciała. Najczęściej zlokalizowany jest na szyi, w piersiach (włókniaki piersiowe) oraz w okolicy pach i pachwin. Pojawia się m.in. w wyniku uwarunkowań genetycznych i stanów zapalnych. Jego leczenie polega głównie na usunięciu włókniaka chirurgicznie, za pomocą lasera lub prądu.

Włókniaki miękkie i twarde nie powinny budzić obaw. W większości przypadków ich występowanie nie powoduje żadnych objawów, ale są usuwane, gdy powodują dyskomfort bądź zmieniają swój rozmiar i kształt. Obecnie jest kilka metod leczenia, które pozwalają się ich definitywnie pozbyć.

Co to jest włókniak? Włókniak miękki i twardy

Włókniak to rodzaj brodawki, czyli narośli skórnej, która ma zazwyczaj kształt kulistych, workowatych guzków. Może mieć różną wielkość – od małych (2 mm) do sporych (5 cm). Włókniaki to zmiany nowotworowe o łagodnym charakterze, dlatego też nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Wyróżnia się ich 2 typy:

  • włókniak miękki – można wystąpić na szyi, dekolcie i w pachwinach; jest drobny i miękki w dotyku; często występuje z grupie i ma kolor zbliżony do koloru skóry;
  • włókniak twardy – występuje najczęściej na kończynach; jest twardy w dotyku, duży, pojedynczy i ma ciemny kolor (brązowy, czarny).

Włókniaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów, dlatego nierzadko mogą być niezauważone nawet przez wiele lat. Jeśli jednak osiągają znaczne rozmiary, to mogą powodować dyskomfort i defekt kosmetyczny.

Włókniaki, czyli co? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Włókniaki - czym są? Źródło: 36,6.

Dlaczego pojawiają się włókniaki na skórze? Przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania włókniaków są czynniki genetyczne. Jeśli rodzice je mają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą je miały również dzieci. Ich źródłem mogą być też stany zapalne i uszkodzenia skóry. Jeśli dojdzie do przerwania tkanki, np. w wyniku ukąszenia owada bądź pęknięcia kurzajki, istnieje duża szansa, że pojawią się w tym miejscu włókniaki (miękkie lub twarde). Inną przyczyną mogą być stany chorobowe, takie jak cukrzyca i otyłość, które zwiększają prawdopodobieństwo ich powstawania. Włókniaki mogą pojawiać się także u osób chorych na zespół Recklinghausena, czyli chorobę genetyczną objawiającą się m.in. zmianami skórnymi. Inną przyczyną ich powstawania mogą być zaburzenia hormonalne, także zmiany u kobiet w ciąży.

Włókniak na piersiach (włókniak piersiowy) i na szyi

Ten typ nowotworu bardzo często pojawia się na piersiach, ale nie powinien być powodem do niepokoju. Włókniak piersiowy to guz o charakterze łagodnym, jeśli jednak kobieta dostrzeże go w tej okolicy, powinna udać się do specjalisty. Każda zmiana tego typu powinna być skonsultowana z lekarzem, który w celach diagnostycznych może skierować na badania, takie jak mammografia, USG piersi, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, czy badanie histopatologiczne. Warto również podkreślić, że włókniak to nie to samo co gruczolakowłókniak, który jest innym łagodnym nowotworem piersi.

Zmiany mogą się pojawiać również na szyi. Wtedy najczęściej są to włókniaki miękkie, które mogą występować na niej zarówno pojedynczo, jak i w grupach.

Dlaczego warto usunąć włókniaki?

Włókniaki to guzy łagodne, które w większości przypadków nie dają objawów. Tylko czasami mogą wywoływać dyskomfort i ból. Istnieje wiele sytuacji, w których lepiej byłoby, gdyby zostały usunięte. Zalicza się do nich przypadki, w których są niekomfortowe dla posiadającej je osoby i stanowią poważny defekt kosmetyczny. Warto podjąć ich leczenie również wtedy, gdy zwiększają rozmiar bądź zmieniają wygląd (owrzodzenie, zaczerwienienie itp.). Wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą, diagnostyka i wdrożenie terapii. W innych przypadkach samo posiadanie ich nie stanowi podstawy do leczenia.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Włókniaki na skórze – jak się ich pozbyć?

Włókniaków, czyli łagodnych guzów, można bardzo szybko się pozbyć. Istnieje kilka metod leczenia, które skutecznie i trwale je usuwają. Można zaliczyć do nich m.in.:

  • usunięcie chirurgiczne – podczas znieczulenia ogólnego lub miejscowego wycinany jest cały guz; jest to najlepsze rozwiązanie dla dużych i twardych zmian nowotworowych; po resekcji guza osobie poddawanej zabiegowi zakładane są szwy; zaletą usunięcia chirurgicznego włókniaka jest fakt, że można go później zweryfikować poprzez badanie histopatologiczne;
  • laser frakcyjny CO2 – guz usuwany jest poprzez działanie wiązki lasera, która wymusza przemianę wody śródkomórkowej w parę wodną; usunięcie włókniaka miękkiego lub twardego tą metodą odbywa się w znieczuleniu miejscowym;
  • krioterapia – dzięki tej metodzie, podobnie jak przy użyciu wiązki lasera frakcyjnego CO2, dochodzi do przemiany wody śródkomórkowej w lód; za sprawą ciekłego azotu komórki tkanki włókniaka twardego lub miękkiego ulegają zniszczeniu; nie jest to jednak często stosowana metoda, gdyż może prowadzić do niezadowalających rezultatów;
  • elektroresekcja – guz usuwany jest w wyniku wzrostu temperatury wytworzonej pod wpływem działania prądu; osoba poddawana zabiegowi jest znieczulona miejscowo.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
268
43
Polecamy
Włókniak twardy – co to jest?
Jak usunąć włókniak twardy na nodze?
Włókniak twardy – co to jest? Jak usunąć włókniak twardy na nodze? TVN zdrowie
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem? Dzień Dobry TVN
Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym.
Jaki ma związek z depresją?
Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym. Jaki ma związek z depresją? Dzień Dobry TVN
Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?
Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty