Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest włókniak? Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze?

Co to jest włókniak? Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: khosrork / fotolia.com

Włókniak to łagodny nowotwór skóry, który może występować w różnych częściach ciała. Najczęściej zlokalizowany jest na szyi, w piersiach (włókniaki piersiowe) oraz w okolicy pach i pachwin. Pojawia się m.in. w wyniku uwarunkowań genetycznych i stanów zapalnych. Jego leczenie polega głównie na usunięciu włókniaka chirurgicznie, za pomocą lasera lub prądu.

Włókniaki miękkie i twarde nie powinny budzić obaw. W większości przypadków ich występowanie nie powoduje żadnych objawów, ale są usuwane, gdy powodują dyskomfort bądź zmieniają swój rozmiar i kształt. Obecnie jest kilka metod leczenia, które pozwalają się ich definitywnie pozbyć.

Co to jest włókniak? Włókniak miękki i twardy

Włókniak to rodzaj brodawki, czyli narośli skórnej, która ma zazwyczaj kształt kulistych, workowatych guzków. Może mieć różną wielkość – od małych (2 mm) do sporych (5 cm). Włókniaki to zmiany nowotworowe o łagodnym charakterze, dlatego też nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Wyróżnia się ich 2 typy:

  • włókniak miękki – można wystąpić na szyi, dekolcie i w pachwinach; jest drobny i miękki w dotyku; często występuje z grupie i ma kolor zbliżony do koloru skóry;
  • włókniak twardy – występuje najczęściej na kończynach; jest twardy w dotyku, duży, pojedynczy i ma ciemny kolor (brązowy, czarny).

Włókniaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów, dlatego nierzadko mogą być niezauważone nawet przez wiele lat. Jeśli jednak osiągają znaczne rozmiary, to mogą powodować dyskomfort i defekt kosmetyczny.

Dlaczego pojawiają się włókniaki na skórze? Przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania włókniaków są czynniki genetyczne. Jeśli rodzice je mają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą je miały również dzieci. Ich źródłem mogą być też stany zapalne i uszkodzenia skóry. Jeśli dojdzie do przerwania tkanki, np. w wyniku ukąszenia owada bądź pęknięcia kurzajki, istnieje duża szansa, że pojawią się w tym miejscu włókniaki (miękkie lub twarde). Inną przyczyną mogą być stany chorobowe, takie jak cukrzyca i otyłość, które zwiększają prawdopodobieństwo ich powstawania. Włókniaki mogą pojawiać się także u osób chorych na zespół Recklinghausena, czyli chorobę genetyczną objawiającą się m.in. zmianami skórnymi. Inną przyczyną ich powstawania mogą być zaburzenia hormonalne, także zmiany u kobiet w ciąży.

Włókniak na piersiach (włókniak piersiowy) i na szyi

Ten typ nowotworu bardzo często pojawia się na piersiach, ale nie powinien być powodem do niepokoju. Włókniak piersiowy to guz o charakterze łagodnym, jeśli jednak kobieta dostrzeże go w tej okolicy, powinna udać się do specjalisty. Każda zmiana tego typu powinna być skonsultowana z lekarzem, który w celach diagnostycznych może skierować na badania, takie jak mammografia, USG piersi, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, czy badanie histopatologiczne. Warto również podkreślić, że włókniak to nie to samo co gruczolakowłókniak, który jest innym łagodnym nowotworem piersi.

Zmiany mogą się pojawiać również na szyi. Wtedy najczęściej są to włókniaki miękkie, które mogą występować na niej zarówno pojedynczo, jak i w grupach.

Dlaczego warto usunąć włókniaki?

Włókniaki to guzy łagodne, które w większości przypadków nie dają objawów. Tylko czasami mogą wywoływać dyskomfort i ból. Istnieje wiele sytuacji, w których lepiej byłoby, gdyby zostały usunięte. Zalicza się do nich przypadki, w których są niekomfortowe dla posiadającej je osoby i stanowią poważny defekt kosmetyczny. Warto podjąć ich leczenie również wtedy, gdy zwiększają rozmiar bądź zmieniają wygląd (owrzodzenie, zaczerwienienie itp.). Wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą, diagnostyka i wdrożenie terapii. W innych przypadkach samo posiadanie ich nie stanowi podstawy do leczenia.

Włókniaki na skórze – jak się ich pozbyć?

Włókniaków, czyli łagodnych guzów, można bardzo szybko się pozbyć. Istnieje kilka metod leczenia, które skutecznie i trwale je usuwają. Można zaliczyć do nich m.in.:

  • usunięcie chirurgiczne – podczas znieczulenia ogólnego lub miejscowego wycinany jest cały guz; jest to najlepsze rozwiązanie dla dużych i twardych zmian nowotworowych; po resekcji guza osobie poddawanej zabiegowi zakładane są szwy; zaletą usunięcia chirurgicznego włókniaka jest fakt, że można go później zweryfikować poprzez badanie histopatologiczne;
  • laser frakcyjny CO2 – guz usuwany jest poprzez działanie wiązki lasera, która wymusza przemianę wody śródkomórkowej w parę wodną; usunięcie włókniaka miękkiego lub twardego tą metodą odbywa się w znieczuleniu miejscowym;
  • krioterapia – dzięki tej metodzie, podobnie jak przy użyciu wiązki lasera frakcyjnego CO2, dochodzi do przemiany wody śródkomórkowej w lód; za sprawą ciekłego azotu komórki tkanki włókniaka twardego lub miękkiego ulegają zniszczeniu; nie jest to jednak często stosowana metoda, gdyż może prowadzić do niezadowalających rezultatów;
  • elektroresekcja – guz usuwany jest w wyniku wzrostu temperatury wytworzonej pod wpływem działania prądu; osoba poddawana zabiegowi jest znieczulona miejscowo.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
179
30
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym