Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest refleksoterapia i w jakim celu jest wykonywana?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest refleksoterapia i w jakim celu jest wykonywana?

Osoba podczas zabiegu refleksoterapii

Fot: robertprzybysz / gettyimages.com

Refleksoterapia to skuteczna forma terapii i relaksacji. Polega na uciskaniu i masowaniu poszczególnych refleksów, czyli punktów na ciele odpowiadających konkretnym narządom wewnętrznym. Opiera się na chińskiej teorii meridianów, które przewodzą energię życiową.

Refleksoterapia działa na podobnej zasadzie co akupunktura. Masowanie i uciskanie punktów na twarzy, rękach i stopach wpływa pozytywnie, a wręcz uzdrawiająco na oddalone organy i układy. Krew zaczyna w nich lepiej krążyć, a to przywraca równowagę energetyczną. Refleksoterapia bazuje na chińskiej wiedzy o kanałach przepływu energii i doniesieniach Williama Fitzgeralda o refleksach.

Zobacz także:

Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?

Na czym polega masaż antycellulitowy? Efekty masażu na cellulit

Masaż kręgosłupa – na czym polegają wybrane rodzaje masaży?

Co to jest refleksoterapia?

Refleksoterapia to metoda leczniczego masażu, który polega na uciskaniu refleksów, czyli punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy i rękach. Każdemu z nich odpowiada konkretny narząd wewnętrzny czy też dana część ciała. Dzięki uciskaniu wspomaga się naturalny proces samoleczenia i reguluje zaburzone funkcje organizmu (szczególnie układu krążenia i nerwowego).

W refleksoterapii funkcjonują tzw. mapy, które pokazują obszary korespondujące z danymi organami znajdującymi się w poszczególnych zonach ciała. Ludzkie ciało składa się z 5 par zon, które biegną od czubka głowy do rąk i stóp. Ucisk stymuluje przepływ energii działającej uzdrawiająco na znajdujące się w danym obszarze narządy.

Za matkę współczesnej refleksologii uważa się Eunice Ingham. Jest to nauka zakładająca, że na drodze odruchu można poprzez ucisk pewnych miejsc na ciele wpłynąć na funkcję organów wewnętrznych. Refleksolodzy poprzez tę metodę poszukują odpowiedniej reakcji w formie zwiększenia, zmniejszenia czy przywrócenia równowagi danej funkcji fizycznej, umysłowej lub emocjonalnej.

Od 2005 r. refleksologia uznawana jest w Polsce za zawód. Aby zostać dyplomowanym refleksologiem, trzeba ukończyć:

  • szkolenie pod okiem nauczyciela zawodu składające się z trzech etapów;
  • dwa warsztaty z udziałem nauczycieli zawodu i założycielki Polskiego Instytutu Refleksologii;
  • egzamin, który opiera się w dużej mierze na pytaniach z obszaru anatomii.

Refleksoterapia stóp

Najbardziej popularna jest refleksoterapia stóp. Znajduje się na nich ponad 7 tys. zakończeń nerwowych. Według starożytnej medycyny chińskiej stanowią one mapę całego organizmu. Punkty na nich odpowiadają: mózgowi, żołądkowi, zatokom, śledzionie, wątrobie, przysadce, pęcherzykowi żółciowemu, szyi i gardle, nadnerczom, oczom, trzustce, uszom, nerkom, pachom, moczowodom, ramionom i rękom, pęcherzowi moczowemu, płucom, piersiom, jelitu grubemu, sercu, jelitu cienkiemu, tarczycy i oskrzelom, kości ogonowej, splotowi słonecznemu, nerwowi kulszowemu, przeponie, kępkom Peyera, wyrostkowi robaczkowemu i głosowi.

Masaż refleksologiczny rozpoczyna się od prawej stopy. Wykonać można:

  • refleksoterapię leczniczą – masaż podejmowany jest, aby usunąć dane schorzenie; najpierw masuje się miejsca zdrowe, potem chore i ponownie zdrowe; odczuwa się ból, gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi;
  • refleksoterapię profilaktyczną – masaż wykonywać trzeba w określonej kolejności – zaczyna się od oczyszczenia krwioobiegu, stymulując receptory nerek, moczowodu, pęcherza, po czym przechodzi się do stymulacji strefy głowy, narządów układu pokarmowego i masażu pozostałych stref.

Masaż poprawia pracę serca, reguluje poziom ciśnienia krwi, dotlenienia komórki, oczyszcza organizm, podnosi odporność, niweluje ból reumatyczny, migrenowy, kręgosłupa, nerwobóle, poprawia przemianę materii, pomaga zwalczać zaparcia, przyspiesza trawienie, zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe, likwiduje dolegliwości związane z menopauzą i wywiera pozytywny wpływ na układ hormonalny.

Refleksoterapia twarzy

Refleksoterapia twarzy stosowana jest przy zaburzeniach psychicznych i emocjonalnych. Uwalnia od stresu, wycisza organizm, poprawia samopoczucie, odpręża, przywraca emocjonalną równowagę, obniża poziom lęku, dodaje energii i przywraca aktywność życiową. Wykorzystywana jest w leczeniu depresji, nerwic i zaburzeń snu. Przyspiesza regenerację zmęczonego organizmu. Zapewnia głęboki relaks. Pozwala się zdystansować i osiągnąć wewnętrzny spokój. Pozytywnie nastawia do życia. Zwiększa ilość tlenu w organizmie, poprawia ukrwienie i napięcie skóry, odprowadza limfę do naczyń chłonnych i rozluźnia napięte mięśnie. Wspomaga organizm w stanach przemęczenia i przepracowania.

Najlepsze efekty zauważa się, gdy masaż przeprowadzany jest przez drugą osobę. Najczęściej uciskanymi i masowanymi obszarami są nasada nosa, kark i skronie. Podczas masażu istotna jest towarzysząca mu atmosfera. Powinien być wykonywany w ciepłym pomieszczeniu, przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej, świetle świec i lampy solnej. Osoba masująca wykorzystuje zapachowe olejki eteryczne.

Refleksoterapia dłoni

Refleksoterapia dłoni zaczyna się od ich delikatnego rozluźnienia. Następuje początkowo słaby, potem mocniejszy ucisk od czubków palców w dół. Wykonując ruchy okrężne lub punktowe, masuje się głównie wewnętrzną stronę dłoni, która, podobnie jak stopy, zawiera dokładną mapę całego ciała.

Przeciwwskazania do refleksoterapii

Refleksoterapia ma następujące przeciwwskazania:

  • zakrzepica, poważne choroby układu krążenia, choroby zakaźne, ostre i przewlekłe infekcje z wysoką gorączką, choroby psychiczne;
  • stany ostre wymagające leczenia operacyjnego, przed lub po zabiegach chirurgicznych i przeszczepach narządów;
  • zmiany skórne, rozległe skaleczenia skóry, żylaki;
  • ciąża, cukrzyca, nowotwory.

Na czym polega masaż ajurwedyjski? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Masaż ajurwedyjski - na czym polega? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Vennells D.F., Refleksologia dla początkujących. Uzdrawiający masaż stóp, Białystok, Wydawnictwo Illuminatio, 2013.

2. Gillanders A., Refleksologia, czyli terapia uciskowa, Wydawnictwo Delta W-Z, 1997.

3. Budzanowska-Bratko W., Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, tom 2, Wydawnictwo Poligraf, 2014.

4. Chojnowska E., Malanowska-Mamrot J., Jaskólski K., Refleksoterapia stóp. Porady lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Literat, 2011.

5. Magiera L., Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Kraków, Wydawnictwo Bio-styl, 2012.

6. Chojecka B., Tajemnice twarzy, „Odnowa”, 2008, 12(16), s. 55–57.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
Masaż shiatsu - na co pomaga?
Przeciwwskazania do masażu shiatsu
Masaż shiatsu - na co pomaga? Przeciwwskazania do masażu shiatsu Dzień Dobry TVN
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni.
Sprawdź, jak może poprawić zdrowie
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie TVN zdrowie
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu?
Masaż relaksacyjny – jakie są rodzaje, techniki i jak zrobić go samemu? Dzień Dobry TVN
Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie?
Akupresurowe punkty na dłoni
Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie? Akupresurowe punkty na dłoni TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty