Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest moszna? Budowa worka mosznowego
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest moszna? Budowa worka mosznowego

męskie-krocze

Fot.: dobok / stock.adobe.com

Moszna, nazywana także workiem mosznowym, to uwypuklenie przedniej ściany brzucha, w którym umiejscowione są elementy narządów rozrodczych mężczyzny. Składa się ze skóry i mięśni, a położona jest między odbytem a prąciem. Utrzymuje stałą, optymalną temperaturę jąder. 

Moszna to worek skórno-mięśniowy, w którym mieszczą się elementy męskich narządów rozrodczych. Znajduje się między odbytem a prąciem, a jej zadaniem jest m.in. utrzymywanie optymalnej temperatury jąder, która jest nieco niższa niż temperatura całego ciała. Worek mosznowy bierze udział w procesie zstępowania jąder, który zachodzi przed lub po urodzeniu. Moszna to odpowiednik warg sromowych u kobiety. Jest niesymetryczna, ponieważ lewe jądro jest położone niżej niż prawe.

Jakie funkcje w organizmie pełni moszna?

Moszna u człowieka to luźny, nieparzysty worek utworzony z lewego i prawego embrionalnego wału płciowego. Worek mosznowy odpowiada wargom sromowym większym u kobiet. Dzięki błonie kurczliwej moszna może kurczyć się i rozluźniać w zależności od temperatury otoczenia. Pozwala to na utrzymywanie stałej temperatury jąder, która powinna być o 2,5–4°C niższa niż w jamie brzusznej.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Skurcz błony kurczliwej redukuje ucieczkę ciepła, ponieważ podnosi jądra blisko podbrzusza, co zapewnia ochronę przed chłodem. Rozluźnienie błony zwiększa powierzchnię worka mosznowego i ułatwia oddawanie ciepła, zapobiegając przegrzaniu jąder.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Budowa moszny

Budowa moszny jest dość skomplikowana – worek mosznowy składa się z 3 warstw, stanowiących osłonki jądra i powrózka nasiennego. Są one przedłużeniem wszystkich warstw, z których zbudowana jest przednia ściana brzucha.

Osłona zewnętrzna jest właściwą ścianą moszny i składa się z 3 części:

  • skóry, będącej odpowiednikiem skóry ściany brzucha – skóra moszny może być pomarszczona i skurczona lub gładka i luźna. Zwykle jest cienka i nieco ciemniejsza niż na pozostałej powierzchni ciała. Na środku znajduje się szew moszny, który przedłuża się ku górze i tworzy przegrodę moszny. Na skórze znajdują się liczne gruczoły potowe i łojowe, ale niewiele włosów, których torebki są dobrze wyczuwalne. Wewnątrz znajdują się włókna sprężyste, ale nie ma tkanki tłuszczowej. Skóra z lewej strony moszny najczęściej zwisa nieco niżej;
  • błony kurczliwej, będącej odpowiednikiem warstwy podskórnej – otacza całą mosznę i umożliwia jej rozciąganie się oraz kurczenie. Stanowi część mięśniówki płciowej,
  • powięzi nasiennej zewnętrznej, będącej odpowiednikiem powięzi podskórnej – otacza powrózek nasienny i jądro. To włóknista warstwa podskórna, która znajduje się między powięzią dźwigacza od wewnątrz a błoną kurczliwą od zewnątrz.

Osłona mięśniowo-powięziowa jest utworzona przez mięśnie i powięzie ściany brzucha. Jej częścią są:

  • powięź dźwigacza jądra, która z zewnątrz pokrywa mięsień dźwigacz jądra. Jest odpowiednikiem powięzi powierzchownej brzucha,
  • mięsień dźwigacz jądra, który wraz z powięzią nasienną zewnętrzną stanowi aparat wieszadłowy jądra. Pozwala on na swobodne zawieszenie jąder w worku mosznowym. Zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych mięśnia poprzecznego brzucha i skośnego wewnętrznego brzucha. Odpowiada za odruch dźwigacza jądra, podnoszący jądra do góry,
  • powięź nasienna wewnętrzna – warstwa łącznotkankowa, która współtworzy mięsień – dźwigacz wewnętrzny. Obejmuje jądro, powrózek nasienny i najądrze. Jest odpowiednikiem powięzi poprzecznej.

Osłona wewnętrzna, nazywana także surowiczą – jest odpowiednikiem otrzewnej. Tworzy ją otrzewna ścienna, która nosi nazwę osłonki pochwowej jądra. Obejmuje najądrze i jądro, a w górze przylega do powrózka nasiennego. Składa się z blaszki trzewnej, która jest przyrośnięta do błony białawej oraz blaszki ściennej, która pokrywa komorę moszny od wewnątrz. Pomiędzy blaszkami znajduje się jama surowicza moszny, a miejsce zlania blaszek to krezka jądra, przez którą przechodzą nerwy i naczynia krwionośne. Osłonka wewnętrzna nie pokrywa jądra od dołu – znajduje się tam więzadło mosznowe, które jest pozostałością jądrowodu.

Moszna – najczęstsze schorzenia

Najczęstszymi schorzeniami w obrębie moszny są: stany zapalne jąder lub najądrza, wodniak jądra, torbiele i cysty, przepuklina mosznowa, żylaki powrózka nasiennego, guz jądra czy ropień i skręt jądra. Większość tych przypadłości objawia się tzw. zespołem ostrej moszny (ZOM), cechującym się silnym bólem jądra oraz obrzękiem i zaczerwienieniem worka mosznowego. ZOM może być także objawem nieprawidłowej budowy przyczepka osłony pochwowej, przez co jądra są zbyt wysoko ułożone w worku mosznowym. Problem ten występuje zwykle u dzieci między 4. a 14. rokiem życia.

U niemowląt i młodszych dzieci przyczyną zespołu ostrej moszny jest najczęściej skręt jądra, a u dzieci starszych – skręt przydatków lub najądrza. W diagnostyce przyczyn ZOM stosowane jest badanie ultrasonograficzne Dopplera. Leczenie wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. 

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
7
Polecamy
Przerost warg sromowych i łechtaczki - przyczyny i leczenie.
Przerost warg sromowych i łechtaczki - przyczyny i leczenie. Dzień Dobry TVN
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Powiększone jądro – główne przyczyny i leczenie
Powiększone jądro – główne przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Jak badać jądra i kiedy to robić?
Dlaczego badanie jąder jest tak ważne?
Jak badać jądra i kiedy to robić? Dlaczego badanie jąder jest tak ważne? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki